2.HC

Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt 2006  |  General Classification    

58th edition

General Classification

13 May 2006 - 20 May 2006

Rider Team Time
1.
Giampaolo CHEULA
Barloworld 31h36'46"
2.
Andrea TONTI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 00'06"
3.
Cristian GASPERONI
Naturino - Sapore Di Mare
4.
Kanstantsin SIUTSOU
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 00'23"
5.
Carlos GARCÍA QUESADA
Unibet.com 00'31"
6.
Massimo GIUNTI
Naturino - Sapore Di Mare 00'38"
7.
Manuele SPADI
Ceramica Flaminia 00'56"
8.
Marco SERPELLINI
Unibet.com 00'57"
9.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Barloworld 01'26"
10.
Martin MAREŠ
Naturino - Sapore Di Mare 01'43"
11.
Björn GLASNER
Team Lamonta 03'15"
12.
Petr BENČÍK
PSK Whirlpool Hradec Kralove
13.
Jan BÁRTA
Elk Haus - Simplon 03'17"
14.
Frédéric GABRIEL
Unibet.com 03'39"
15.
Tim KLINGER
Team Wiesenhof Akud 03'46"
16.
Daniel MUSIOL
Team Milram 03'55"
17.
Tomasz MARCZYŃSKI
Ceramica Flaminia 04'03"
18.
Pasquale MUTO
Miche 04'10"
19.
Stanislav KOZUBEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove 04'21"
20.
Alexander AREKEEV
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 04'29"
21.
René ANDRLE
PSK Whirlpool Hradec Kralove 04'50"
22.
Christian LEBEN
Team Wiesenhof Akud
23.
Paul VOSS
Heinz von Heiden Team Hannover 04'55"
24.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus - Simplon 05'05"
25.
Krzysztof SZCZAWIŃSKI
Ceramica Flaminia 05'36"
26.
Przemysław NIEMIEC
Miche 06'54"
27.
Jeffry LOUDER
Health Net p/b Maxxis 07'26"
28.
Seweryn Zenon KOHUT
Miche 07'43"
29.
Ryan COX
Barloworld 07'52"
30.
Danilo HONDO
Team Lamonta 10'04"
31.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon 12'44"
32.
Milan KADLEC
ASC Dukla Praha 13'09"
33.
Kurt VAN DE WOUWER
Unibet.com 13'58"
34.
Paul CRAKE
Naturino - Sapore Di Mare 15'32"
35.
Domenico QUAGLIARELLO
Ceramica Flaminia 15'57"
36.
Sławomir KOHUT
Miche 18'40"
37.
Harald MORSCHER
Team Vorarlberg 20'38"
38.
Giuseppe PALUMBO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 20'59"
39.
Arkadiusz WOJTAS
Miche 21'27"
40.
Bo HAMBURGER
Miche 22'20"
41.
Matej JURČO
Team Milram 23'46"
42.
Massimiliano GENTILI
Naturino - Sapore Di Mare 24'26"
43.
Mauro GEROSA
Miche 24'42"
44.
Maurizio VARINI
Ceramica Flaminia 24'47"
45.
Krzysztof MIARA
Intel - Action 25'54"
46.
Fraser MACMASTER
Team Vorarlberg 26'55"
47.
Matthé PRONK
Unibet.com 27'56"
48.
Massimiliano MORI
Naturino - Sapore Di Mare 28'25"
49.
Karl MENZIES
Health Net p/b Maxxis 30'23"
50.
Lars WACKERNAGEL
Team Wiesenhof Akud 31'11"
51.
Simone CADAMURO
Team Milram 33'23"
52.
Ivan DEGASPERI
Ceramica Flaminia 34'00"
53.
Radek BLAHUT
PSK Whirlpool Hradec Kralove 35'00"
54.
Baden COOKE
Unibet.com 35'05"
55.
Lubor TESAŘ
Team Wiesenhof Akud 35'08"
56.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon 35'27"
57.
Steffen RADOCHLA
Team Wiesenhof Akud 37'18"
58.
Torsten SCHMIDT
Team Wiesenhof Akud 38'46"
59.
Martin RIŠKA
PSK Whirlpool Hradec Kralove 39'17"
60.
Sebastian SIEDLER
Team Milram 39'48"
61.
Erik HOFFMANN
Team Lamonta 39'57"
62.
Tomáš BUCHÁČEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove 40'58"
63.
Harald STARZENGRUBER
Elk Haus - Simplon 41'59"
64.
Jeremy MAARTENS
Barloworld 42'24"
65.
Erwin THIJS
Unibet.com 42'53"
66.
Matthias FRIEDEMANN
Team Lamonta 43'22"
67.
Antonio D'ANIELLO
Miche 47'29"
68.
Gregor GUT
Team Vorarlberg 49'00"
69.
Martin COMPLOI
Elk Haus - Simplon 50'10"
70.
Dennis POHL
Heinz von Heiden Team Hannover 50'12"
71.
Kirk O'BEE
Health Net p/b Maxxis 52'23"
72.
Stefano CAVALLARI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 52'47"
73.
Corey SWEET
Team Wiesenhof Akud 53'10"
74.
Jason PHILLIPS
Heinz von Heiden Team Hannover 55'10"
75.
Andrus AUG
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 55'46"
76.
Jan FALTÝNEK
PSK Whirlpool Hradec Kralove 56'54"
77.
Radek BEČKA
PSK Whirlpool Hradec Kralove 57'09"
78.
Werner RIEBENBAUER
Team Vorarlberg 57'16"
79.
Ondřej SOSENKA
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 58'44"
80.
Jan KUNTA
ASC Dukla Praha 1h01'26"
81.
Dominic KLEMME
Heinz von Heiden Team Hannover 1h01'55"
82.
Andre SCHULZE
Team Lamonta 1h02'42"
83.
Gabriele BALDUCCI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 1h04'56"
84.
Tomas HRUBY
AC Sparta Praha 1h06'02"
85.
Rodney (Jock) GREEN
Barloworld 1h06'31"
86.
Karsten BOMBACH
Team Notebooksbilliger.de 1h06'35"
87.
Maxim RUDENKO
Ceramica Flaminia 1h07'12"
88.
Enrico ZINN
Team Notebooksbilliger.de 1h07'48"
89.
Michael JONES
Health Net p/b Maxxis 1h09'01"
90.
Dennis HAUEISEN
Team Milram 1h09'27"
91.
Christian LENER
Team Vorarlberg 1h10'40"
92.
Bogdan BONDARIEW
Intel - Action 1h11'30"
93.
Zdenek KRIZEK
AC Sparta Praha 1h11'41"
94.
Łukasz BODNAR
Intel - Action 1h13'36"
95.
Marek MIXA
ASC Dukla Praha 1h14'11"
96.
Pavel ŠUBRT
ASC Dukla Praha 1h14'42"
97.
Marco KIRITSCHENKO
Team Notebooksbilliger.de 1h15'02"
98.
Josef BENETSEDER
Team Vorarlberg 1h15'04"
99.
Roman JÖRDENS
Heinz von Heiden Team Hannover 1h16'43"
100.
Alexander GUT
Team Lamonta 1h17'17"
101.
Serge HERZ
Heinz von Heiden Team Hannover 1h17'28"
102.
Christoph DARGATZ
Team Notebooksbilliger.de 1h18'10"
103.
Vasileios ANASTOPOULOS
Team Vorarlberg 1h23'36"
104.
Petr PUČELÍK
AC Sparta Praha 1h27'35"
105.
Martin PECENKA
AC Sparta Praha 1h37'29"
106.
Kay KERMER
Team Notebooksbilliger.de 1h52'36"