Classique de l'Ardèche - Rhône Crussol - 2019

12th edition

Guilherand-Grange - Guilherand-Grange 200.2 km

2 March 2019

Rider Team Time
1.
Lilian CALMEJANE
Direct Energie 5h23'59"
2.
Valentin MADOUAS
Groupama - FDJ 00'04"
3.
Odd Christian EIKING
Wanty - Gobert Cycling Team
4.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
5.
Pieter WEENING
Roompot - Charles
6.
Patrick MÜLLER
Vital Concept - B&B Hotels
7.
Alexis VUILLERMOZ
Ag2r La Mondiale
8.
Guillaume MARTIN
Wanty - Gobert Cycling Team
9.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
10.
Nicolas EDET
Cofidis, Solutions Crédits
11.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy
12.
Thibaut PINOT
Groupama - FDJ 00'08"
13.
Kilian FRANKINY
Groupama - FDJ
14.
Giovanni VISCONTI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00'10"
15.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Cofidis, Solutions Crédits
16.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
17.
Simone VELASCO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00'13"
18.
Sindre Skjøstad SKJØSTAD LUNKE
Riwal - Readynez Cycling Team
19.
Jonathan LASTRA MARTINEZ
Caja Rural - Seguros RGA
20.
Romain COMBAUD
Delko - Marseille Provence
21.
Fabien DOUBEY
Wanty - Gobert Cycling Team
22.
Anthony PEREZ
Cofidis, Solutions Crédits
23.
Jonathan HIVERT
Direct Energie
24.
Edoardo ZARDINI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00'16"
25.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
26.
Davide GABBURO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00'20"
27.
Emil Nygaard VINJEBO
Riwal - Readynez Cycling Team 00'37"
28.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
29.
Jérémy MAISON
Team Arkea - Samsic
30.
Dimitri PEYSKENS
Wallonie Bruxelles
31.
Sergei CHERNETSKI
Caja Rural - Seguros RGA
32.
Julien SIMON
Cofidis, Solutions Crédits
33.
Amael MOINARD
Team Arkea - Samsic
34.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec
35.
Matteo BUSATO
Androni Giocattoli - Sidermec 00'51"
36.
Julen AMEZQUETA MORENO
Caja Rural - Seguros RGA 00'53"
37.
Arjen LIVYNS
Roompot - Charles
38.
Krister HAGEN
Riwal - Readynez Cycling Team 01'18"
39.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec 01'20"
40.
Julien MORTIER
Wallonie Bruxelles 01'40"
41.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ
42.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Caja Rural - Seguros RGA
43.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Charles
44.
Quentin PACHER
Vital Concept - B&B Hotels 03'06"
45.
Romain HARDY
Team Arkea - Samsic
46.
Yoann PAILLOT
St. Michel - Auber 93
47.
Bart DE CLERCQ
Wanty - Gobert Cycling Team
48.
Kyle MURPHY
Rally - UHC Cycling
49.
Cyril BARTHE
Euskadi Basque Country - Murias 03'33"
50.
Morne VAN NIEKERK
St. Michel - Auber 93
51.
Robin CARPENTER
Rally - UHC Cycling 03'35"
52.
Alexander CATAFORD
Israel Cycling Academy
53.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
54.
Rubén PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy
55.
Iuri FILOSI
Delko - Marseille Provence
56.
Marco MINNAARD
Wanty - Gobert Cycling Team 04'03"
57.
Kenny MOLLY
Wallonie Bruxelles
58.
Ángel MADRAZO RUIZ
Burgos - BH 04'35"
59.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 04'44"
60.
Rasmus Christian QUAADE
Riwal - Readynez Cycling Team
61.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
62.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
63.
Francesco Manuel BONGIORNO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
64.
Jesús EZQUERRA MUELA
Burgos - BH 04'54"
65.
Anthony DELAPLACE
Team Arkea - Samsic 05'06"
66.
Romain SEIGLE
Groupama - FDJ
67.
Léo VINCENT
Groupama - FDJ 06'26"
68.
Huub DUYN
Roompot - Charles 06'59"
69.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias
70.
Andreas Lorentz KRON
Riwal - Readynez Cycling Team
71.
Jon IRISARRI RINCON
Caja Rural - Seguros RGA 07'11"
72.
Flavien MAURELET
St. Michel - Auber 93 07'37"
73.
Thomas DEGAND
Wanty - Gobert Cycling Team 08'16"
74.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH
75.
Matteo SPREAFICO
Androni Giocattoli - Sidermec 09'39"
76.
Alexander KAMP
Riwal - Readynez Cycling Team 10'02"
77.
Paul OURSELIN
Direct Energie
78.
Mathieu BURGAUDEAU
Direct Energie
79.
Jérémy LEVEAU
Delko - Marseille Provence 11'10"
80.
Loïc CHETOUT
Cofidis, Solutions Crédits
81.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 11'24"
82.
Mathijs PAASSCHENS
Wallonie Bruxelles
83.
Fabien SCHMIDT
Delko - Marseille Provence
84.
Nans PETERS
Ag2r La Mondiale
85.
Sergio RODRIGUEZ RECHE
Euskadi Basque Country - Murias
86.
Javier MORENO BAZAN
Delko - Marseille Provence
87.
Nigel ELLSAY
Rally - UHC Cycling
88.
Svein TUFT
Rally - UHC Cycling
89.
Matteo DAL CIN
Rally - UHC Cycling
90.
Maxime CAM
Vital Concept - B&B Hotels
91.
Camille THOMINET
St. Michel - Auber 93
92.
Colin JOYCE
Rally - UHC Cycling
93.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
94.
Umberto MARENGO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
95.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale 12'52"
96.
Justin JULES
Wallonie Bruxelles 14'18"
97.
Justin MOTTIER
Vital Concept - B&B Hotels 14'52"
98.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Delko - Marseille Provence
99.
Kevin REZA
Vital Concept - B&B Hotels
100.
Geoffrey SOUPE
Cofidis, Solutions Crédits
101.
Domingos André Maciel GONÇALVES
Caja Rural - Seguros RGA
102.
Yoann BAGOT
Vital Concept - B&B Hotels
103.
Ludovic ROBEET
Wallonie Bruxelles
104.
Eliot LIETAER
Wallonie Bruxelles
105.
Eliot LIETAER
Wallonie Bruxelles
106.
Axel JOURNIAUX
Direct Energie 4h38'18"
107.
Romain LE ROUX
Team Arkea - Samsic 4h38'19"
108.
Warren BARGUIL
Team Arkea - Samsic
109.
Troels Rønning VINTHER
Riwal - Readynez Cycling Team 4h38'38"
110.
Emerson ORONTE
Rally - UHC Cycling 4h39'01"
111.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH 4h39'24"