SPP

Vuelta a España 1983  |  General Classification    

38th edition

General Classification

19 April 1983 - 8 May 1983

Rider Team Time
1.
Bernard HINAULT
Renault - Elf 94h28'26"
2.
Marino LEJARRETA
Alfa Lum - Olmo 1'12"
3.
Alberto FERNÁNDEZ BLANCO
Zor - Gemeaz Cusin - Rossin 3'58"
4.
Álvaro PINO
Zor - Gemeaz Cusin - Rossin 5'09"
5.
Hennie KUIPER
Jacky Aernoudt Meubelen - Rossin - Campagnolo 10'26"
6.
Eduardo CHOZAS
Zor - Gemeaz Cusin - Rossin 11'11"
7.
Laurent FIGNON
Renault - Elf 11'27"
8.
Pedro MUÑÓZ
Zor - Gemeaz Cusin - Rossin 12'25"
9.
Vicente BELDA
Kelme 13'08"
10.
Faustino RUPÉREZ
Zor - Gemeaz Cusin - Rossin 13'36"
11.
Guillermo DE LA PEÑA GARRIDO
Hueso Chocolates 19'59"
12.
Julián GOROSPE
Reynolds - Galli 29'32"
13.
Alain VIGNERON
Renault - Elf 34'34"
14.
Claudio BORTOLOTTO
Del Tongo - Colnago 34'50"
15.
Pedro DELGADO
Reynolds - Galli 35'55"
16.
José Antonio CABRERO MARTÍNEZ
Hueso Chocolates 36'35"
17.
Faustino CUELI
Teka 41'19"
18.
Leonardo NATALE
Del Tongo - Colnago 45'41"
19.
Lucien DIDIER
Renault - Elf 46'12"
20.
Ángel DE LAS HERAS
Kelme 46'21"
21.
Jesús RODRÍGUEZ MAGRO
Zor - Gemeaz Cusin - Rossin 49'46"
22.
Jesús HERNÁNDEZ ÚBEDA
Reynolds - Galli 50'41"
23.
Roberto CERUTI
Del Tongo - Colnago 51'52"
24.
José Luis LAGUÍA
Reynolds - Galli 52'42"
25.
Martial GAYANT
Renault - Elf 52'46"
26.
Guy NULENS
Jacky Aernoudt Meubelen - Rossin - Campagnolo 59'11"
27.
Mariano SÁNCHEZ MARTÍNEZ
Kelme 1h00'08"
28.
Carlos HERNÁNDEZ BAILO
Reynolds - Galli 1h02'12"
29.
José RECIO ARIZA
Kelme
30.
Ismael LEJARRETA
Alfa Lum - Olmo 1h02'39"
31.
Ángel ARROYO
Reynolds - Galli 1h03'34"
32.
Jesús SUÁREZ CUEVA
Hueso Chocolates 1h05'42"
33.
Arsenio GONZALEZ
Kelme 1h07'14"
34.
Jesús GUZMÁN
Kelme 1h07'32"
35.
Guido VAN CALSTER
Del Tongo - Colnago 1h08'57"
36.
Didi THURAU
Del Tongo - Colnago 1h12'51"
37.
Maurice LE GUILLOUX
Renault - Elf 1h13'07"
38.
Pascal POISSON
Renault - Elf 1h14'02"
39.
Isidro JUÁREZ
Hueso Chocolates 1h14'12"
40.
Celestino PRIETO
Reynolds - Galli 1h15'45"
41.
Federico ECHAVE
Teka 1h16'51"
42.
Enrique MARTÍNEZ HEREDIA
Hueso Chocolates 1h17'18"
43.
Juan PUJOL PAGÈS
Hueso Chocolates 1h19'11"
44.
Carlos MACHIN
Hueso Chocolates
45.
Jesús BLANCO VILLAR
Teka 1h21'05"
46.
Juan María EGUIARTE
Hueso Chocolates 1h25'12"
47.
Anastasio GRECIANO
Reynolds - Galli 1h30'22"
48.
René MARTENS
Jacky Aernoudt Meubelen - Rossin - Campagnolo 1h35'06"
49.
Fiorenzo ALIVERTI
Alfa Lum - Olmo 1h35'14"
50.
Salvatore MACCALI
Alfa Lum - Olmo 1h36'13"
51.
Ángel CAMARILLO
Zor - Gemeaz Cusin - Rossin 1h36'20"
52.
Michael WILSON
Alfa Lum - Olmo 1h45'18"
53.
Sabino ANGOITIA GAZTELU
Hueso Chocolates 1h51'21"
54.
Willy VIGOUROUX
Del Tongo - Colnago 1h57'34"
55.
José Maria CAROZ
Kelme 1h57'55"
56.
Henri MANDERS
Jacky Aernoudt Meubelen - Rossin - Campagnolo 2h07'19"
57.
Alberto SARONNI
Del Tongo - Colnago 2h16'17"
58.
Marcel LAURENS
Jacky Aernoudt Meubelen - Rossin - Campagnolo 2h18'32"
59.
Bernard BECAAS
Renault - Elf 2h28'27"