1.1

Trofeo Playa de Palma 2020

22nd edition

Palma - Palma 159.6 km

2 February 2020

Rider Team Time
1.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo 3h46'29"
2.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe
3.
Andrea PASQUALON
Circus - Wanty Gobert
4.
Amaury CAPIOT
Sport Vlaanderen - Baloise
5.
Stefano OLDANI
Lotto - Soudal
6.
Cédric BEULLENS
Sport Vlaanderen - Baloise
7.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Fundación - Orbea
8.
Jon ABERASTURI IZAGA
Caja Rural - Seguros RGA
9.
Emīls LIEPIŅŠ
Trek - Segafredo
10.
Giovanni LONARDI
Bardiani CSF - Faizanè
11.
Enrique SANZ UNZUÉ
Equipo Kern Pharma
12.
Stefan BISSEGGER
Team Monti
13.
Tom VAN ASBROECK
Israel Start - Up Nation
14.
Christophe NOPPE
Team Arkéa - Samsic
15.
Théry SCHIR
Swiss Racing Academy
16.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
17.
Bram WELTEN
Team Arkéa - Samsic
18.
Jacob SCOTT
19.
Xavier CANELLAS SANCHEZ
Caja Rural - Seguros RGA
20.
Vyacheslav KUZNETSOV
Gazprom - Rusvelo
21.
Paolo TOTÒ
WorkService - Dynatek - Naturaverde
22.
Robin FROIDEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus
23.
Matis LOUVEL
Team Arkéa - Samsic
24.
Fabian PAUMANN
25.
Rasmus BYRIEL IVERSEN
Lotto - Soudal
26.
Alex PATON
27.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF - Faizanè
28.
Antonio ANGULO SAMPEDRO
Fundación - Orbea
29.
Lukas RÜEGG
30.
Willie SMIT
Burgos - BH
31.
Antonio Jesus SOTO GUIRAO
Fundación - Orbea
32.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo
33.
Héctor SÁEZ BENITO
Caja Rural - Seguros RGA
34.
Giacomo GARAVAGLIA
Kometa - Xstra Cycling Team
35.
Maurits LAMMERTINK
Circus - Wanty Gobert
36.
Héctor CARRETERO MILLA
Movistar Team
37.
Jose Manuel GUTIERREZ REVUELTA
Gios - Kiwi Atlantico
38.
Lorenzo FORTUNATO
Vini Zabù - KTM
39.
Francesco ZANDRI
WorkService - Dynatek - Naturaverde 00'04"
40.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
41.
Loïc VLIEGEN
Circus - Wanty Gobert
42.
Alex KIRSCH
Trek - Segafredo
43.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal 00'08"
44.
Francesco Manuel BONGIORNO
Vini Zabù - KTM
45.
Jempy DRUCKER
Bora - Hansgrohe 00'11"
46.
Matthias REUTIMANN
47.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
48.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo
49.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF - Faizanè
50.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
51.
Jenthe BIERMANS
Israel Start - Up Nation
52.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
53.
Jon AGIRRE EGANA
Equipo Kern Pharma
54.
Urko BERRADE FERNANDEZ
Equipo Kern Pharma
55.
Brian VAN GOETHEM
Lotto - Soudal
56.
Joab SCHNEITER
57.
Reto HOLLENSTEIN
Israel Start - Up Nation 00'15"
58.
Kévin LEDANOIS
Team Arkéa - Samsic
59.
Matthias BRÄNDLE
Israel Start - Up Nation
60.
Nils POLITT
Israel Start - Up Nation
61.
Patrick GAMPER
Bora - Hansgrohe
62.
Enric MAS NICOLAU
Movistar Team
63.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal
64.
Jaume SUREDA MOREY
Burgos - BH 00'39"
65.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal 00'26"
66.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 00'40"
67.
Diego LOPEZ FUENTES
Fundación - Orbea 00'44"
68.
Lennard KÄMNA
Bora - Hansgrohe 01'02"
69.
Miguel Angel FERNANDEZ RUIZ
Gios - Kiwi Atlantico 02'42"
70.
Dario PUCCIONI
WorkService - Dynatek - Naturaverde
71.
Per MÜNSTERMANN
72.
Alex MOLENAAR
Burgos - BH
73.
Quinn SIMMONS
Trek - Segafredo
74.
Abram STOCKMAN
75.
Isaac CANTON SERRANO
Burgos - BH
76.
Alejandro ROPERO MOLINA
Kometa - Xstra Cycling Team
77.
Jérôme BAUGNIES
78.
Mathias Alexander LARSEN
Kometa - Xstra Cycling Team
79.
Yurgen Clesman RAMIREZ UZCATEGUI
Gios - Kiwi Atlantico
80.
Dmitry STRAKHOV
Gazprom - Rusvelo
81.
Franck BONNAMOUR
Team Arkéa - Samsic
82.
Guy SAGIV
Israel Start - Up Nation
83.
Valère THIEBAUD
Akros - Excelsior - Thömus
84.
Oier LAZKANO
Caja Rural - Seguros RGA
85.
Alex VOGEL
86.
Kenny DE KETELE
Sport Vlaanderen - Baloise
87.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Equipo Kern Pharma
88.
Ivan MORENO SANCHEZ
Equipo Kern Pharma
89.
Sergio Nestor ARAIZ MICHEL
Equipo Kern Pharma
90.
Jose Felix PARRA CUERDA
Equipo Kern Pharma
91.
Yves LÜTOLF
92.
Alfdan DE DECKER
Circus - Wanty Gobert
93.
Simone BEVILACQUA
Vini Zabù - KTM
94.
Álvaro CUADROS MORATA
Caja Rural - Seguros RGA 02'59"
95.
Fabio VAN DEN BOSSCHE
Sport Vlaanderen - Baloise 04'19"
96.
Gilles DE WILDE
Sport Vlaanderen - Baloise 04'49"
97.
Sergio Román MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA
98.
Julian BRAUN
99.
Emil ANDERSSON
Memil Pro Cycling
100.
Carl LJUNGGREN
Memil Pro Cycling
101.
Raul COLOMBO
WorkService - Dynatek - Naturaverde
102.
Carmelo URBANO FONTIVEROS
Caja Rural - Seguros RGA
103.
Luca COVILI
Bardiani CSF - Faizanè
104.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
105.
Antonio PUPPIO
Kometa - Xstra Cycling Team
106.
Antonio SANTORO
WorkService - Dynatek - Naturaverde
107.
Etienne VAN EMPEL
Vini Zabù - KTM
108.
Alessandro PESSOT
Bardiani CSF - Faizanè
109.
Jacopo MOSCA
Trek - Segafredo
110.
Lluís Guillermo MAS BONET
Movistar Team
111.
Franklin Alejandro CHACON ORTEGA
Gios - Kiwi Atlantico 06'02"
112.
Fernando LOPES GONZALEZ
Gios - Kiwi Atlantico
113.
Petr RIKUNOV
Gazprom - Rusvelo
114.
David GALARRETA UGARTE
Gios - Kiwi Atlantico
115.
Matteo ROTONDI
WorkService - Dynatek - Naturaverde
116.
Manuel PENALVER ANIORTE
Burgos - BH
117.
Michiel STOCKMAN
118.
Dzmitry ZHYHUNOU
Fundación - Orbea
119.
Jacob HENNESSY
120.
Alexis RENARD
Israel Start - Up Nation
121.
Mattia BEVILACQUA
Vini Zabù - KTM
122.
Márton DINA
Kometa - Xstra Cycling Team
123.
Fabio MAZZUCCO
Bardiani CSF - Faizanè
124.
Matteo PELUCCHI
Bardiani CSF - Faizanè
125.
Thomas STEWART
126.
Tomasz MARCZYŃSKI
Lotto - Soudal
127.
Lars KULBE
128.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Burgos - BH
129.
Albert TORRES BARCELO
Movistar Team
130.
Gotzon MARTIN SANZ
Fundación - Orbea
131.
Emiel PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
132.
Robert SCOTT
08'32"
133.
Ollie MORGAN
Memil - CCN Pro Cycling

Race information

Start, finish: Palma - Palma

Distance: 159.6 km

Date: 2 February 2020