2.HC

Bayern Rundfahrt 2010  |  General Classification    

14th edition

General Classification

26 May 2010 - 30 May 2010

Rider Team Time
1.
Maxime MONFORT
Team HTC - Columbia 18h31'38"
2.
Adriano MALORI
Lampre - Farnese Vini 00'12"
3.
Simon ŠPILAK
Lampre - Farnese Vini 00'49"
4.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano 00'59"
5.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 01'00"
6.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Xacobeo Galicia 01'04"
7.
Stefan DENIFL
Cervelo Test Team
8.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen - Mercator 01'06"
9.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 01'10"
10.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
11.
Geraint THOMAS
Sky Professional Cycling Team 01'11"
12.
Christian KNEES
Team Milram 01'15"
13.
Nils PLOTNER
Heizomat 01'23"
14.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini 01'26"
15.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale 01'32"
16.
Danny PATE
Garmin - Transitions 01'41"
17.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 01'44"
18.
Andreas DIETZIKER
Vorarlberg - Corratec 01'45"
19.
Niki TERPSTRA
Team Milram 01'46"
20.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia 01'51"
21.
Christian MEIER
Garmin - Transitions 01'53"
22.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale 01'56"
23.
Reto HOLLENSTEIN
Vorarlberg - Corratec 01'59"
24.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale 02'04"
25.
Wout POELS
Vacansoleil Pro Cycling Team
26.
Björn GLASNER
Team Kuota - Indeland
27.
Sylvain CALZATI
Sky Professional Cycling Team 02'05"
28.
Steve HOUANARD
Skil - Shimano 02'08"
29.
Jan BÁRTA
Team NetAPP
30.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
31.
Gerald CIOLEK
Team Milram 02'14"
32.
David GARCÍA DAPENA
Xacobeo Galicia 02'20"
33.
Alexander GOTTFRIED
Team NetAPP 02'45"
34.
Travis MEYER
Garmin - Transitions 03'42"
35.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Professional Cycling Team 04'04"
36.
Hayden ROULSTON
Team HTC - Columbia 04'09"
37.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team 05'09"
38.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia 05'17"
39.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram 05'29"
40.
Patrick GRETSCH
Team HTC - Columbia 05'44"
41.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi 05'59"
42.
Dominik NERZ
Team Milram 06'04"
43.
Manman VAN RUITENBEEK
Team Kuota - Indeland 06'07"
44.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank 06'08"
45.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team 06'19"
46.
Peter KENNAUGH
Sky Professional Cycling Team 06'20"
47.
Arnoud VAN GROEN
Vacansoleil Pro Cycling Team 06'26"
48.
Martin REIMER
Cervelo Test Team 06'37"
49.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions 06'44"
50.
Davide VIGANO
Sky Professional Cycling Team 06'50"
51.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP 06'51"
52.
Martijn MAASKANT
Garmin - Transitions 07'18"
53.
Sebastian SIEDLER
Vorarlberg - Corratec 07'27"
54.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi 07'44"
55.
Alex MEENHORST
Team NetAPP 07'45"
56.
Albert TIMMER
Skil - Shimano 07'50"
57.
Mirco LORENZETTO
Lampre - Farnese Vini
58.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team 08'03"
59.
Steffen RADOCHLA
Team Nutrixxion Sparkasse 08'07"
60.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator 08'19"
61.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 08'34"
62.
Robin CHAIGNEAU
Skil - Shimano 08'41"
63.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank 08'54"
64.
Davide APPOLLONIO
Cervelo Test Team 09'19"
65.
Diego ULISSI
Lampre - Farnese Vini 09'49"
66.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia 10'39"
67.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia 10'49"
68.
Daniel WESTMATTELMANN
Team Kuota - Indeland 11'53"
69.
Kirk CARLSEN
Garmin - Transitions 12'03"
70.
Tassilo FRICKE
Team NetAPP 12'45"
71.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia 14'16"
72.
Dimitri CLAEYS
Team NetAPP 14'35"
73.
Piergiorgio CAMUSSA
Vorarlberg - Corratec 15'25"
74.
Roy SENTJENS
Team Milram 15'44"
75.
Leigh HOWARD
Team HTC - Columbia 16'46"
76.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia 17'04"
77.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team 17'29"
78.
Jonas AAEN JØRGENSEN
Team Saxo Bank 18'01"
79.
Kim LACHMANN
Team Nutrixxion Sparkasse 18'08"
80.
Pieter JACOBS
Topsport Vlaanderen - Mercator 18'29"
81.
Dirk MÜLLER
Team Nutrixxion Sparkasse 18'34"
82.
Daniel SCHORN
Team NetAPP 18'37"
83.
Marcin SAPA
Lampre - Farnese Vini 19'08"
84.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec 19'16"
85.
Alexander KRIEGER
Heizomat 19'21"
86.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank 21'10"
87.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi 21'16"
88.
Peter WROLICH
Team Milram 24'11"
89.
Alexander GRAD
Team Kuota - Indeland 25'33"
90.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano 27'38"
91.
Marcel MEISEN
Team Kuota - Indeland 27'44"
92.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia 29'36"
93.
Robert WAGNER
Skil - Shimano 29'52"
94.
Felix RINKER
Heizomat 30'10"
95.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec 32'04"
96.
Frank HØJ
Team Saxo Bank 32'32"
97.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini 33'29"
98.
Rene OBST
Team Nutrixxion Sparkasse 33'51"
99.
Wouter MOL
Vacansoleil Pro Cycling Team 33'58"
100.
Alex RASMUSSEN
Team Saxo Bank 34'34"
101.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator 34'44"
102.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale 35'05"
103.
Feng HAN
Skil - Shimano 35'11"
104.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 35'32"
105.
Jonas SCHMEISER
Heizomat 35'45"
106.
Lars WACKERNAGEL
Team Nutrixxion Sparkasse 37'36"
107.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Professional Cycling Team 37'45"
108.
Luc HAGENAARS
Team Kuota - Indeland 40'19"
109.
Kurt Asle ARVESEN
Sky Professional Cycling Team 40'58"
110.
Matthias BERTLING
Team Kuota - Indeland 43'03"
111.
Ralf MATZKA
Heizomat 43'33"
112.
Michael SCHWEIZER
Team Nutrixxion Sparkasse 43'52"
113.
Tim BARTH
Heizomat 45'59"