2.1

Czech Cycling Tour 2020  |  Stage 2. Prostějov - Uničov   

8th edition

193.7 km, 7 August 2020

Rider Team Time
1.
Jordi MEEUS
SEG Racing Academy 4h41'34"
2.
Tim MERLIER
Alpecin - Fenix
3.
Max KANTER
Team Sunweb
4.
Olav KOOIJ
Jumbo - Visma Development Team
5.
Sean DE BIE
Bingoal WB
6.
Daniel HOELGAARD
Uno - X Norwegian Development Team
7.
Amaury CAPIOT
Sport Vlaanderen - Baloise
8.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott
9.
Dominik NEUMAN
Elkov - Kasper
10.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
11.
Kaden GROVES
Mitchelton - Scott
12.
Kenneth VAN ROOY
Sport Vlaanderen - Baloise
13.
Tomáš BÁRTA
Tufo - Pardus - Prostejov
14.
Fabio VAN DEN BOSSCHE
Sport Vlaanderen - Baloise
15.
Thimo WILLEMS
Sport Vlaanderen - Baloise
16.
Jesper ASSELMAN
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
17.
Michael Carbel SVENDGAARD
NTT Pro Cycling
18.
Michel HESSMANN
Jumbo - Visma Development Team
19.
Sylwester JANISZEWSKI
Voster - ATS Team
20.
Joshua HUPPERTZ
Team Lotto - Kern Haus
21.
Kim HEIDUK
Team Lotto - Kern Haus
22.
Marijn VAN DEN BERG
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
23.
Petr KELEMEN
CCC Development Team
24.
Timon RUEGG
Swiss Racing Academy
25.
Mika HEMING
Maloja Pushbikers
26.
Victor CAMPENAERTS
NTT Pro Cycling
27.
Jan TRATNIK
Bahrain - McLaren
28.
Patrick HALLER
Leopard Pro Cycling
29.
Christian KOCH
Team Lotto - Kern Haus
30.
Otto VERGAERDE
Alpecin - Fenix
31.
Mathijs PAASSCHENS
Bingoal WB
32.
Boris VALLÉE
Bingoal WB
33.
Lucas HAMILTON
Mitchelton - Scott
34.
Damien HOWSON
Mitchelton - Scott
35.
Petr VAKOČ
Alpecin - Fenix
36.
Tim WOLLENBERG
Maloja Pushbikers
37.
Jan MAAS
Leopard Pro Cycling
38.
Alexander KRIEGER
Alpecin - Fenix
39.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
40.
Jack BAUER
Mitchelton - Scott
41.
Luka PIBERNIK
Bahrain - McLaren
42.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Kasper
43.
Joris NIEUWENHUIS
Team Sunweb
44.
Lukas RÜEGG
Swiss Racing Academy
45.
Nico DENZ
Team Sunweb
46.
Adam ŤOUPALÍK
Elkov - Kasper
47.
Paweł POLJAŃSKI
Bora - Hansgrohe
48.
Stan VAN TRICHT
SEG Racing Academy
49.
Alexander TARLTON
Team Lotto - Kern Haus
50.
Daan HOOLE
SEG Racing Academy
51.
Pascal EENKHOORN
Team Jumbo - Visma
52.
Markus HOELGAARD
Uno - X Norwegian Development Team
53.
Yves LÜTOLF
Swiss Racing Academy
54.
Niklas LARSEN
Uno - X Norwegian Development Team
55.
Aljaz OMRZEL
Adria Mobil
56.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise
57.
Anders SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team
58.
Bostjan MURN
Adria Mobil
59.
Mario SPENGLER
Team Lotto - Kern Haus
60.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe
61.
Philipp WALSLEBEN
Alpecin - Fenix
62.
Paweł FRANCZAK
Voster - ATS Team
63.
Marko KUMP
Adria Mobil
64.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
NTT Pro Cycling
65.
Jakub MURIAS
Voster - ATS Team
66.
Cédric BEULLENS
Sport Vlaanderen - Baloise
67.
Martin LAAS
Bora - Hansgrohe
68.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
69.
David PER
Adria Mobil
70.
Maarten WYNANTS
Team Jumbo - Visma
71.
Matteo SOBRERO
NTT Pro Cycling
72.
Marco FRIGO
SEG Racing Academy
73.
Mauro SCHMID
Leopard Pro Cycling
74.
Jakub OTRUBA
Elkov - Kasper
75.
Vojtech REPA
Topforex - Lapierre Pro Cycling Team
76.
Arthur KLUCKERS
Leopard Pro Cycling
77.
Michal PROCHÁZKA
Elite without contract
78.
Michael HEPBURN
Mitchelton - Scott
79.
Tom WIRTGEN
Bingoal WB
80.
Dimitri PEYSKENS
Bingoal WB
81.
Kenny MOLLY
Bingoal WB
82.
Szymon REKITA
Leopard Pro Cycling
83.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team
84.
Mattias SKJELMOSE JENSEN
Leopard Pro Cycling
85.
Jan BÁRTA
Elkov - Kasper
86.
Jimmy JANSSENS
Alpecin - Fenix
87.
Paweł CIEŚLIK
Voster - ATS Team
88.
Stef KRUL
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
89.
Cyrille THIERY
Swiss Racing Academy
90.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Team Sunweb
91.
Maikel ZIJLAARD
SEG Racing Academy
92.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
93.
Filip MACIEJUK
Leopard Pro Cycling
94.
Chad HAGA
Team Sunweb
95.
Alexander RICHARDSON
Alpecin - Fenix
96.
Fabian PAUMANN
Swiss Racing Academy
97.
Matthias MANGERTSEDER
Maloja Pushbikers
98.
Julius JOHANSEN
Uno - X Norwegian Development Team
99.
David DEKKER
SEG Racing Academy
100.
Mateusz GRABIS
Voster - ATS Team
101.
Wojciech SYKAŁA
Voster - ATS Team
102.
Kristjan HOČEVAR
Adria Mobil
103.
Matteo FABBRO
Bora - Hansgrohe
104.
Michael STORER
Team Sunweb
105.
Julien MORTIER
Bingoal WB
106.
Milan MENTEN
Sport Vlaanderen - Baloise
107.
Leon ECHTERMANN
Maloja Pushbikers
108.
Yannick ACHTERBERG
Maloja Pushbikers
109.
Corey DAVIS
Maloja Pushbikers
110.
Andi BAJC
Team Felbermayr - Simplon - Wels
111.
Karel VACEK
Team Colpack - Ballan
112.
Vojtěch SEDLÁČEK
Elite without contract
113.
Jay Robert THOMSON
NTT Pro Cycling
114.
Nicholas DLAMINI
NTT Pro Cycling
115.
Adne KOSTER
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
116.
Michael KUKRLE
Elkov - Kasper
117.
Karel HNÍK
Elkov - Kasper
118.
Ide SCHELLING
Bora - Hansgrohe
119.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team
120.
Théry SCHIR
Swiss Racing Academy
121.
Jan KÜHN
Team Lotto - Kern Haus
122.
Stephen WILLIAMS
Bahrain - McLaren
123.
Jens VAN DEN DOOL
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
124.
Sven BURGER
SEG Racing Academy
125.
Felix GALL
Team Sunweb
126.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon - Wels
127.
Adam STACHOWIAK
Voster - ATS Team
128.
Jan HUGGER
Team Lotto - Kern Haus
129.
Janez BRAJKOVIČ
Adria Mobil
130.
Domen NOVAK
Bahrain - McLaren
131.
Edoardo AFFINI
Mitchelton - Scott
132.
Grega BOLE
Bahrain - McLaren
133.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - McLaren
134.
Owen GELEIJN
Jumbo - Visma Development Team
135.
Lars BOVEN
Jumbo - Visma Development Team
136.
Koen BOUWMAN
Team Jumbo - Visma
137.
Sjoerd BAX
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
138.
Žiga GROŠELJ
Team Felbermayr - Simplon - Wels
139.
Riccardo ZOIDL
Team Felbermayr - Simplon - Wels
140.
Dylan BOUWMANS
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
141.
Moran VERMEULEN
Team Felbermayr - Simplon - Wels
142.
Filippo FORTIN
Team Felbermayr - Simplon - Wels

Stage information

Start, finish: Stage 2. Prostějov - Uničov

Distance: 193.7 km

Date: 7 August 2020