2.PS

Vuelta a Burgos 2021  |  General Classification    

29th edition

General Classification

3 August 2021 - 7 August 2021

Rider Team Time
1.
Mikel LANDA MEANA
Bahrain - Victourios 18h30'00"
2.
Fabio ARU
Team Qhubeka - NextHash 00'36"
3.
Mark PADUN
Bahrain - Victourios 00'43"
4.
Pavel SIVAKOV
Ineos Grenadiers 00'49"
5.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
UAE Team Emirates 00'51"
6.
Romain BARDET
Team DSM 00'53"
7.
Einer Augusto RUBIO
Movistar Team 00'58"
8.
Santiago BUITRAGO
Bahrain - Victourios 01'09"
9.
Geoffrey BOUCHARD
Ag2r Citroen Team 01'21"
10.
Sébastien REICHENBACH
Groupama - FDJ 01'39"
11.
Andres Camilo ARDILA ORDOÑEZ
UAE Team Emirates 02'42"
12.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Team Arkéa - Samsic 03'24"
13.
Damiano CARUSO
Bahrain - Victourios 03'56"
14.
Tobias BAYER
Alpecin - Fenix 04'40"
15.
Roger ADRIÀ OLIVERAS
Equipo Kern Pharma
16.
Urko BERRADE FERNANDEZ
Equipo Kern Pharma 04'58"
17.
Jetse BOL
Burgos - BH 05'01"
18.
James PICCOLI
Israel Start - Up Nation 05'07"
19.
Ben ZWIEHOFF
Bora - Hansgrohe 05'10"
20.
Ángel MADRAZO RUIZ
Burgos - BH 05'22"
21.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Astana - Premier Tech 05'41"
22.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskaltel - Euskadi 06'22"
23.
Thymen ARENSMAN
Team DSM 06'28"
24.
Martijn TUSVELD
Team DSM 06'35"
25.
Victor DE LA PARTE
TotalEnergies 06'41"
26.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA 06'48"
27.
Lilian CALMEJANE
Ag2r Citroen Team 07'07"
28.
Mikaël CHEREL
Ag2r Citroen Team 07'32"
29.
Mads WURTZ SCHMIDT
Israel Start - Up Nation 08'51"
30.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana - Premier Tech 09'13"
31.
Joan BOU COMPANY
Euskaltel - Euskadi 09'14"
32.
Mark CHRISTIAN
Eolo - Kometa Cycling Team 09'26"
33.
Simon YATES
Team BikeExchange 09'34"
34.
Aleksandr VLASOV
Astana - Premier Tech 09'56"
35.
Yuriy NATAROV
Astana - Premier Tech
36.
Lars VAN DEN BERG
Groupama - FDJ 10'01"
37.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Astana - Premier Tech 10'04"
38.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Ineos Grenadiers 10'10"
39.
Kévin GENIETS
Groupama - FDJ 10'11"
40.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Movistar Team 10'18"
41.
Hugh CARTHY
EF Education - Nippo 10'47"
42.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
Astana - Premier Tech 10'51"
43.
Andrey ZEITS
Team BikeExchange 10'58"
44.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team 11'01"
45.
Winner ANACONA GÓMEZ
Team Arkéa - Samsic 11'07"
46.
Unai CUADRADO RUIZ DE GAUNA
Euskaltel - Euskadi 11'25"
47.
Jokin MURGUIALDAY ELORZA
Caja Rural - Seguros RGA 11'35"
48.
François BIDARD
Ag2r Citroen Team 11'54"
49.
Floris DE TIER
Alpecin - Fenix 12'12"
50.
Carlos GARCIA PIERNA
Equipo Kern Pharma 12'44"
51.
Patrick GAMPER
Bora - Hansgrohe 12'53"
52.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team BikeExchange 13'01"
53.
Gotzon MARTIN SANZ
Euskaltel - Euskadi 13'05"
54.
Matis LOUVEL
Team Arkéa - Samsic 14'01"
55.
Antonio PEDRERO LÓPEZ
Movistar Team 14'23"
56.
Kévin LEDANOIS
Team Arkéa - Samsic 14'30"
57.
Jens KEUKELEIRE
EF Education - Nippo 14'59"
58.
Damien TOUZÉ
Ag2r Citroen Team 16'15"
59.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskaltel - Euskadi 16'23"
60.
Gino MÄDER
Bahrain - Victourios 16'27"
61.
Chad HAGA
Team DSM 16'32"
62.
Vincenzo ALBANESE
Eolo - Kometa Cycling Team 16'51"
63.
Jon AGIRRE EGAÑA
Equipo Kern Pharma 17'00"
64.
Marlon GAILLARD
TotalEnergies 17'32"
65.
Harold Alfonso TEJADA CANACUE
Astana - Premier Tech 17'44"
66.
Sep VANMARCKE
Israel Start - Up Nation 17'59"
67.
Sergio Román MARTÍN GALAN
Caja Rural - Seguros RGA 18'02"
68.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Euskaltel - Euskadi 18'56"
69.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
UAE Team Emirates 18'57"
70.
Robert STANNARD
Team BikeExchange 19'21"
71.
Łukasz OWSIAN
Team Arkéa - Samsic 19'24"
72.
Johan JACOBS
Movistar Team 20'02"
73.
Julen AMEZQUETA MORENO
Caja Rural - Seguros RGA 20'05"
74.
William BARTA
EF Education - Nippo 20'10"
75.
Lawson CRADDOCK
EF Education - Nippo 20'13"
76.
Finn FISHER BLACK
UAE Team Emirates 20'24"
77.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education - Nippo 20'28"
78.
Álvaro CUADROS MORATA
Caja Rural - Seguros RGA 20'49"
79.
Sergio GARCIA GONZALEZ
Eolo - Kometa Cycling Team 21'23"
80.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH 21'42"
81.
Matteo TRENTIN
UAE Team Emirates 21'43"
82.
Chris HAMILTON
Team DSM 22'58"
83.
Reuben THOMPSON
Groupama - FDJ Continental Team 23'14"
84.
Alexander CATAFORD
Israel Start - Up Nation 23'31"
85.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Qhubeka - NextHash 24'32"
86.
Francisco GALVÁN FERNÁNDEZ
Equipo Kern Pharma 24'48"
87.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe 25'12"
88.
Edward PLANCKAERT
Alpecin - Fenix 25'51"
89.
Alejandro ROPERO MOLINA
Eolo - Kometa Cycling Team 25'58"
90.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Ineos Grenadiers 26'03"
91.
Oier LAZKANO LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA 27'01"
92.
Alexys BRUNEL
Groupama - FDJ 27'11"
93.
Simon CARR
EF Education - Nippo 27'16"
94.
Carlos RODRÍGUEZ CANO
Ineos Grenadiers 27'18"
95.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Burgos - BH 27'24"
96.
Adam YATES
Ineos Grenadiers 27'42"
97.
Scott THWAITES
Alpecin - Fenix 28'39"
98.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Victourios 29'18"
99.
Anthony ROUX
Groupama - FDJ 29'41"
100.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
UAE Team Emirates
101.
Marcus BURGHARDT
Bora - Hansgrohe 30'11"
102.
Mario APARICIO MUÑOZ
Burgos - BH 30'22"
103.
Florian MAITRE
TotalEnergies 30'24"
104.
Hideto NAKANE
EF Education - Nippo 30'34"
105.
Jay VINE
Alpecin - Fenix 30'52"
106.
Salvatore PUCCIO
Ineos Grenadiers 32'35"
107.
Jon ABERASTURI IZAGA
Caja Rural - Seguros RGA 33'14"
108.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Qhubeka - NextHash 33'26"
109.
Alex JAIME FERNANDEZ
Equipo Kern Pharma 33'40"
110.
Márton DINA
Eolo - Kometa Cycling Team 33'43"
111.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates 35'01"
112.
Jordi MEEUS
Bora - Hansgrohe 35'08"
113.
Carlos CANAL BLANCO
Burgos - BH 35'18"
114.
Stephen WILLIAMS
Bahrain - Victourios 35'43"
115.
Matthieu LADAGNOUS
Groupama - FDJ 36'00"
116.
Damien HOWSON
Team BikeExchange 36'19"
117.
Dylan SUNDERLAND
Team Qhubeka - NextHash 36'58"
118.
Guy NIV
Israel Start - Up Nation 37'16"
119.
Daniel OSS
Bora - Hansgrohe 37'18"
120.
Christopher LAWLESS
TotalEnergies 37'35"
121.
Thomas BOUDAT
Team Arkéa - Samsic 38'23"
122.
Sacha MODOLO
Alpecin - Fenix 39'20"
123.
Itmar EINHORN
Israel Start - Up Nation 42'06"
124.
Raúl GARCÍA PIERNA
Equipo Kern Pharma 42'58"
125.
Mikel ALONSO FLORES
Euskaltel - Euskadi 46'40"
126.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Eolo - Kometa Cycling Team 48'03"