2.HC

Euskal Bizikleta 2008  |  General Classification    

13th edition

General Classification

6 June 2008 - 8 June 2008

Rider Team Time
1.
Eros CAPECCHI
Scott - American Beef 11h37'45"
2.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 00'07"
3.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contenpolis Murcia 00'11"
4.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contenpolis Murcia 00'13"
5.
Jaume ROVIRA POUS
Extremadura
6.
Giampaolo CARUSO
Ceramica Flaminia Bossini Docce
7.
Massimiliano GENTILI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
8.
Luca PIERFELICI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
9.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne 00'42"
10.
Filippo SIMEONI
Ceramica Flaminia Bossini Docce 00'49"
11.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne 00'52"
12.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Barloworld 01'59"
13.
Jose Antonio REDONDO RAMOS
Andalucia - Cajasur 02'04"
14.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia - Cajasur 02'07"
15.
Manuel CALVENTE CORBAS
Contenpolis Murcia
16.
Jose HERRADA LOPEZ
Contenpolis Murcia 02'27"
17.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
18.
Francisco Jose TERCIADO SACEDO
Extremadura 02'57"
19.
Mikel NIEVE ITURALDE
Orbea - Oreka S.D.A. 03'03"
20.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
Tinkoff Credit Systems 04'06"
21.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contenpolis Murcia 06'15"
22.
Jesús DEL NERO MONTES
Scott - American Beef
23.
Jose Ramon TRONCOSO SOBRINO
Xacobeo Galicia 06'50"
24.
Antonio D'ANIELLO
Ceramica Flaminia Bossini Docce 07'27"
25.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur 07'29"
26.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 07'39"
27.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne 08'03"
28.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia 08'19"
29.
Jesus RAMIREZ TORRES
Extremadura 08'21"
30.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Scott - American Beef 08'50"
31.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia
32.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi 10'31"
33.
Israel PEREZ RODRIGUEZ
Extremadura 11'54"
34.
Tomasz MARCZYŃSKI
Ceramica Flaminia Bossini Docce 12'40"
35.
Alberto FERNANDEZ SAINZ
Xacobeo Galicia 13'07"
36.
Alexander GOTTFRIED
Tinkoff Credit Systems 13'56"
37.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 15'12"
38.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld 17'33"
39.
Aitor PEREZ ARRIETA
Extremadura 17'47"
40.
Alexander AREKEEV
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
41.
Nikita ESKOV
Tinkoff Credit Systems 19'07"
42.
Claudio Jose CASAS GALLEGO
Andalucia - Cajasur 20'25"
43.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia 20'37"
44.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Orbea - Oreka S.D.A.
45.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Xacobeo Galicia 20'57"
46.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 21'35"
47.
Pedro GUTIERREZ ALVAREZ
Burgos Monumental 21'38"
48.
Diego CACCIA
Barloworld 22'13"
49.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne 23'27"
50.
Alexander KHATUNTSEV
Tinkoff Credit Systems 25'19"
51.
Yauheni SOBAL
Tinkoff Credit Systems 25'54"
52.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Tinkoff Credit Systems 27'08"
53.
Ivan ROVNY
Tinkoff Credit Systems 27'57"
54.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Burgos Monumental
55.
Iván MELERO COCO
Orbea - Oreka S.D.A. 28'47"
56.
Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ
Andalucia - Cajasur 29'41"
57.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 29'52"
58.
Ignacio SARABIA DIAZ
Extremadura 30'18"
59.
David FRANCISCO DELGADO
Burgos Monumental 30'34"
60.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Burgos Monumental 30'59"
61.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 31'55"
62.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
63.
Hubert KRYS
Ceramica Flaminia Bossini Docce 32'05"
64.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Burgos Monumental 32'56"
65.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi 33'29"
66.
Baden COOKE
Barloworld 33'48"
67.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Scott - American Beef
68.
Martin MATA CABELLO
Burgos Monumental
69.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia - Cajasur 34'53"
70.
Enrique Alonso SALGUEIRO
Extremadura 36'24"
71.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Andalucia - Cajasur 36'35"
72.
Raul SANTAMARTA
Burgos Monumental
73.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur
74.
Eriz RUIZ DE ERENTXUN ANTETARA
Orbea - Oreka S.D.A.
75.
Xabat OCHOTORENA ARRARAS
Extremadura 37'01"
76.
Javier ECHARRI MARIN
Contenpolis Murcia 38'11"
77.
Andres Sergio DE LIS
Orbea - Oreka S.D.A. 41'44"
78.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
Scott - American Beef 42'09"
79.
Unai URIBARRI
Orbea - Oreka S.D.A. 51'05"
80.
Igor ROMERO ETXEBARRIA
Orbea - Oreka S.D.A. 51'15"