2.HC

Bayern Rundfahrt 2009  |  General Classification    

13th edition

General Classification

27 May 2009 - 31 May 2009

Rider Team Time
1.
Linus GERDEMANN
Team Milram 17h29'05"
2.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC 00'10"
3.
David LELAY
Agritubel 00'26"
4.
Lasse BØCHMAN LARSEN
Team Saxo Bank 00'45"
5.
Markus EIBEGGER
Elk Haus 01'30"
6.
Sylvain CALZATI
Agritubel 01'38"
7.
Stefan DENIFL
Elk Haus 01'39"
8.
Thomas PETERSON
Garmin - Slipstream 02'32"
9.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano 03'11"
10.
Thomas DE GENDT
Topsport Vlaanderen - Mercator 03'12"
11.
Michael MØRKØV
Team Saxo Bank 04'06"
12.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Contentpolis - Ampo 05'03"
13.
Kilian PATOUR
Garmin - Slipstream 06'41"
14.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi 06'50"
15.
Oleg CHUZHDA
Contentpolis - Ampo 06'57"
16.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC 07'16"
17.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream 07'19"
18.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team 07'28"
19.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel 07'39"
20.
Pascal HUNGERBÜHLER
Vorarlberg - Corratec 07'46"
21.
Martin SCHÖFFMANN
Elk Haus 08'20"
22.
Daniel MUSIOL
Vorarlberg - Corratec 08'40"
23.
Alexander GOTTFRIED
Team Kuota - Indeland 11'33"
24.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano 11'41"
25.
Marcel BARTH
Thüringer Energie Team 11'52"
26.
Florenz KNAUER
Team Kuota - Indeland 12'19"
27.
Peter WROLICH
Team Milram 13'34"
28.
David HESSELBARTH
Heizomat Mapei 22'07"
29.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC 24'55"
30.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC 25'20"
31.
André GREIPEL
Team Columbia - HTC 25'42"
32.
Eloy TERUEL ROVIRA
Contentpolis - Ampo 25'59"
33.
Heinrich HAUSSLER
Cervelo Test Team 26'00"
34.
Patrick GRETSCH
Thüringer Energie Team 26'02"
35.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia - HTC 26'07"
36.
Christophe MOREAU
Agritubel 26'15"
37.
Alex RASMUSSEN
Team Saxo Bank 26'17"
38.
Frank HØJ
Team Saxo Bank 26'18"
39.
Christian KNEES
Team Milram 26'23"
40.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
41.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano 26'34"
42.
Bart VANHEULE
Topsport Vlaanderen - Mercator 26'35"
43.
George HINCAPIE
Team Columbia - HTC
44.
Luke ROBERTS
Team Kuota - Indeland 26'41"
45.
Francisco José PACHECO TORRES
Contentpolis - Ampo 26'45"
46.
Sebastian SIEDLER
Vorarlberg - Corratec 26'47"
47.
Fabian WEGMANN
Team Milram 26'53"
48.
Peter VELITS
Team Milram 27'00"
49.
Andreas SCHILLINGER
Team Nutrixxion Sparkasse 27'07"
50.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream 27'08"
51.
Andreas DIETZIKER
Vorarlberg - Corratec 27'09"
52.
Huub DUYN
Garmin - Slipstream 27'10"
53.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec 27'19"
54.
Maarten NEYENS
Topsport Vlaanderen - Mercator 27'20"
55.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 27'22"
56.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi 27'28"
57.
Fumiyuki BEPPU
Skil - Shimano 27'34"
58.
Cyril LEMOINE
Skil - Shimano 27'35"
59.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen - Mercator 27'40"
60.
Jonathan BELLIS
Team Saxo Bank 27'41"
61.
William FRISCHKORN
Garmin - Slipstream 27'51"
62.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank 27'55"
63.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team 27'58"
64.
Eric BAUMANN
Team Nutrixxion Sparkasse 28'00"
65.
Sebastian HANS
Heizomat Mapei 28'04"
66.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 28'07"
67.
Martin REIMER
Cervelo Test Team 28'12"
68.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus 28'17"
69.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Mercator 28'19"
70.
Grischa JANORSCHKE
Team Nutrixxion Sparkasse
71.
Gerhard TRAMPUSCH
Elk Haus
72.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi 28'30"
73.
Wim VAN HUFFEL
Vorarlberg - Corratec 28'32"
74.
Lucas SCHADLICH
Thüringer Energie Team 28'37"
75.
Javier ECHARRI MARIN
Contentpolis - Ampo 28'40"
76.
Theo ELTINK
Skil - Shimano
77.
Florian FROHN
Heizomat Mapei 28'49"
78.
Steffen RADOCHLA
Elk Haus 28'55"
79.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
80.
Philipp KLEIN
Thüringer Energie Team 28'58"
81.
Clemens FANKHAUSER
Elk Haus 28'59"
82.
Gerald CIOLEK
Team Milram 29'00"
83.
Hans DEKKERS
Garmin - Slipstream 29'06"
84.
Steven CAETHOVEN
Agritubel
85.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi 29'07"
86.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team 29'11"
87.
Alexander GRAD
Team Kuota - Indeland 29'12"
88.
Tom CRIEL
Topsport Vlaanderen - Mercator 29'17"
89.
Sven RENDERS
Topsport Vlaanderen - Mercator 29'18"
90.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Contentpolis - Ampo 29'22"
91.
Stefan GANSER
Team Kuota - Indeland 29'23"
92.
Eduardo GONZALO RAMIREZ
Agritubel 29'29"
93.
Felix RINKER
Heizomat Mapei
94.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi 29'42"
95.
Dirk MÜLLER
Team Nutrixxion Sparkasse 29'46"
96.
Michael FRANZL
Heizomat Mapei 29'56"
97.
Lars WACKERNAGEL
Team Nutrixxion Sparkasse 29'58"
98.
Florian VÖLK
Heizomat Mapei 30'11"
99.
Jonas SCHMEISER
Heizomat Mapei 30'12"
100.
Claudio Jose CASAS GALLEGO
Contentpolis - Ampo 30'17"
101.
André STEENSEN
Team Saxo Bank 30'46"
102.
Björn GLASNER
Team Kuota - Indeland 30'55"
103.
Florian HARBIG
Thüringer Energie Team 31'00"
104.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec 31'14"
105.
Erik MOHS
Team Nutrixxion Sparkasse 32'24"
106.
Rene OBST
Team Nutrixxion Sparkasse 32'26"
107.
Maximilian MAY
Thüringer Energie Team 35'07"