Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt 2001  |  General classification    

54th edition

General classification

11 May 2001 - 19 May 2001

Rider Team Time
1.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Tiscali 39h21'57"
2.
Aitor GARMENDIA
Team Coast - Buffalo 18"
3.
Radosław ROMANIK
CCC - Mat - Ceresit 35"
4.
Michael BARRY
Saturn Cycling Team 45"
5.
Zbigniew PIĄTEK
Mróz - Supradyn Witaminy 01'10"
6.
Enrico POITSCHKE
Team Wiesenhof - Leipzig 01'21"
7.
Scott SUNDERLAND
Team Fakta 01'41"
8.
Uwe PESCHEL
Gerolsteiner 03'22"
9.
Thomas LIESE
Team Nürnberger 04'12"
10.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step 04'25"
11.
Torsten HIEKMANN
Team Deutsche Telekom 05'03"
12.
László BODROGI
Mapei - Quick Step 05'09"
13.
Andrey MIZOUROV
Team Deutsche Telekom 05'11"
14.
Ivan SASTRE
Festina - Lotus 05'33"
15.
Raimondas VILČINSKAS
Mróz - Supradyn Witaminy 05'35"
16.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites - Latexco
17.
Martin MÜLLER
Team Cologne 05'54"
18.
Tomáš KONEČNÝ
Domo - Farm Frites - Latexco 06'10"
19.
Timo SCHOLZ
Team Wiesenhof - Leipzig 06'24"
20.
Grzegorz ROSOLIŃSKI
CCC - Mat - Ceresit 06'28"
21.
Gerhard TRAMPUSCH
Team Deutsche Telekom 06'43"
22.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali 07'15"
23.
Petr BENČÍK
Wüstenrot - ZVVZ 07'18"
24.
Arkadiusz WOJTAS
Team Nürnberger 07'27"
25.
Andreas KAPPES
Agro - Adler - Brandenburg 07'40"
26.
Holger SIEVERS
Team Nürnberger 09'01"
27.
Krzystof CIESIELSKI
Servisco 09'33"
28.
Kamil VRÁNA
Individual 10'21"
29.
Piotr WADECKI
Domo - Farm Frites - Latexco 13'59"
30.
Artur BABAITCHEV
Team Nürnberger 14'30"
31.
Stephan SCHRECK
Team Deutsche Telekom 14'36"
32.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner 15'24"
33.
Petr SESTAK
Individual 15'53"
34.
Ronny LAUKE
Agro - Adler - Brandenburg 17'25"
35.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner 17'28"
36.
Fabian WEGMANN
Individual 17'56"
37.
Jürgen WERNER
Team Nürnberger 22'09"
38.
Marcin SAPA
Atlas - Ambra - Lukullus 22'31"
39.
Robert RADOSZ
Atlas - Ambra - Lukullus 22'38"
40.
Nicolas REYNAUD
Festina - Lotus 24'49"
41.
Eugen WACKER
Mróz - Supradyn Witaminy 26'08"
42.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Festina - Lotus 34'03"
43.
Glenn MAGNUSSON
Domo - Farm Frites - Latexco 35'40"
44.
René JØRGENSEN
Team CSC - Tiscali 37'24"
45.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom 37'27"
46.
Arkadiusz KORYCKI
Servisco 37'48"
47.
Michael GIEBELMANN
Team Coast - Buffalo 37'54"
48.
Christian WASMER
Individual 38'34"
49.
Andreas BEIKIRCH
Agro - Adler - Brandenburg 38'46"
50.
Wojciech PAWŁAK
Atlas - Ambra - Lukullus 38'55"
51.
Tomasz KŁOCZKO
CCC - Mat - Ceresit 39'10"
52.
Malte URBAN
Team Coast - Buffalo 40'43"
53.
Harm JANSEN
Saturn Cycling Team 41'07"
54.
Jaromír FRIEDE
Wüstenrot - ZVVZ 41'08"
55.
Mark MCCORMACK
Saturn Cycling Team 41'21"
56.
Stefan KUPFERNAGEL
Team Cologne 41'53"
57.
Marek MACIEJEWSKI
Atlas - Ambra - Lukullus 42'10"
58.
Czesław ŁUKASZEWICZ
Servisco 43'18"
59.
Allan JOHANSEN
Team Fakta 44'03"
60.
Mikael Holst KYNEB
Team Fakta 44'45"
61.
Tilo SCHÜLER
Individual 47'55"
62.
Bekim CHRISTENSEN
Team Coast - Buffalo 49'01"
63.
Martin PRÁZDNOVSKÝ
Atlas - Ambra - Lukullus 49'52"
64.
Björn SCHRÖDER
Individual 50'31"
65.
Roberto LOCHOWSKI
Team Fakta 50'53"
66.
Paul VAN SCHALEN
Team Cologne 50'54"
67.
František TRKAL
PSK - Remerx 51'07"
68.
Sven TEUTENBERG
Festina - Lotus 51'45"
69.
Marek KAMIŃSKI
Servisco 58'58"
70.
Pavel BARTOŠ
Individual 59'02"
71.
Daniel BECKE
Team Coast - Buffalo 59'08"
72.
Petr HERMAN
PSK - Remerx 1h00'12"
73.
Richard FALTUS
Agro - Adler - Brandenburg 1h00'31"
74.
Bogdan BONDARIEW
Mróz - Supradyn Witaminy 1h01'54"
75.
Marc STREEL
Collstrop - Palmans 1h02'13"
76.
Michal PŘECECHTĚL
Wüstenrot - ZVVZ 1h02'35"
77.
Jacob Moe RASMUSSEN
Team CSC - Tiscali 1h03'16"
78.
Berry HOEDEMAKERS
Team Cologne 1h03'21"
79.
Enrico NIKOLAI
Team Wiesenhof - Leipzig 1h07'44"
80.
Carsten PODLESCH
Team Wiesenhof - Leipzig 1h08'03"
81.
Robert FÖRSTER
Team Nürnberger 1h08'37"
82.
Grzegorz WAJS
Mróz - Supradyn Witaminy 1h09'22"
83.
André KORFF
Festina - Lotus 1h12'50"
84.
Daniel CZAJKOWSKI
Individual 1h15'59"
85.
Steffen RADOCHLA
Festina - Lotus 1h17'36"
86.
Crescenzo D'AMORE
Mapei - Quick Step 1h17'39"
87.
Donatas VIRBICKAS
Collstrop - Palmans 1h19'26"
88.
Andreas WALZER
Agro - Adler - Brandenburg 1h19'44"
89.
Scott MCGRORY
Mapei - Quick Step 1h23'03"
90.
Martin RIŠKA
PSK - Remerx 1h24'34"
91.
Tony BRACKE
Collstrop - Palmans 1h31'35"
92.
Andre SCHULZE
Team Wiesenhof - Leipzig 1h36'05"
93.
David KUPKA
Individual 1h39'54"
94.
Lubomír KEJVAL
PSK - Remerx 1h41'35"
95.
Danny JONASSON
Team CSC - Tiscali 1h42'29"