2.1

Tour de Hongrie 2020  |  Stage 4. Sárospatak - Kazincbarcika   

1st edition

180 km, 1 September 2020

Rider Team Time
1.
Jakub MARECZKO
CCC Team 3h55'53"
2.
Emīls LIEPIŅŠ
Trek - Segafredo
3.
David VAN DER POEL
Alpecin - Fenix
4.
Sasha WEEMAES
Sport Vlaanderen - Baloise
5.
Andrea GUARDINI
Giotti - Victoria
6.
Jon ABERASTURI IZAGA
Caja Rural - Seguros RGA
7.
Luca PACIONI
Androni Giocattoli - Sidermec
8.
Julien MORTIER
Bingoal WB
9.
Alexander KONYCHEV
Mitchelton - Scott
10.
Adam Kristof KARL
Elite without contract
11.
Adam ŤOUPALÍK
Elkov - Kasper
12.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team
13.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
14.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo
15.
Alois KAŇKOVSKÝ
Elkov - Kasper
16.
Colin STÜSSI
Team Vorarlberg - Santic
17.
Rudy BARBIER
Israel Start - Up Nation
18.
Roland THALMANN
Team Vorarlberg - Santic
19.
Márton DINA
Kometa - Xstra Cycling Team
20.
Torjus SLEEN
Uno - X Norwegian Development Team
21.
Loris ROUILLER
Alpecin - Fenix
22.
Łukasz WIŚNIOWSKI
CCC Team
23.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec
24.
Attila VALTER
CCC Team
25.
Tobias Svendsen FOSS
Team Jumbo - Visma
26.
Marcel MEISEN
Alpecin - Fenix
27.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
28.
Alex KIRSCH
Trek - Segafredo
29.
Itmar EINHORN
Israel Start - Up Nation
30.
Péter KUSZTOR
Team Novo Nordisk
31.
Gergö OROSZ
Elite without contract
32.
Omer GOLDSTEIN
Israel Start - Up Nation
33.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
34.
Viktor FILUTAS
Giotti - Victoria
35.
Matteo BADILATTI
Israel Start - Up Nation
36.
Simone SANO
Team Novak
37.
Yegor DEMENTYEV
Team Novak
38.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk
39.
Andras SZATMARY
Elite without contract
40.
James MITRI
Vini Zabù - KTM
41.
Leonardo TORTOMASI
Vini Zabù - KTM
42.
Arturo GRAVALOS LÓPEZ
Kometa - Xstra Cycling Team
43.
Damien HOWSON
Mitchelton - Scott
44.
Francesco Manuel BONGIORNO
Vini Zabù - KTM
45.
Maximilian KUEN
Team Vorarlberg - Santic
46.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA
47.
Antwan TOLHOEK
Team Jumbo - Visma
48.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Vini Zabù - KTM
49.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk
50.
Julian MERTENS
Sport Vlaanderen - Baloise
51.
Zsombor PALUMBY
Elite without contract
52.
Fabio VAN DEN BOSSCHE
Sport Vlaanderen - Baloise
53.
Emiel PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
54.
Emil DIMA
Giotti - Victoria
55.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
56.
Riccardo VERZA
Kometa - Xstra Cycling Team
57.
Michael KUKRLE
Elkov - Kasper
58.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
59.
Mattia VIEL
Androni Giocattoli - Sidermec
60.
Markus HOELGAARD
Uno - X Norwegian Development Team
61.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team
62.
Kristian KULSET
Uno - X Norwegian Development Team
63.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Kasper
64.
Antoine BENOIST
Alpecin - Fenix
65.
Karel HNÍK
Elkov - Kasper
66.
Xavier CANELLAS SANCHEZ
Caja Rural - Seguros RGA
67.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Caja Rural - Seguros RGA
68.
Laurens HUYS
Bingoal WB
69.
Lennard HOFSTEDE
Team Jumbo - Visma
70.
Chris HARPER
Team Jumbo - Visma
71.
Gilles DE WILDE
Sport Vlaanderen - Baloise
72.
Koen BOUWMAN
Team Jumbo - Visma
73.
Aksel NÕMMELA
Bingoal WB
74.
Quinn SIMMONS
Trek - Segafredo
75.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott
76.
Giacomo GARAVAGLIA
Kometa - Xstra Cycling Team
77.
James PICCOLI
Israel Start - Up Nation
78.
Sander DE PESTEL
Sport Vlaanderen - Baloise
79.
Matěj ZAHÁLKA
Elkov - Kasper
80.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec
81.
David PER
Adria Mobil 00'40"
82.
Mathias Alexander LARSEN
Kometa - Xstra Cycling Team 00'00"
83.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Jumbo - Visma
84.
Kamil GRADEK
CCC Team 01'13"
85.
Alexis GUERIN
Team Vorarlberg - Santic 00'00"
86.
William CLARKE
Trek - Segafredo 01'25"
87.
Diether SWEECK
Alpecin - Fenix 01'41"
88.
Niels VANDEPUTTE
Alpecin - Fenix 02'04"
89.
Erlend Jorbekk BLIKRA
Uno - X Norwegian Development Team 00'00"
90.
Alexander EDMONDSON
Mitchelton - Scott
91.
Janez BRAJKOVIČ
Adria Mobil
92.
Kristjan HOČEVAR
Adria Mobil
93.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
94.
Kaden GROVES
Mitchelton - Scott
95.
Riccardo STACCHIOTTI
Vini Zabù - KTM
96.
Veljko STOJNIĆ
Vini Zabù - KTM
97.
Laurenz REX
Wallonie - Bruxelles Development Team
98.
Marko KUMP
Adria Mobil
99.
Gergely SZARKA
Giotti - Victoria
100.
Janos PELIKÁN
Androni Giocattoli - Sidermec
101.
Rory SUTHERLAND
Israel Start - Up Nation
102.
Andras SZENTPETERI
Team Novak
103.
Michał PALUTA
CCC Team
104.
Martin MEILER
Team Vorarlberg - Santic
105.
Carmelo URBANO FONTIVEROS
Caja Rural - Seguros RGA
106.
Lukas MEILER
Team Vorarlberg - Santic
107.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Kometa - Xstra Cycling Team
108.
Barnabás PEÁK
Mitchelton - Scott
109.
Balázs RÓZSA
Team Novak

Stage information

Start, finish: Stage 4. Sárospatak - Kazincbarcika

Race Type: Sprint stage

Distance: 180 km

Date: 1 September 2020