2.HC

Euskal Bizikleta 2007  |  General Classification    

12th edition

General Classification

8 June 2007 - 10 June 2007

Rider Team Time
1.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Caisse d'Epargne 10h33'34"
2.
Jörg JAKSCHE
Tinkoff Credit Systems 00'30"
3.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Gam
4.
Matteo CARRARA
Unibet.com 01'44"
5.
Rubén PLAZA MOLINA
Caisse d'Epargne 02'39"
6.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre - Fondital 03'05"
7.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
8.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Relax - Gam 03'59"
9.
Vladimir EFIMKIN
Caisse d'Epargne 04'08"
10.
Alexander EFIMKIN
Barloworld 04'20"
11.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Karpin Galicia 04'37"
12.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne 04'38"
13.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Andalucia - Cajasur 05'10"
14.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Saunier Duval - Prodir 06'39"
15.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir 06'47"
16.
Francisco MANCEBO
Relax - Gam 08'28"
17.
Javier MEGIAS LEAL
Saunier Duval - Prodir
18.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Agritubel 08'33"
19.
Iker FLORES GALARZA
Fuerteventura - Canarias 08'46"
20.
Aaron VILLEGAS TRAPAGA
Orbea - Oreka S.D.A. 08'55"
21.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Unibet.com 10'25"
22.
Roman KREUZIGER
Liquigas 11'42"
23.
Vasil KIRYIENKA
Tinkoff Credit Systems 12'15"
24.
Rigoberto URÁN URÁN
Unibet.com 12'24"
25.
Roberto TRAFICANTE
Team L.P.R. 13'03"
26.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld 13'06"
27.
David HERRERO LLORENTE
Karpin Galicia 13'12"
28.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Agritubel
29.
Isidro NOZAL VEGA
Karpin Galicia 13'17"
30.
Paolo BAILETTI
Team L.P.R. 13'54"
31.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Andalucia - Cajasur
32.
Marcos Antonio SERRANO
Karpin Galicia 14'49"
33.
Claudio Jose CASAS GALLEGO
Andalucia - Cajasur 14'55"
34.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
35.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur 16'10"
36.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Fuerteventura - Canarias 16'28"
37.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Euskaltel - Euskadi 18'36"
38.
Francesco DI PAOLO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 20'54"
39.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas 21'03"
40.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir 21'35"
41.
Manuel CALVENTE CORBAS
Agritubel 21'40"
42.
David GARCÍA DAPENA
Karpin Galicia 23'19"
43.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Relax - Gam 24'20"
44.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi 30'28"
45.
Lander APERRIBAY
Euskaltel - Euskadi
46.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
47.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Barloworld
48.
Xabat OCHOTORENA ARRARAS
Orbea - Oreka S.D.A. 32'46"
49.
Jon BRU PASCAL
Euskaltel - Euskadi 34'55"