Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt 1997  |  General Classification    

50th edition

General Classification

8 May 1997 - 18 May 1997

Rider Team Time
1.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom 40h28'55"
2.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom 1'57"
3.
Jens VOIGT
ZVVZ - Giant - A.I.S. 2'21"
4.
Artur BABAITCHEV
Lada - CSKA - Samara 2'42"
5.
Georg TOTSCHNIG
Team Deutsche Telekom 3'33"
6.
William Chann MCRAE
Santa Clara 3'45"
7.
Thomas LIESE
Individual 5'27"
8.
Miloslav KEJVAL
ZVVZ - Giant - A.I.S. 7'49"
9.
Brian WALTON
Saturn 8'01"
10.
Nikolai KOUDRIAVTSEV
Lada - CSKA - Samara 9'29"
11.
Timo SCHOLZ
Individual 9'57"
12.
Raimondas RUMŠAS
Mróz 12'01"
13.
Oleg TIMOFEEV
Lada - CSKA - Samara 12'09"
14.
David CLINGER
Comptel Data Systems - Colorado Cyclist 13'54"
15.
Tomáš SEDLÁČEK
ZVVZ - Giant - A.I.S. 14'34"
16.
Volodymir SAVCHENKO
Vosschemie - Tönissteiner 16'52"
17.
Frank MCCORMACK
Saturn 17'21"
18.
Youri SOURKOV
Paredes Movel - W52 18'04"
19.
Stephan GOTTSCHLING
Agro - Adler - Brandenburg 19'20"
20.
František TRKAL
Individual 22'28"
21.
Igor BONCIUCOV
Individual 25'08"
22.
Mario KUMMER
Team Deutsche Telekom 25'19"
23.
Robert RADOSZ
Individual 25'22"
24.
Grzegorz ROSOLIŃSKI
Mróz 28'03"
25.
Tomáš KONEČNÝ
ZVVZ - Giant - A.I.S. 29'21"
26.
Matt DECANIO
Individual 29'52"
27.
Achmed WOLKE
Agro - Adler - Brandenburg 30'22"
28.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom 31'20"
29.
René ANDRLE
Individual 31'48"
30.
Bert DIETZ
Team Deutsche Telekom 34'30"
31.
Petr BENČÍK
Individual 35'33"
32.
Dietmar MÜLLER
Individual 35'45"
33.
Pavel KHAMIDOULINE
Lada - CSKA - Samara 36'04"
34.
Ján VALACH
Individual 38'17"
35.
Simone LEPORATTI
Amore & Vita - Forzarcore 39'56"
36.
Jacek MICKIEWICZ
Mróz 40'32"
37.
Gilberto ZATTONI
Amore & Vita - Forzarcore 42'31"
38.
Maurizio FRIZZO
Cantina Tollo - Carrier - Starplast 42'51"
39.
Milan KADLEC
Individual 43'01"
40.
Norman ALVIS
Saturn 43'06"
41.
Petr HERMAN
Individual 43'18"
42.
Jaroslav BÍLEK
Individual 45'45"
43.
Andrzej SYPYTKOWSKI
Mróz 45'46"
44.
Piotr PRZYDZIAŁ
Individual 46'50"
45.
Helmut DOLLINGER
Individual 48'30"
46.
Stefano DANTE
Cantina Tollo - Carrier - Starplast 49'21"
47.
Rudolf WENTZEL
Individual 49'25"
48.
Ralf GRABSCH
P.S.V. Köln 49'51"
49.
Bert GRABSCH
P.S.V. Köln 50'02"
50.
Scott FORTNER
Saturn 51'12"
51.
Youri PROKOPENKO
Vosschemie - Tönissteiner 51'46"
52.
Milan DVORŠČÍK
Individual 52'52"
53.
Alexander ROTAR
Vosschemie - Tönissteiner 58'47"
54.
Aleksandr MARKOVNITCHENKO
Vosschemie - Tönissteiner 59'39"
55.
Carsten PODLESCH
Agro - Adler - Brandenburg 1h01'10"
56.
Dainis OZOLS
Mróz 1h01'24"
57.
Andre KALFACK
Cedico - Ville de Charleroi 1h05'27"
58.
André KORFF
Festina - Lotus 1h08'30"
59.
Alexandre CHARAPOV
Mróz 1h10'21"
60.
Paweł SOSIK
Individual 1h11'08"
61.
Serguei GRITCHENKO
Lada - CSKA - Samara 1h12'11"
62.
Stefano CEMBALI
Cantina Tollo - Carrier - Starplast 1h14'14"
63.
Frank CORVERS
Team Deutsche Telekom 1h17'42"
64.
Blaine WICKNER
Individual 1h17'43"
65.
Lutz LEHMANN
Individual 1h18'38"
66.
Christof KERSCHBAUM
Individual 1h20'01"
67.
Holger BAALHORN
Individual 1h21'19"
68.
Douglas RYDER
Individual 1h23'27"
69.
Martin MÜLLER
Agro - Adler - Brandenburg 1h23'35"
70.
Bastian FÄRBER
Individual 1h24'33"
71.
Marek KAMIŃSKI
Individual 1h30'30"
72.
Rodney (Jock) GREEN
Individual 1h33'37"
73.
Vassili ZAIKA
Vosschemie - Tönissteiner 1h34'32"
74.
Steffen BLOCHWITZ
Agro - Adler - Brandenburg 1h44'47"
75.
Michael MCCARTHY
Saturn 1h46'50"
76.
Olaf POLLACK
Agro - Adler - Brandenburg 1h49'56"
77.
Slavomir HEGER
ZVVZ - Giant - A.I.S. 1h54'34"
78.
Gabriele DI FRANCESCO
Cantina Tollo - Carrier - Starplast 1h54'44"
79.
Dariusz SKOCZYLAS
Individual 1h55'03"
80.
Valery KURTIAK
Individual 2h00'03"
81.
Marcin GĘBKA
Individual 2h03'02"
82.
Viliam LIPTÁK
Individual 2h06'31"
83.
Nikolaus FLEISZ
Individual 2h07'16"
84.
Alan POLOTTO
Individual 2h10'59"
85.
Gabriele DALLA VALLE
Individual 2h15'38"
86.
Luca MAGGIONI
Amore & Vita - Forzarcore 2h17'31"
87.
Jacques FULLARD
Individual 2h19'37"
88.
Jaroslaw SLEAHTICI
Individual 2h19'51"
89.
Michele FERTI
Amore & Vita - Forzarcore 2h30'32"