2.1

Tour de Hongrie 2020  |  Stage 2. Debrecen - Hajdúszoboszló   

1st edition

158.4 km, 30 August 2020

Rider Team Time
1.
Jakub MARECZKO
CCC Team 3h38'20"
2.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo
3.
Luca PACIONI
Androni Giocattoli - Sidermec
4.
Andrea GUARDINI
Giotti - Victoria
5.
Itmar EINHORN
Israel Start - Up Nation
6.
Alexander KONYCHEV
Mitchelton - Scott
7.
Alois KAŇKOVSKÝ
Elkov - Kasper
8.
Emīls LIEPIŅŠ
Trek - Segafredo
9.
Rudy BARBIER
Israel Start - Up Nation
10.
Erlend Jorbekk BLIKRA
Uno - X Norwegian Development Team
11.
David VAN DER POEL
Alpecin - Fenix
12.
Sasha WEEMAES
Sport Vlaanderen - Baloise
13.
Aksel NÕMMELA
Bingoal WB
14.
Adam Kristof KARL
Elite without contract
15.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
16.
Xavier CANELLAS SANCHEZ
Caja Rural - Seguros RGA
17.
Giacomo GARAVAGLIA
Kometa - Xstra Cycling Team
18.
Laurenz REX
Wallonie - Bruxelles Development Team
19.
Gergö OROSZ
Elite without contract
20.
Riccardo STACCHIOTTI
Vini Zabù - KTM
21.
Sander DE PESTEL
Sport Vlaanderen - Baloise
22.
Péter KUSZTOR
Team Novo Nordisk
23.
Márton DINA
Kometa - Xstra Cycling Team
24.
Kaden GROVES
Mitchelton - Scott
25.
Markus HOELGAARD
Uno - X Norwegian Development Team
26.
Łukasz WIŚNIOWSKI
CCC Team
27.
Alex KIRSCH
Trek - Segafredo
28.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
29.
Attila VALTER
CCC Team
30.
Omer GOLDSTEIN
Israel Start - Up Nation
31.
Kamil GRADEK
CCC Team
32.
Loris ROUILLER
Alpecin - Fenix
33.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec
34.
Emiel PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
35.
Adam ŤOUPALÍK
Elkov - Kasper
36.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Jumbo - Visma
37.
Damien HOWSON
Mitchelton - Scott
38.
Alexis GUERIN
Team Vorarlberg - Santic
39.
Roland THALMANN
Team Vorarlberg - Santic
40.
Tobias Svendsen FOSS
Team Jumbo - Visma
41.
Quinn SIMMONS
Trek - Segafredo
42.
Julian MERTENS
Sport Vlaanderen - Baloise
43.
Lennard HOFSTEDE
Team Jumbo - Visma
44.
Antwan TOLHOEK
Team Jumbo - Visma
45.
James MITRI
Vini Zabù - KTM
46.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Vini Zabù - KTM
47.
Matteo BADILATTI
Israel Start - Up Nation
48.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team
49.
Francesco Manuel BONGIORNO
Vini Zabù - KTM
50.
Veljko STOJNIĆ
Vini Zabù - KTM
51.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Caja Rural - Seguros RGA
52.
Michael KUKRLE
Elkov - Kasper
53.
Mattia VIEL
Androni Giocattoli - Sidermec
54.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec
55.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
56.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
57.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
58.
Antoine BENOIST
Alpecin - Fenix
59.
Koen BOUWMAN
Team Jumbo - Visma
60.
Leonardo TORTOMASI
Vini Zabù - KTM
61.
Kristian KULSET
Uno - X Norwegian Development Team
62.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk
63.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk
64.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
Caja Rural - Seguros RGA
65.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA
66.
Torjus SLEEN
Uno - X Norwegian Development Team
67.
Emil DIMA
Giotti - Victoria
68.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec
69.
Arturo GRAVALOS LÓPEZ
Kometa - Xstra Cycling Team
70.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Kasper
71.
Karel HNÍK
Elkov - Kasper
72.
Matěj ZAHÁLKA
Elkov - Kasper
73.
Andras SZENTPETERI
Team Novak
74.
Marcel MEISEN
Alpecin - Fenix
75.
Niels VANDEPUTTE
Alpecin - Fenix
76.
Diether SWEECK
Alpecin - Fenix
77.
Michał PALUTA
CCC Team
78.
Chris HARPER
Team Jumbo - Visma
79.
Riccardo VERZA
Kometa - Xstra Cycling Team
80.
Simone SANO
Team Novak
81.
Laurens HUYS
Bingoal WB
82.
Janos PELIKÁN
Androni Giocattoli - Sidermec
83.
James PICCOLI
Israel Start - Up Nation
84.
Janez BRAJKOVIČ
Adria Mobil
85.
David PER
Adria Mobil
86.
Marko KUMP
Adria Mobil
87.
Zsombor PALUMBY
Elite without contract
88.
Andras SZATMARY
Elite without contract
89.
Balázs RÓZSA
Team Novak
90.
Rory SUTHERLAND
Israel Start - Up Nation
91.
Kristjan HOČEVAR
Adria Mobil
92.
Mathias Alexander LARSEN
Kometa - Xstra Cycling Team
93.
Maximilian KUEN
Team Vorarlberg - Santic
94.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team
95.
William CLARKE
Trek - Segafredo
96.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott
97.
Barnabás PEÁK
Mitchelton - Scott
98.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
99.
Yegor DEMENTYEV
Team Novak
100.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Kometa - Xstra Cycling Team
101.
Jon ABERASTURI IZAGA
Caja Rural - Seguros RGA
102.
Carmelo URBANO FONTIVEROS
Caja Rural - Seguros RGA
103.
Gergely SZARKA
Giotti - Victoria
104.
Viktor FILUTAS
Giotti - Victoria
105.
Julien MORTIER
Bingoal WB
106.
Gilles DE WILDE
Sport Vlaanderen - Baloise
107.
Fabio VAN DEN BOSSCHE
Sport Vlaanderen - Baloise
108.
Franklin SIX
Bingoal WB
109.
Alexander EDMONDSON
Mitchelton - Scott
110.
Lukas MEILER
Team Vorarlberg - Santic
111.
Colin STÜSSI
Team Vorarlberg - Santic
112.
Martin MEILER
Team Vorarlberg - Santic
113.
Boris VALLÉE
Bingoal WB

Stage information

Start, finish: Stage 2. Debrecen - Hajdúszoboszló

Race Type: Sprint stage

Distance: 158.4 km

Date: 30 August 2020