Presidential Tour of Turkey 2021  |  General classification    

13th edition

General classification

11 April 2021 - 18 April 2021

Rider Team Time
1.
José Manuel DÍAZ
Delko 29h19'40"
2.
Jay VINE
Alpecin - Fenix 00'01"
3.
Eduardo SEPULVEDA
Androni Giocattoli - Sidermec 00'06"
4.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Caja Rural - Seguros RGA 00'25"
5.
Merhawi KUDUS GEBREMEDHIN
Astana - Premier Tech 00'28"
6.
Anthon CHARMIG
Uno-X - Dare Development Team 00'30"
7.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Delko 00'33"
8.
Artem NYCH
Gazprom - RusVelo 00'52"
9.
Anders Halland JOHANNESSON
Uno-X - Dare Development Team 00'55"
10.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskaltel - Euskadi 01'01"
11.
Javier ROMO OLIVER
Astana - Premier Tech 01'21"
12.
Mauro FINETTO
Delko 01'28"
13.
Alex HOEHN
Wildlife Generation Pro Cycling 01'29"
14.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
Astana - Premier Tech
15.
Jetse BOL
Burgos - BH 01'31"
16.
Luca WACKERMANN
Eolo - Kometa Cycling Team 02'13"
17.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Burgos - BH 02'30"
18.
Giovanni VISCONTI
Bardiani CSF - Faizanè
19.
Joël SUTER
Bingoal WB 02'43"
20.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Euskaltel - Euskadi 02'49"
21.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF - Faizanè
22.
Alex DOWSETT
Israel Start - Up Nation 02'56"
23.
Anatoliy BUDYAK
Spor Toto Cycling Team 03'10"
24.
Samuele ZOCCARATO
Bardiani CSF - Faizanè 03'16"
25.
Ahmet ÖRKEN
Team Sapura Cycling 03'31"
26.
Gabriel REGUERO CORRAL
Spor Toto Cycling Team 03'35"
27.
Jesse EWART
Team Sapura Cycling 03'36"
28.
Szymon TRACZ
Nippo - Provence - PTS Conti 04'00"
29.
Meindert WEULINK
A Bloc CT 04'03"
30.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec 04'07"
31.
Francesco GAVAZZI
Eolo - Kometa Cycling Team 04'24"
32.
Serghei ȚVETCOV
Wildlife Generation Pro Cycling 05'07"
33.
Joel NICOLAU BELTRAN
Caja Rural - Seguros RGA 05'19"
34.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
35.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - RusVelo 05'29"
36.
Vitaliy BUTS
Salcano - Sakarya - BB Team 05'31"
37.
Stijn DAEMEN
A Bloc CT 05'38"
38.
Branislau SAMOILAU
Minsk Cycling Club 05'59"
39.
Iker BALLARIN MANSO
Euskaltel - Euskadi 06'26"
40.
Julen IRIZAR LASKURAIN
Euskaltel - Euskadi 07'19"
41.
Vincenzo ALBANESE
Eolo - Kometa Cycling Team 07'26"
42.
Cristian RAILEANU
Team Sapura Cycling 08'00"
43.
Jonathan BÖGLI
Nippo - Provence - PTS Conti 08'06"
44.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF - Faizanè 08'07"
45.
Nikita STALNOV
Astana - Premier Tech 09'19"
46.
Rick ZABEL
Israel Start - Up Nation 09'21"
47.
Umberto MARENGO
Bardiani CSF - Faizanè 10'05"
48.
Jasper PHILIPSEN
Alpecin - Fenix 10'21"
49.
André GREIPEL
Israel Start - Up Nation 10'28"
50.
Gleb BRUSSENSKIY
Astana - Premier Tech 11'17"
51.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Eolo - Kometa Cycling Team 11'18"
52.
Stijn APPEL
A Bloc CT 11'43"
53.
Isaac CANTON SERRANO
Burgos - BH 11'49"
54.
Jokin ARANBURU ARRUTI
Euskaltel - Euskadi 11'52"
55.
Mark CAVENDISH
Deceuninck - Quick Step 11'55"
56.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step 12'03"
57.
Burak ABAY
Salcano - Sakarya - BB Team 12'13"
58.
Willie SMIT
Burgos - BH 12'14"
59.
Matthias BRÄNDLE
Israel Start - Up Nation 12'23"
60.
Kristoffer HALVORSEN
Uno - X Pro Cycling Team 12'25"
61.
Nicola VENCHIARUTTI
Androni Giocattoli - Sidermec 12'36"
62.
Giovanni LONARDI
Bardiani CSF - Faizanè 12'39"
63.
Aritz BAGÜÉS KALPARSORO
Caja Rural - Seguros RGA
64.
Péter KUSZTOR
Team Novo Nordisk
65.
Kevin RIVERA SERRANO
Bardiani CSF - Faizanè 12'51"
66.
Sebastian BERWICK
Israel Start - Up Nation 13'14"
67.
Oguzhan TIRYAKI
Spor Toto Cycling Team 13'24"
68.
Davide CIMOLAI
Israel Start - Up Nation 13'50"
69.
Erik Nordsaeter RESELL
Uno - X Pro Cycling Team 13'58"
70.
Danilo CELANO
Team Sapura Cycling 14'43"
71.
Michel GIESSELMANN
Team SKS - Sauerland NRW 15'15"
72.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Euskaltel - Euskadi 15'31"
73.
Shane ARCHBOLD
Deceuninck - Quick Step 15'32"
74.
Mustafa SAYAR
Salcano - Sakarya - BB Team 15'49"
75.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk 15'54"
76.
Mārtiņš PLUTO
A Bloc CT
77.
Yauheni SOBAL
Minsk Cycling Club 16'10"
78.
Stanisław ANIOŁKOWSKI
Bingoal WB 16'13"
79.
Yevgeniy GIDICH
Astana - Premier Tech 17'47"
80.
Artyom ZAKHAROV
Astana - Premier Tech 17'51"
81.
Kevin KUHN
Nippo - Provence - PTS Conti 18'13"
82.
Stijn STEELS
Deceuninck - Quick Step 18'54"
83.
Igor BOEV
Gazprom - RusVelo 19'01"
84.
David GONZÁLEZ LÓPEZ
Caja Rural - Seguros RGA 19'03"
85.
Damiano CIMA
Gazprom - RusVelo 19'26"
86.
Mathias LE TURNIER
Delko 20'02"
87.
Cormac MCGEOUGH
Wildlife Generation Pro Cycling 21'57"
88.
Quentin VENNER
Bingoal WB 22'56"
89.
Mattia FRAPPORTI
Eolo - Kometa Cycling Team 23'07"
90.
Guy SAGIV
Israel Start - Up Nation 23'08"
91.
Per MÜNSTERMANN
Team SKS - Sauerland NRW 23'13"
92.
Jonas CASTRIQUE
Bingoal WB 24'03"
93.
Fabio CHRISTEN
Nippo - Provence - PTS Conti 24'09"
94.
Žiga JERMAN
Androni Giocattoli - Sidermec 25'16"
95.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step 25'39"
96.
Tom PAQUOT
Bingoal WB
97.
Rasmus Fossum TILLER
Uno - X Pro Cycling Team 25'49"
98.
Serhei SHAUCHENKA
Minsk Cycling Club 25'50"
99.
Manuel PEÑALVER ANIORTE
Burgos - BH 25'53"
100.
Kent ROSS
Wildlife Generation Pro Cycling 25'58"
101.
Søren WÆRENSKJOLD
Uno - X Pro Cycling Team 26'12"
102.
Stanislau BAZHKOU
Minsk Cycling Club 26'21"
103.
Elchin ASADOV
Salcano - Sakarya - BB Team 26'22"
104.
Muhammad Nur Aiman ROSLI
Team Sapura Cycling 26'29"
105.
Jon KNOLLE
Team SKS - Sauerland NRW 27'20"
106.
Nils SINSCHEK
A Bloc CT 28'20"
107.
Peio GOIKOETXEA GOIOGANA
Euskaltel - Euskadi 28'25"
108.
Lionel TAMINIAUX
Alpecin - Fenix 28'26"
109.
Marti VIGO DEL ARCO
Androni Giocattoli - Sidermec
110.
Jonathan CLARKE
Wildlife Generation Pro Cycling 28'29"
111.
Sean DE BIE
Bingoal WB 28'31"
112.
Muhamad Zawawi AZMAN
Team Sapura Cycling 28'50"
113.
Héctor SÁEZ BENITO
Caja Rural - Seguros RGA 29'19"
114.
Samuele RIVI
Eolo - Kometa Cycling Team 29'31"
115.
Georgios BOUGLAS
Salcano - Sakarya - BB Team 30'09"
116.
Bodi DEL GROSSO
A Bloc CT 30'41"
117.
Marcel MEISEN
Alpecin - Fenix 30'53"
118.
Carmelo URBANO FONTIVEROS
Caja Rural - Seguros RGA 31'06"
119.
Halil İbrahim DOĞAN
Spor Toto Cycling Team 32'32"
120.
Mamyr STASH
Spor Toto Cycling Team 33'09"
121.
Emre YAVUZ
Spor Toto Cycling Team 33'30"
122.
Ivar SLIK
A Bloc CT 34'54"
123.
Akmal Hakim ZAKARIA
Team Sapura Cycling 35'28"
124.
Eduard-Michael GROSU
Delko 35'55"
125.
Vasili STROKAU
Minsk Cycling Club 36'26"
126.
Matteo MALUCELLI
Androni Giocattoli - Sidermec 36'31"
127.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk 37'15"
128.
Juan Antonio LÓPEZ CÓZAR JÁIMEZ
Burgos - BH 38'03"
129.
Onur BALKAN
Salcano - Sakarya - BB Team 38'51"
130.
Wesley VERCAMST
Bingoal - WB Development Team 39'09"
131.
Matvey MAMYKIN
Nippo - Provence - PTS Conti 39'33"
132.
Umberto POLI
Team Novo Nordisk 41'25"
133.
Fabio JAKOBSEN
Deceuninck - Quick Step 43'33"
134.
Frederik RODENBERG MADSEN
Uno - X Pro Cycling Team 43'54"
135.
Feritcam ŞAMLI
Spor Toto Cycling Team 45'49"
136.
Logan PHIPPEN
Team Novo Nordisk 46'16"
137.
Aliaksei SHNYRKO
Minsk Cycling Club 47'59"
138.
Josu ETXEBERRIA AZPILIKUETA
Caja Rural - Seguros RGA 50'11"
139.
Ivan CHARNIAUSKI
Minsk Cycling Club 1h03'56"