2.1

Tour de Hongrie 2021  |  General Classification    

2nd edition

General Classification

12 May 2021 - 16 May 2021

Rider Team Time
1.
Damien HOWSON
Team BikeExchange 18h07'10"
2.
Ben HERMANS
Israel Start - Up Nation 00'16"
3.
Antonio TIBERI
Trek - Segafredo 00'24"
4.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Caja Rural - Seguros RGA 00'32"
5.
Stefan DE BOD
Astana - Premier Tech 00'45"
6.
Laurens HUYS
Bingoal WB 00'51"
7.
Paweł CIEŚLIK
Voster - ATS Team 00'54"
8.
Javier ROMO OLIVER
Astana - Premier Tech
9.
Kevin COLLEONI
Team BikeExchange 00'57"
10.
Santiago BUITRAGO
Bahrain - Victourios 00'59"
11.
Fabio VAN DEN BOSSCHE
Sport Vlaanderen - Baloise 01'11"
12.
Luc WIRTGEN
Bingoal WB 01'19"
13.
Gijs LEEMREIZE
Jumbo - Visma 01'21"
14.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise 01'23"
15.
Orluis Alberto AULAR SANABRIA
Caja Rural - Seguros RGA
16.
Kamil GRADEK
Vini Zabù - Brado - KTM
17.
Alejandro ROPERO MOLINA
Eolo - Kometa Cycling Team
18.
Szymon REKITA
Voster - ATS Team 01'26"
19.
Luca CHIRICO
Androni Giocattoli - Sidermec 01'27"
20.
Piotr BROŻYNA
Mazowsze Serce Polski
21.
Romain COMBAUD
Team DSM 01'30"
22.
Kevin VERMAERKE
Team DSM 01'31"
23.
János PELIKÁN
Androni Giocattoli - Sidermec 01'32"
24.
Kristjan HOČEVAR
Adria Mobil 01'34"
25.
Manuele BOARO
Astana - Premier Tech 01'35"
26.
Frederik WANDAHL
Bora - Hansgrohe 01'36"
27.
Jokin MURGUIALDAY ELORZA
Caja Rural - Seguros RGA
28.
Alexander KAMP
Trek - Segafredo 01'44"
29.
Kristian Javier YUSTRE RODRIGUEZ
Giotti - Victoria - Savini Due 01'57"
30.
Yevgeniy FEDOROV
Astana - Premier Tech
31.
Artem NYCH
Gazprom - RusVelo
32.
Gal GLIVAR
Adria Mobil 02'02"
33.
Edward THEUNS
Trek - Segafredo 02'14"
34.
Rick PLUIMERS
Jumbo - Visma Development Team
35.
Ruben APERS
Sport Vlaanderen - Baloise 02'16"
36.
Edoardo ZARDINI
Vini Zabù - Brado - KTM 02'19"
37.
Marco FRAPPORTI
Vini Zabù - Brado - KTM 02'24"
38.
Barnabás PEÁK
Team BikeExchange 02'27"
39.
Michel HESSMANN
Jumbo - Visma Development Team 02'51"
40.
Sergio Román MARTÍN GALAN
Caja Rural - Seguros RGA 03'12"
41.
Erik FETTER
Eolo - Kometa Cycling Team 03'14"
42.
Mattia FRAPPORTI
Eolo - Kometa Cycling Team 03'27"
43.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Eolo - Kometa Cycling Team 04'08"
44.
Fred WRIGHT
Bahrain - Victourios 04'24"
45.
Mike TEUNISSEN
Jumbo - Visma 04'30"
46.
Tom VAN ASBROECK
Israel Start - Up Nation 04'37"
47.
Artyom ZAKHAROV
Astana - Premier Tech 04'38"
48.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec
49.
Mick VAN DIJKE
Jumbo - Visma Development Team 04'56"
50.
Patryk STOSZ
Voster - ATS Team 05'13"
51.
Patrick GAMPER
Bora - Hansgrohe 05'18"
52.
Petr RIKUNOV
Gazprom - RusVelo 05'31"
53.
Louis BLOUWE
Bingoal - WB Development Team 06'29"
54.
Viktor FILUTAS
Giotti - Victoria - Savini Due 06'32"
55.
Zsombor PALUMBY
Elite without contract 06'35"
56.
Sean DE BIE
Bingoal WB 07'19"
57.
Vyacheslav KUZNETSOV
Gazprom - RusVelo 08'06"
58.
Norbert HRENKÓ
Elite without contract 08'12"
59.
Davide BAIS
Eolo - Kometa Cycling Team 09'26"
60.
Péter KUSZTOR
Team Novo Nordisk
61.
Ferenc SZÖLLÖSI
Elite without contract 09'35"
62.
Emīls LIEPIŅŠ
Trek - Segafredo 09'54"
63.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - RusVelo 10'16"
64.
Timothy DUPONT
Bingoal WB 10'30"
65.
Aljaz JARC
Adria Mobil 10'32"
66.
Arne MARIT
Sport Vlaanderen - Baloise 10'34"
67.
Gergő OROSZ
Elite without contract
68.
Niklas MÄRKL
Team DSM
69.
Balázs RÓZSA
Team Novak
70.
Aljaž OMRZEL
Adria Mobil
71.
Olav KOOIJ
Jumbo - Visma 10'39"
72.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil 10'40"
73.
David GONZÁLEZ LÓPEZ
Caja Rural - Seguros RGA 10'45"
74.
Alexander KONYCHEV
Team BikeExchange
75.
Laurenz REX
Bingoal WB 11'02"
76.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk 11'52"
77.
Alberto DAINESE
Team DSM 12'38"
78.
Mattia VIEL
Androni Giocattoli - Sidermec 12'41"
79.
Emanuele ONESTI
Giotti - Victoria - Savini Due 12'46"
80.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe 13'09"
81.
Marius MAYRHOFER
Development Team DSM 15'12"
82.
Ádám Kristóf KARL
Elite without contract 15'15"
83.
Jordi MEEUS
Bora - Hansgrohe 15'20"
84.
Gilles DE WILDE
Sport Vlaanderen - Baloise 15'31"
85.
Kaden GROVES
Team BikeExchange 15'48"
86.
Jakub MARECZKO
Vini Zabù - Brado - KTM 15'49"
87.
Charlie QUARTERMAN
Trek - Segafredo 15'55"
88.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
89.
Paweł FRANCZAK
Voster - ATS Team
90.
Sam BEWLEY
Team BikeExchange 16'22"
91.
Mihkel RÄIM
Mazowsze Serce Polski 16'59"
92.
Maciej PATERSKI
Voster - ATS Team 17'03"
93.
Mateusz GRABIS
Voster - ATS Team 17'09"
94.
Jakob EGHOLM
Trek - Segafredo 17'17"
95.
Paweł BERNAS
Mazowsze Serce Polski 17'22"
96.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk 17'29"
97.
Yuval BEN MOSHE
Israel Cycling Academy 18'01"
98.
Adrian KUREK
Mazowsze Serce Polski 18'41"
99.
Davide MARTINELLI
Astana - Premier Tech 19'25"
100.
Rudy BARBIER
Israel Start - Up Nation
101.
Damiano CIMA
Gazprom - RusVelo
102.
Matteo MALUCELLI
Androni Giocattoli - Sidermec
103.
Igor BOEV
Gazprom - RusVelo
104.
Itmar EINHORN
Israel Start - Up Nation 19'53"
105.
Luca PACIONI
Eolo - Kometa Cycling Team 20'04"
106.
Taj JONES
Israel Cycling Academy 20'25"
107.
Alan BANASZEK
Mazowsze Serce Polski 20'42"
108.
Phil BAUHAUS
Bahrain - Victourios 20'44"
109.
Paolo SIMION
Giotti - Victoria - Savini Due 21'04"
110.
Sasha WEEMAES
Sport Vlaanderen - Baloise
111.
Heinrich HAUSSLER
Bahrain - Victourios 21'11"
112.
Andrea GUARDINI
Giotti - Victoria - Savini Due 21'41"
113.
Marcel SIEBERG
Bahrain - Victourios 21'51"
114.
Norbert BANASZEK
Mazowsze Serce Polski 22'07"
115.
Simone BEVILACQUA
Vini Zabù - Brado - KTM 25'21"
116.
Liam BERTAZZO
Vini Zabù - Brado - KTM 26'58"
117.
Ahmed MADAN
Bahrain - Victourios 29'31"