1.1

Trofeo Sóller 2007

3rd edition

Sóller - Port de Sóller 150.6 km

14 February 2007

Rider Team Time
1.
Antonio COLÓM MAS
Astana 4h06'13"
2.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
3.
Alberto CONTADOR VELASCO
Discovery Channel Pro Cycling Team
4.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Caisse d'Epargne 00'13"
5.
Vincenzo NIBALI
Liquigas
6.
Lorenzo BERNUCCI
T-Mobile Team
7.
Vladimir GUSEV
Discovery Channel Pro Cycling Team
8.
Jorge FERRIO LUQUE
Andalucia - Cajasur
9.
José Adrián BONILLA
Fuerteventura - Canarias
10.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Saunier Duval - Prodir
11.
Francisco MANCEBO
Relax - Gam
12.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Saunier Duval - Prodir
13.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Karpin Galicia
14.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir
15.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Relax - Gam
16.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir 00'48"
17.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas 01'13"
18.
Jesús DEL NERO MONTES
Saunier Duval - Prodir
19.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
20.
Javier MORENO BAZÁN
Extremadura - Spiuk
21.
Xabat OCHOTORENA ARRARAS
Orbea - Oreka S.D.A.
22.
Vicente BALLESTER MARTINEZ
Fuerteventura - Canarias
23.
Serge BAGUET
Quick Step - Innergetic
24.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Andalucia - Cajasur
25.
Michael SCHÄR
Astana
26.
Thomas FREI
Astana
27.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
28.
Erik ZABEL
Team Milram
29.
Juan Carlos FERNANDEZ MORA
Extremadura - Spiuk
30.
Sergio ESCOBAR ROURE
Grupo Nicolas Mateos
31.
Steve MORABITO
Astana
32.
Ivan SANTAROMITA
Quick Step - Innergetic
33.
Fernando TORRES MARTIN
Extremadura - Spiuk
34.
Tim KLINGER
Gerolsteiner
35.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
36.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
37.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Viña Magna - Cropu
38.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Karpin Galicia
39.
Thomas ZIEGLER
T-Mobile Team
40.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur
41.
Linus GERDEMANN
T-Mobile Team
42.
Javier ECHARRI MARIN
Grupo Nicolas Mateos
43.
Pedro ROMERO OCAMPO
Extremadura - Spiuk
44.
Alberto RODRÍGUEZ OLIVER
Viña Magna - Cropu
45.
Stijn DEVOLDER
Discovery Channel Pro Cycling Team
46.
Manuel ORTEGA OCAÑA
Andalucia - Cajasur
47.
Maxim IGLINSKIY
Astana
48.
Patrick CALCAGNI
Liquigas
49.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
50.
Ángel VALLEJO DOMÍNGUEZ
Relax - Gam
51.
Pieter WEENING
Rabobank
52.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur
53.
Jesus RAMIREZ TORRES
Extremadura - Spiuk
54.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Fuerteventura - Canarias
55.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
56.
Marc DE MAAR
Rabobank
57.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
58.
Toni TAULER
Elite without contract
59.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step - Innergetic
60.
Guido TRENTI
Liquigas
61.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Cajasur
62.
Joan LLANERAS ROSSELLÓ
Elite without contract
63.
Ángel VICIOSO ARCOS
Relax - Gam
64.
Rubens BERTOGLIATI
Saunier Duval - Prodir
65.
David MARTÍN PERIBAÑEZ
Viña Magna - Cropu
66.
Andreas KLIER
T-Mobile Team
67.
Thomas DEKKER
Rabobank
68.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Relax - Gam
69.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Relax - Gam
70.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
71.
Remmert WIELINGA
Saunier Duval - Prodir
72.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
73.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
74.
Ignacio SARABIA DIAZ
Extremadura - Spiuk
75.
Juan José COBO ACEBO
Saunier Duval - Prodir
76.
José HERRADA LÓPEZ
Viña Magna - Cropu
77.
Iban MAYO DIEZ
Saunier Duval - Prodir
78.
Giuseppe GUERINI
T-Mobile Team
79.
Josu MONDELO DIAZ
Extremadura - Spiuk
80.
Manuel LLORET ZARAGOZI
Fuerteventura - Canarias 03'51"
81.
Ralf GRABSCH
Team Milram 04'12"
82.
Davide VIGANO
Quick Step - Innergetic
83.
Pavel PADRNOS
Discovery Channel Pro Cycling Team 05'10"
84.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Andalucia - Cajasur 05'47"
85.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Euskaltel - Euskadi
86.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne
87.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner
88.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner
89.
Matej JURČO
Team Milram
90.
Oleg CHUZHDA
Fuerteventura - Canarias
91.
David MILLAR
Saunier Duval - Prodir
92.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
93.
Rodrigo GARCIA RENA
Fuerteventura - Canarias 06'51"
94.
Patrik SINKEWITZ
T-Mobile Team
95.
Benoît JOACHIM
Astana
96.
Juan Jose ABRIL MERINO
Viña Magna - Cropu
97.
Eduardo GONZALO RAMIREZ
Agritubel
98.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi
99.
Jorge GARCIA MARIN
Relax - Gam
100.
Francisco Jose TERCIADO SACEDO
Relax - Gam
101.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia - Cajasur
102.
Iker MEZO ASKARGORTA
Orbea - Oreka S.D.A.
103.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas 06'57"
104.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
105.
Claudio Jose CASAS GALLEGO
Andalucia - Cajasur 08'58"
106.
Beat ZBERG
Gerolsteiner 10'09"
107.
Pablo DE PEDRO GARCIA
Grupo Nicolas Mateos
108.
Jan HRUŠKA
Relax - Gam
109.
Egoitz MURGOITIO
Grupo Nicolas Mateos
110.
Trent LOWE
Discovery Channel Pro Cycling Team
111.
Eric BAUMANN
T-Mobile Team
112.
Sebastian LANG
Gerolsteiner
113.
Volodymyr BILEKA
Discovery Channel Pro Cycling Team
114.
Andrey MIZOUROV
Astana
115.
Gianni MEERSMAN
Discovery Channel Pro Cycling Team
116.
Tomas VAITKUS
Discovery Channel Pro Cycling Team
117.
Carlos CASTAÑO PANADERO
Karpin Galicia
118.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Relax - Gam
119.
Manuel CALVENTE CORBAS
Agritubel
120.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
121.
David GARCÍA DAPENA
Karpin Galicia
122.
Jose Antonio ARROYO RAMIREZ
Extremadura - Spiuk
123.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
124.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
125.
José Luis RUBIERA
Discovery Channel Pro Cycling Team 13'20"
126.
Stephen CUMMINGS
Discovery Channel Pro Cycling Team
127.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram 18'14"
128.
Johannes FRÖHLINGER
Gerolsteiner
129.
David MUÑOZ BAÑÓN
Fuerteventura - Canarias
130.
Dailos Manuel DIAZ ARMAS
Fuerteventura - Canarias
131.
Sergei IVANOV
Astana
132.
Jesus TENDERO MARCOS
Viña Magna - Cropu
133.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank
134.
Kai REUS
Rabobank
135.
Sebastian SIEDLER
Team Milram
136.
André KORFF
T-Mobile Team
137.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
138.
Brad ARMSTRONG
Orbea - Oreka S.D.A.
139.
Michael ALBASINI
Liquigas
140.
Bert GRABSCH
T-Mobile Team
141.
William WALKER
Rabobank
142.
Dimitri MURAVYEV
Astana
143.
Julien MAZET
Astana
144.
Marcel SIEBERG
Team Milram 23'01"
145.
Christian KNEES
Team Milram
146.
Alessandro PRONI
Quick Step - Innergetic

Race information

Start, finish: Sóller - Port de Sóller

Distance: 150.6 km

Date: 14 February 2007