2.1

Tour de Hongrie 2020  |  Stage 1. Esztergom - Esztergom   

1st edition

117.5 km, 29 August 2020

Rider Team Time
1.
Jon ABERASTURI IZAGA
Caja Rural - Seguros RGA 2h48'04"
2.
Kaden GROVES
Mitchelton - Scott
3.
Adam ŤOUPALÍK
Elkov - Kasper
4.
Kamil GRADEK
CCC Team
5.
David VAN DER POEL
Alpecin - Fenix
6.
Itmar EINHORN
Israel Start - Up Nation
7.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Kometa - Xstra Cycling Team
8.
Aksel NÕMMELA
Bingoal WB
9.
Riccardo STACCHIOTTI
Vini Zabù - KTM
10.
Markus HOELGAARD
Uno - X Norwegian Development Team
11.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
12.
Colin STÜSSI
Team Vorarlberg - Santic
13.
Fabio VAN DEN BOSSCHE
Sport Vlaanderen - Baloise
14.
Koen BOUWMAN
Team Jumbo - Visma
15.
Tobias Svendsen FOSS
Team Jumbo - Visma
16.
Quinn SIMMONS
Trek - Segafredo
17.
Damien HOWSON
Mitchelton - Scott
18.
Łukasz WIŚNIOWSKI
CCC Team
19.
Márton DINA
Kometa - Xstra Cycling Team
20.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team
21.
Antwan TOLHOEK
Team Jumbo - Visma
22.
Franklin SIX
Bingoal WB
23.
Omer GOLDSTEIN
Israel Start - Up Nation
24.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Vini Zabù - KTM
25.
Francesco Manuel BONGIORNO
Vini Zabù - KTM
26.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
27.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec
28.
Attila VALTER
CCC Team
29.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
30.
Laurens HUYS
Bingoal WB
31.
Sander DE PESTEL
Sport Vlaanderen - Baloise
32.
Roland THALMANN
Team Vorarlberg - Santic
33.
Karel HNÍK
Elkov - Kasper
34.
Matteo BADILATTI
Israel Start - Up Nation
35.
Marcel MEISEN
Alpecin - Fenix
36.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA
37.
James PICCOLI
Israel Start - Up Nation
38.
David PER
Adria Mobil
39.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
40.
Julian MERTENS
Sport Vlaanderen - Baloise
41.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Kasper
42.
Michael KUKRLE
Elkov - Kasper
43.
Gilles DE WILDE
Sport Vlaanderen - Baloise
44.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team
45.
Kristian KULSET
Uno - X Norwegian Development Team
46.
Alexander KONYCHEV
Mitchelton - Scott
47.
Alexis GUERIN
Team Vorarlberg - Santic
48.
Arturo GRAVALOS LÓPEZ
Kometa - Xstra Cycling Team
49.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk
50.
Péter KUSZTOR
Team Novo Nordisk
51.
Janez BRAJKOVIČ
Adria Mobil
52.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
53.
Leonardo TORTOMASI
Vini Zabù - KTM
54.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec
55.
Kristjan HOČEVAR
Adria Mobil
56.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Caja Rural - Seguros RGA
57.
Andras SZATMARY
Elite without contract
58.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott
59.
Torjus SLEEN
Uno - X Norwegian Development Team
60.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Jumbo - Visma
61.
Rory SUTHERLAND
Israel Start - Up Nation 01'34"
62.
Loris ROUILLER
Alpecin - Fenix 01'37"
63.
Giacomo GARAVAGLIA
Kometa - Xstra Cycling Team 01'44"
64.
Chris HARPER
Team Jumbo - Visma 00'00"
65.
William CLARKE
Trek - Segafredo 02'04"
66.
Viktor FILUTAS
Giotti - Victoria 02'08"
67.
Michał PALUTA
CCC Team 00'00"
68.
Antoine BENOIST
Alpecin - Fenix 02'17"
69.
Lennard HOFSTEDE
Team Jumbo - Visma 00'00"
70.
Emiel PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
71.
Adam Kristof KARL
Elite without contract 02'33"
72.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec 02'36"
73.
Rudy BARBIER
Israel Start - Up Nation 02'54"
74.
Niels VANDEPUTTE
Alpecin - Fenix 05'24"
75.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
76.
Xavier CANELLAS SANCHEZ
Caja Rural - Seguros RGA
77.
Barnabás PEÁK
Mitchelton - Scott
78.
Riccardo VERZA
Kometa - Xstra Cycling Team
79.
Veljko STOJNIĆ
Vini Zabù - KTM
80.
Alexander EDMONDSON
Mitchelton - Scott
81.
Alex KIRSCH
Trek - Segafredo
82.
Julien MORTIER
Bingoal WB 07'04"
83.
Andras SZENTPETERI
Team Novak
84.
Yegor DEMENTYEV
Team Novak
85.
Andrea GUARDINI
Giotti - Victoria
86.
Janos PELIKÁN
Androni Giocattoli - Sidermec
87.
Luca PACIONI
Androni Giocattoli - Sidermec
88.
Maximilian KUEN
Team Vorarlberg - Santic
89.
James MITRI
Vini Zabù - KTM 08'03"
90.
Mattia VIEL
Androni Giocattoli - Sidermec 08'04"
91.
Gergely SZARKA
Giotti - Victoria
92.
Balázs RÓZSA
Team Novak
93.
Emil DIMA
Giotti - Victoria
94.
Lukas MEILER
Team Vorarlberg - Santic
95.
Matěj ZAHÁLKA
Elkov - Kasper 09'29"
96.
Sasha WEEMAES
Sport Vlaanderen - Baloise
97.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk
98.
Carmelo URBANO FONTIVEROS
Caja Rural - Seguros RGA
99.
Marko KUMP
Adria Mobil
100.
Mathias Alexander LARSEN
Kometa - Xstra Cycling Team
101.
Zsombor PALUMBY
Elite without contract 10'36"
102.
Emīls LIEPIŅŠ
Trek - Segafredo 10'39"
103.
Martin MEILER
Team Vorarlberg - Santic
104.
Diether SWEECK
Alpecin - Fenix
105.
Simone SANO
Team Novak 12'55"
106.
Gergö OROSZ
Elite without contract 13'14"
107.
Jakub MARECZKO
CCC Team 13'15"
108.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo
109.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
Caja Rural - Seguros RGA
110.
Alois KAŇKOVSKÝ
Elkov - Kasper
111.
Boris VALLÉE
Bingoal WB
112.
Laurenz REX
Wallonie - Bruxelles Development Team
113.
Erlend Jorbekk BLIKRA
Uno - X Norwegian Development Team 13'43"
114.
Kamil MAŁECKI
CCC Team 00'00"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Esztergom - Esztergom

Distance: 117.5 km

Date: 29 August 2020