1.1

Trofeo Sóller 2006

2nd edition

Sóller - Port de Sóller 150.6 km

8 February 2006

Rider Team Time
1.
Paolo BETTINI
Quick Step - Innergetic 3h47'10"
2.
Antonio COLÓM MAS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
3.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Comunidad Valenciana
4.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 00'25"
5.
Fränk SCHLECK
Team CSC
6.
Jesús DEL NERO MONTES
3 Molinos Resort
7.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas
8.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir
9.
Rodrigo GARCIA RENA
Kaiku
10.
Josep JUFRE POU
Davitamon - Lotto
11.
Koos MOERENHOUT
Phonak Hearing Systems
12.
Jon BRU PASCAL
Kaiku
13.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
14.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
15.
Theo ELTINK
Rabobank
16.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
17.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
18.
Pieter WEENING
Rabobank
19.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Relax - Gam
20.
Lorenzo BERNUCCI
T-Mobile Team
21.
Dario David CIONI
Liquigas
22.
Victor Manuel GARCIA ESTEVEZ
Grupo Nicolas Mateos
23.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
24.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
25.
Francisco CABELLO LUQUE
Andalucia - Paul Versan
26.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Relax - Gam
27.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi
28.
Jorge AZANZA SOTO
Kaiku
29.
Sergio ESCOBAR ROURE
Grupo Nicolas Mateos
30.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
31.
Matthias RUSS
Gerolsteiner
32.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Andalucia - Paul Versan
33.
Bernhard KOHL
T-Mobile Team
34.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Paul Versan
35.
Victor HERNANDEZ BEATA
Grupo Nicolas Mateos
36.
Vincenzo NIBALI
Liquigas
37.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Comunidad Valenciana
38.
Gerardo Luis FERNANDEZ
Viña Magna - Cropu
39.
Jose Mario ALMAGRO VALERO
Relax - Gam
40.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Saunier Duval - Prodir
41.
Iñigo CUESTA
Team CSC
42.
Koldo GIL PÉREZ
Saunier Duval - Prodir
43.
Alexandr KOLOBNEV
Rabobank 02'49"
44.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r Prévoyance 03'22"
45.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r Prévoyance
46.
Samuel DUMOULIN
Ag2r Prévoyance
47.
Yury TROFIMOV
Omnibike Dynamo Moscow
48.
Steve ZAMPIERI
Phonak Hearing Systems
49.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir
50.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Liquigas
51.
David MUÑOZ BAÑÓN
Comunidad Valenciana
52.
Grischa NIERMANN
Rabobank
53.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
Kaiku
54.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
55.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Viña Magna - Cropu
56.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
57.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
58.
Jaume ROVIRA POUS
Andalucia - Paul Versan
59.
Jonathan Patrick MCCARTY
Phonak Hearing Systems
60.
Beat ZBERG
Gerolsteiner
61.
Niels SCHEUNEMAN
Rabobank
62.
Andy SCHLECK
Team CSC
63.
Luis FERNANDEZ OLIVEIRA
Phonak Hearing Systems
64.
Antonio BERASATEGUI SAEZ DE ZUAZOLA
Kaiku
65.
Juan GOMIS LÓPEZ
Comunidad Valenciana
66.
Javier RUIZ DE LARRINAGA IBANEZ
Kaiku
67.
Ivan GILMARTIN HERNANGOMEZ
Kaiku
68.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team 05'27"
69.
Wim VAN HUFFEL
Davitamon - Lotto
70.
Thomas DEKKER
Rabobank 06'52"
71.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r Prévoyance 09'21"
72.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Kaiku
73.
Filippo POZZATO
Quick Step - Innergetic 10'16"
74.
Bert GRABSCH
Phonak Hearing Systems
75.
Ivan SANTAROMITA
Quick Step - Innergetic
76.
Volodymir GUSTOV
Team CSC
77.
Juan José COBO ACEBO
Saunier Duval - Prodir
78.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
79.
Serge BAGUET
Quick Step - Innergetic
80.
Wim VANSEVENANT
Davitamon - Lotto
81.
Addy ENGELS
Quick Step - Innergetic
82.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir 12'31"
83.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
Phonak Hearing Systems
84.
Steve MORABITO
Phonak Hearing Systems
85.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Andalucia - Paul Versan
86.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Paul Versan
87.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner
88.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
89.
Santos GONZALEZ CAPILLA
3 Molinos Resort
90.
Jan HRUŠKA
3 Molinos Resort
91.
Toni TAULER
3 Molinos Resort
92.
Sergio HERRERO DOMINGUEZ
Viña Magna - Cropu
93.
Andrea PERON
Team CSC
94.
Andoni ARANAGA AZKUNE
Euskaltel - Euskadi
95.
Israel NÚÑEZ BATICÓN
Kaiku
96.
Christian VAN DE VELDE
Team CSC
97.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Viña Magna - Cropu
98.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
99.
Manuel LLORET ZARAGOZI
Comunidad Valenciana
100.
Fernando HERRERO GUTIERREZ
Grupo Nicolas Mateos
101.
José Adrián BONILLA
Comunidad Valenciana
102.
Hubert SCHWAB
Quick Step - Innergetic
103.
Alexandre MOOS
Phonak Hearing Systems
104.
Isidro CERRATO LOPEZ
3 Molinos Resort
105.
Jorge GARCIA MARIN
Relax - Gam 13'13"
106.
Francisco Jose TERCIADO SACEDO
Relax - Gam
107.
Javier BENITEZ POMARES
Grupo Nicolas Mateos 16'02"
108.
Nicola LODA
Liquigas 16'09"
109.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
110.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step - Innergetic
111.
Joseba AGUIRREZABALA AIESTARAN
Grupo Nicolas Mateos
112.
Ivan SELEDKOV
Omnibike Dynamo Moscow
113.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Saunier Duval - Prodir
114.
Martin MATA CABELLO
Grupo Nicolas Mateos
115.
José HERRADA LÓPEZ
Viña Magna - Cropu
116.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Saunier Duval - Prodir
117.
Arkaitz DURÁN AROCA
Saunier Duval - Prodir
118.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r Prévoyance
119.
Iker LEONET IZA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
120.
Davide BRAMATI
Quick Step - Innergetic 16'16"
121.
Luca PAOLINI
Liquigas 18'50"
122.
Michael ALBASINI
Liquigas
123.
Manuel ORTEGA OCAÑA
Andalucia - Paul Versan 21'30"
124.
Charles DIONNE
Saunier Duval - Prodir 22'34"
125.
David KOPP
Gerolsteiner 24'01"
126.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
127.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Phonak Hearing Systems
128.
Steffen WESEMANN
T-Mobile Team
129.
Andreas KLIER
T-Mobile Team
130.
Scott DAVIS
T-Mobile Team
131.
Mario AERTS
Davitamon - Lotto
132.
Johan VAN SUMMEREN
Davitamon - Lotto
133.
Linus GERDEMANN
T-Mobile Team
134.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
135.
Marc WAUTERS
Rabobank
136.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank
137.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
138.
Daniele NARDELLO
T-Mobile Team
139.
Markus ZBERG
Gerolsteiner
140.
Mario José BOX QUINTO
3 Molinos Resort
141.
Davide VIGANO
Quick Step - Innergetic
142.
Andrey KLYUEV
Omnibike Dynamo Moscow 35'11"
143.
Vyacheslav VILKOV
Omnibike Dynamo Moscow 37'13"

Race information

Start, finish: Sóller - Port de Sóller

Distance: 150.6 km

Date: 8 February 2006