2.HC

Bayern Rundfahrt 2008  |  General Classification    

12th edition

General Classification

28 May 2008 - 1 June 2008

Rider Team Time
1.
Christian KNEES
Team Milram 18h18'28"
2.
Andreas DIETZIKER
Volksbank - Corratec 00'03"
3.
Niki TERPSTRA
Team Milram 00'06"
4.
Kim KIRCHEN
Team Columbia 00'14"
5.
Gerald CIOLEK
Team Columbia 00'34"
6.
Bernhard KOHL
Gerolsteiner 00'41"
7.
Lars Ytting BAK
Team CSC Saxo Bank 00'49"
8.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner 00'50"
9.
Björn GLASNER
Team Kuota - Senges
10.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom 00'53"
11.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon 00'54"
12.
Luke ROBERTS
Team Kuota - Senges 00'58"
13.
Bart VANHEULE
Topsport Vlaanderen 01'04"
14.
Dainius KAIRELIS
Ceramica Flaminia Bossini Docce 01'06"
15.
Paul VOSS
Team 3C - Gruppe
16.
Gerhard TRAMPUSCH
Elk Haus - Simplon 01'09"
17.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner 01'10"
18.
Karsten KROON
Team CSC Saxo Bank 01'32"
19.
Serge PAUWELS
Topsport Vlaanderen 01'49"
20.
Florian STALDER
Volksbank - Corratec 01'55"
21.
Vincent JÉRÔME
Bouygues Telecom 02'31"
22.
Giampaolo CARUSO
Ceramica Flaminia Bossini Docce
23.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 02'33"
24.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Benfica 02'37"
25.
Patrick GRETSCH
Thüringer Energie Team 02'45"
26.
Éric BERTHOU
Crédit Agricole 02'50"
27.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole 02'52"
28.
Frederik VEUCHELEN
Topsport Vlaanderen 02'53"
29.
Leonardo GIORDANI
Ceramica Flaminia Bossini Docce 03'04"
30.
Olivier BONNAIRE
Bouygues Telecom 03'09"
31.
Markus EIBEGGER
Elk Haus - Simplon 03'28"
32.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner 03'32"
33.
Antonio D'ANIELLO
Ceramica Flaminia Bossini Docce 03'39"
34.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen 03'42"
35.
Robert RETSCHKE
Team Mapei Heizomat 03'52"
36.
Marcel SIEBERG
Team Columbia 04'24"
37.
José João Pimenta da Costa MENDES
Benfica 04'28"
38.
Daniel MUSIOL
Volksbank - Corratec 04'36"
39.
Marcus LJUNGQVIST
Team CSC Saxo Bank 04'38"
40.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole 05'09"
41.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner 06'30"
42.
Jakub DANACIK
PSK Whirlpool - Author 06'44"
43.
Bert GRABSCH
Team Columbia
44.
Christian LEBEN
Team 3C - Gruppe 06'46"
45.
Simon GERRANS
Crédit Agricole 06'51"
46.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 08'06"
47.
Koen BARBÉ
Topsport Vlaanderen
48.
Malaya VAN RUITENBEEK
Team Kuota - Senges 08'17"
49.
Ralf GRABSCH
Team Milram 08'43"
50.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner 09'02"
51.
Maarten NEYENS
Topsport Vlaanderen 09'09"
52.
Björn THURAU
Elk Haus - Simplon 09'40"
53.
Peter WROLICH
Gerolsteiner 09'49"
54.
Petr BENČÍK
PSK Whirlpool - Author 09'55"
55.
Mikhaylo KHALILOV
Ceramica Flaminia Bossini Docce 10'27"
56.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia 10'40"
57.
Evgeny SOKOLOV
Bouygues Telecom 11'10"
58.
Sebastian HANS
Team Mapei Heizomat 11'57"
59.
Daniel WESTMATTELMANN
Team Mapei Heizomat 11'58"
60.
Daniel SCHORN
Elk Haus - Simplon 12'47"
61.
Jean Marc MARINO
Crédit Agricole 13'33"
62.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 14'07"
63.
Harald MORSCHER
Volksbank - Corratec 15'08"
64.
Luca PAOLINI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 15'24"
65.
Lucas SCHADLICH
Thüringer Energie Team 16'14"
66.
Adriano ANGELONI
Ceramica Flaminia Bossini Docce 16'17"
67.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole 16'29"
68.
Helder MIRANDA
Benfica 17'24"
69.
Giovanni BERNAUDEAU
Bouygues Telecom 17'38"
70.
Stanislav KOZUBEK
PSK Whirlpool - Author 17'50"
71.
Javier BENITEZ POMARES
Benfica 18'02"
72.
Mario Jorge FARIA DA COSTA
Benfica 18'15"
73.
Tobias ERLER
Team 3C - Gruppe 18'20"
74.
Stuart O'GRADY
Team CSC Saxo Bank 19'35"
75.
Bruno Matos SANCHO
Benfica 20'16"
76.
Julien BELGY
Bouygues Telecom 21'23"
77.
Martin MAREŠ
PSK Whirlpool - Author 23'15"
78.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
Benfica 23'35"
79.
Olaf POLLACK
Volksbank - Corratec 24'56"
80.
Thom VAN DULMEN
Team Kuota - Senges 24'57"
81.
Stefan GANSER
Team Kuota - Senges 25'40"
82.
Artur GAJEK
Team Milram 25'50"
83.
Leopold KÖNIG
PSK Whirlpool - Author 26'41"
84.
Scott DAVIS
Team Columbia 26'58"
85.
Nick INGELS
Topsport Vlaanderen 27'29"
86.
Florian VÖLK
Team Mapei Heizomat 28'01"
87.
Tomáš BUCHÁČEK
PSK Whirlpool - Author 28'08"
88.
André KORFF
Volksbank - Corratec 29'40"
89.
Rene OBST
Team 3C - Gruppe 29'48"
90.
Vladimir DUMA
Ceramica Flaminia Bossini Docce 30'34"
91.
Philipp KLEIN
Thüringer Energie Team 31'39"
92.
Felix SCHÄFERMEIER
Team 3C - Gruppe 31'43"
93.
Mathias JELITTO
Team Kuota - Senges 31'55"
94.
Martin MÜLLER
Team Milram 33'00"
95.
Kim LACHMANN
Team Mapei Heizomat 33'51"
96.
Daniel BECKE
Thüringer Energie Team 34'39"
97.
Moritz MAINZER
Team Kuota - Senges 36'22"
98.
Christoph SCHWERDT
Team Mapei Heizomat 36'29"
99.
Marcel BARTH
Thüringer Energie Team 36'47"
100.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram 38'13"
101.
Matthias FRIEDEMANN
Team 3C - Gruppe 41'31"
102.
Andreas KLIER
Team Columbia 42'43"
103.
Andre SCHULZE
PSK Whirlpool - Author 43'53"
104.
Steffen RADOCHLA
Elk Haus - Simplon 44'09"