Danmark Rundt 2018  |  General Classification    

1st edition

General Classification

1 August 2018 - 5 August 2018

Rider Team Time
1.
Wout VAN AERT
Veranda's Willems - Crelan 18h08'25"
2.
Rasmus Christian QUAADE
BHS - Almeborg Bornholm 00'32"
3.
Lasse Norman HANSEN
Aqua Blue Sport 00'36"
4.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team 00'50"
5.
Julius JOHANSEN
Team ColoQuick 00'56"
6.
Emil Nygaard VINJEBO
Team ColoQuick 00'58"
7.
Christopher JUUL JENSEN
Mitchelton - Scott 01'06"
8.
Hugo HOULE
Astana Pro Team 01'11"
9.
Robin CARPENTER
Rally Cycling 01'18"
10.
Jonas RICKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 01'23"
11.
Johan LE BON
Vital Concept Cycling Club 01'28"
12.
Alexander KAMP
Team Waoo 01'30"
13.
Xandro MEURISSE
Wanty - Groupe Gobert 01'37"
14.
Max KANTER
Development Team Sunweb 01'38"
15.
Colin JOYCE
Rally Cycling 01'39"
16.
Magnus BAK KLARIS
BHS - Almeborg Bornholm
17.
Lennard KÄMNA
Team Sunweb 01'48"
18.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij 01'49"
19.
Adam DE VOS
Rally Cycling
20.
Mikkel BJERG
Hagens Berman - Axeon 01'56"
21.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team 02'00"
22.
Troels Rønning VINTHER
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 02'01"
23.
Senne LEYSEN
Veranda's Willems - Crelan 02'19"
24.
Torkil VEYHE
Team Waoo 02'21"
25.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise 02'23"
26.
Bjørn Tore HOEM NILSEN
Joker - Icopal 02'29"
27.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij 02'35"
28.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy 02'36"
29.
Fabian LIENHARD
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 02'37"
30.
Bryan COQUARD
Vital Concept Cycling Club 02'41"
31.
Ryan ANDERSON
Rally Cycling 02'44"
32.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy 02'54"
33.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise 02'56"
34.
Milan MENTEN
Sport Vlaanderen - Baloise 03'02"
35.
Aime DE GENDT
Sport Vlaanderen - Baloise 03'12"
36.
Cees BOL
SEG Racing Academy 03'43"
37.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Team Waoo 03'57"
38.
Bert DE BACKER
Vital Concept Cycling Club 04'19"
39.
Chris Anker SØRENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
40.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF 04'32"
41.
Nils EEKHOFF
Development Team Sunweb 05'08"
42.
Paolo SIMION
Bardiani CSF 05'39"
43.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
44.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
45.
Tim MERLIER
Veranda's Willems - Crelan 05'55"
46.
Rasmus GULDHAMMER POULSEN
Team Waoo 06'09"
47.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 06'42"
48.
Sean DE BIE
Veranda's Willems - Crelan 06'44"
49.
August JENSEN
Israel Cycling Academy 07'05"
50.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy 07'57"
51.
Robbert DE GREEF
Roompot - Nederlandse Loterij 08'46"
52.
Mark MCNALLY
Wanty - Groupe Gobert 09'06"
53.
Andžs FLAKSIS
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 09'20"
54.
Fridtjof RØINAAS
Joker - Icopal 09'33"
55.
Casper Phillip PEDERSEN
Aqua Blue Sport 09'38"
56.
Nicolai BROCHNER NIELSEN
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 09'51"
57.
Wesley KREDER
Wanty - Groupe Gobert 09'53"
58.
John MURPHY
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 09'59"
59.
Niklas LARSEN
Team Waoo 10'35"
60.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF 10'49"
61.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij 10'54"
62.
Eric YOUNG
Rally Cycling 11'01"
63.
Christoffer LISSON
BHS - Almeborg Bornholm 11'11"
64.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk 11'22"
65.
Mark CHRISTIAN
Aqua Blue Sport 11'58"
66.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk 12'39"
67.
Herman DAHL
Joker - Icopal 13'12"
68.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy 13'21"
69.
Roy CURVERS
Team Sunweb 13'45"
70.
Jesper SCHULTZ
Team Waoo 14'01"
71.
Emanuel PIASKOWY
Team Hurom 14'17"
72.
Rasmus Bøgh WALLIN
Team ColoQuick 14'57"
73.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo 15'06"
74.
Coen VERMELTFOORT
Roompot - Nederlandse Loterij 15'59"
75.
Miguel BRYON
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 16'15"
76.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team 16'27"
77.
Mariusz GASIOROWSKI
Team Hurom 17'04"
78.
Andrew FENN
Aqua Blue Sport 17'14"
79.
Aaron GATE
Aqua Blue Sport 17'43"
80.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team 18'11"
81.
Patrick CLAUSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 18'28"
82.
Andriy VASYLYUK
Team Hurom 18'47"
83.
Vitaliy BUTS
Team Hurom 19'17"
84.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise 20'03"
85.
Julien MORICE
Vital Concept Cycling Club 20'15"
86.
Martin Toft MADSEN
BHS - Almeborg Bornholm 20'31"
87.
Christian Moberg JØRGENSEN
Team ColoQuick 20'46"
88.
Daniel BLIGAARD LYHNE
Team ColoQuick 22'47"
89.
Nicklas Overgaard Amdi PEDERSEN
BHS - Almeborg Bornholm 26'28"
90.
Stijn STEELS
Veranda's Willems - Crelan 26'34"
91.
Shane ARCHBOLD
Aqua Blue Sport 29'31"
92.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk 29'39"
93.
Mathias NORSGAARD JØRGENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 31'15"
94.
Fabio CALABRIA
Team Novo Nordisk 31'46"
95.
Silas Zacharias CLEMMENSEN
32'17"
96.
Emil TOUDAL
BHS - Almeborg Bornholm 32'56"
97.
Christopher WILLIAMS
Team Novo Nordisk 35'00"
98.
Tobias Mørch KONGSTAD
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 38'16"
99.
Rasmus BYRIEL IVERSEN
43'22"
100.
Mateusz MANOWSKI
Team Hurom 1h05'13"