2.HC

Tour de l'Avenir 2012  |  Stage 6. Beaufort - Le Grand Bornand   

50th edition

83 km, 1 September 2012

Rider Team Time
1.
Sergey POMOSHNIKOV
Itera - Katusha 2h23'53"
2.
Warren BARGUIL
Team Argos - Shimano
3.
Patrick KONRAD
Team Vorarlberg
4.
Ian BOSWELL
Team Argos - Shimano
5.
Bob JUNGELS
Leopard - Trek Continental Team
6.
Alexey LUTSENKO
Continental Team Astana
7.
Sergei CHERNETSKI
Itera - Katusha
8.
Eduardo SEPULVEDA
FDJ - Big Mat
9.
Juan Ernesto CHAMORRO CHITAN
AC Sparta Praha
10.
Mattia CATTANEO
Lampre - ISD
11.
Tim WELLENS
Lotto - Belisol Team
12.
Daan OLIVIER
Rabobank Cycling Team
13.
Jan POLANC
Radenska
14.
Gennady TATARINOV
AC Sparta Praha
15.
Ever Alexander RIVERA GUERRERO
AC Sparta Praha 00'10"
16.
Lukas PÖSTLBERGER
RC Arbö Wels Gourmetfein 00'29"
17.
Jasper STUYVEN
Bontrager Livestrong Team 03'25"
18.
Théo VIMPÈRE
Elite without contract
19.
Jasha SÜTTERLIN
Thüringer Energie Team 03'38"
20.
Toms SKUJIŅŠ
La Pomme Marseille 04'12"
21.
Daniil FOMINYKH
Continental Team Astana
22.
Igor FROLOV
Itera - Katusha
23.
Lawrence WARBASSE
BMC Racing Team
24.
David WÖHRER
Tirol Cycling Team
25.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
AC Sparta Praha 04'16"
26.
Tobias LUDVIGSSON
Team Argos - Shimano 04'41"
27.
Nathan BROWN
Bontrager Livestrong Team 04'47"
28.
Antoine LAVIEU
AC Sparta Praha 05'14"
29.
Fernando ORJUELA GUTIERREZ
Elite without contract
30.
Jay MCCARTHY
Team Jayco - AIS 07'28"
31.
August JENSEN
AC Sparta Praha
32.
Dominik FUCHS
Switzerland
33.
Ruben ZEPUNTKE
Rabobank Continental Team
34.
Moreno HOFLAND
Rabobank Continental Team
35.
Danny VAN POPPEL
Rabobank Continental Team
36.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Team Tre - For
37.
Silvan DILLIER
AC Sparta Praha
38.
Jakob STEIGMILLER
Thüringer Energie Team
39.
Dylan TEUNS
Bofrost - Steria
40.
Samuel SPOKES
AC Sparta Praha
41.
Davide VILLELLA
AC Sparta Praha 07'57"
42.
Gianfranco ZILIOLI
AC Sparta Praha
43.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Elite without contract 09'21"
44.
Marcel AREGGER
Atlas Personal - Jakroo 11'55"
45.
James DE JESUS JARAMILLO
Colombia 12'45"
46.
Håvard Jorbekk BLIKRA
Team Oster Hus - Ridley 14'09"
47.
Erwan TEGUEL
France 14'48"
48.
Angelo TULIK
Team Europcar
49.
Vegard BREEN
Joker Merida
50.
Andrea FEDI
AC Sparta Praha 15'41"
51.
Enrico BARBIN
Colnago - CSF Inox
52.
Klemen ŠTIMULAK
Radenska 16'04"
53.
Tim MIKELJ
Sava
54.
Paul LANG
WSA - Viperbike
55.
Michel KOCH
LKT Team Brandenburg
56.
Ibai SALAS ZORROZUA
Elite without contract
57.
Andris SMIRNOVS
Rietumu - Delfin
58.
Abdraimzhan ISHANOV
Continental Team Astana
59.
Pierre Paolo PENASA
Italy 18'02"
60.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Burgos BH - Castilla y Leon 19'31"
61.
Alex KIRSCH
Leopard - Trek Continental Team 19'58"
62.
Niels VANDYCK
Bofrost - Steria 21'26"
63.
Adrien CHENAUX
AC Sparta Praha 21'29"
64.
Kim MAGNUSSON
AC Sparta Praha
65.
Jan SOKOL
RC Arbö Wels Gourmetfein
66.
Adam PHELAN
Drapac Cycling
67.
Tesfom Issak OKUBAMARIAM
Elite without contract 21'33"
68.
Alexis GUERIN
AC Sparta Praha
69.
Kirill YATSEVICH
AC Sparta Praha
70.
Nikita STALNOV
AC Sparta Praha
71.
Michael FREIBERG
Team Jayco - AIS 22'52"
72.
Jānis DAKTERIS
T.Palm - Pôle Continental Wallon
73.
Magnus CORT NIELSEN
Team Concordia Forsikring - Himmerland
74.
Bob SCHOONBROODT
Cyclingteam de Rijke - Shanks
75.
Peter ERDIN
Atlas Personal - Jakroo
76.
Meron AMANUEL MENGSTAB
AC Sparta Praha
77.
Sven Erik BYSTRØM
Team Oster Hus - Ridley
78.
Vladislav GORBUNOV
Continental Team Astana
79.
Patrick LANE
Team Jayco - AIS
80.
Haritz ORBE URRUTIA
Orbea Continental
81.
Filip EIDSHEIM
Team Oster Hus - Ridley
82.
Jan TRATNIK
Radenska
83.
Evan HUFFMAN
AC Sparta Praha
84.
Fredrik Strand GALTA
Team Oster Hus - Ridley
85.
Mario VOGT
Team Specialized Concept Store
86.
Cesar Nicolas PAREDES AVELLANEDA
Elite without contract
87.
Philip LINDAU
Team Cykelcity.se
88.
Florian GAUGL
Team Vorarlberg
89.
Sjoerd KOUWENHOVEN
Cyclingteam de Rijke - Shanks
90.
Alexander KAMP
Christina Watches - Onfone
91.
Raphael ADDY
Atlas Personal - Jakroo
92.
Mats ANDERSSON
Argon 18 - Unaas Cycling
93.
Luka PIBERNIK
Radenska
94.
Floris SMEYERS
Elite without contract
95.
Jaka BOSTNER
Radenska
96.
Piter CAMPERO VILLAROEL
AC Sparta Praha
97.
Sarawut SIRIRONNACHAI
AC Sparta Praha
98.
Jesper HANSEN
Glud & Marstrand - LRO
99.
Pit SCHLECHTER
Leopard - Trek Continental Team
100.
Nathan WILSON
AC Sparta Praha
101.
Arman KAMYSHEV
Continental Team Astana
102.
Thomas SPRENGERS
Lotto - Belisol Team
103.
Nikias ARNDT
LKT Team Brandenburg
104.
Wouter WIPPERT
Lotto - Belisol Team 23'31"

Stage information

Start, finish: Stage 6. Beaufort - Le Grand Bornand

Race Type: Mountain stage

Distance: 83 km

Date: 1 September 2012