Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt 2000  |  General classification    

53rd edition

General classification

5 May 2000 - 13 May 2000

Rider Team Time
1.
Piotr WADECKI
Mróz - Supradyn Witaminy 41h02'15"
2.
Piotr PRZYDZIAŁ
Mat - Ceresit - CCC 01'50"
3.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom 02'15"
4.
Torsten HIEKMANN
Individual 03'52"
5.
Thomas LIESE
Team Nürnberger 04'09"
6.
René ANDRLE
Wüstenrot - ZVVZ 04'18"
7.
Holger SIEVERS
Team Nürnberger 04'21"
8.
Denis LUNGHI
Team Colpack 04'26"
9.
Nicola CHESINI
Mapei - Quick Step 04'37"
10.
Bert GRABSCH
Team Cologne 04'51"
11.
Uwe AMPLER
Individual 04'53"
12.
Ondřej FADRNY
Individual 04'55"
13.
Tomáš KONEČNÝ
Wüstenrot - ZVVZ 05'00"
14.
Cezary ZAMANA
Mat - Ceresit - CCC 05'27"
15.
Jörn REUSS
Team Nürnberger 05'37"
16.
Ondřej SOSENKA
PSK - Unit Expert 05'53"
17.
Zbigniew PIĄTEK
Mat - Ceresit - CCC 06'58"
18.
Wim VAN DE MEULENHOF
Bankgiroloterij - Batavus - Unigarant 07'01"
19.
Steven KLEYNEN
Farm Frites 07'24"
20.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step 12'49"
21.
Ronny SCHOLZ
Individual 13'13"
22.
Kevin HULSMANS
Mapei - Quick Step 14'30"
23.
Alessandro CORTINOVIS
Team Colpack 16'39"
24.
Enrico POITSCHKE
IPM - Profirad - Schwerin 18'46"
25.
Volker ORDOWSKI
Team Gerolsteiner 22'56"
26.
Andreas KAPPES
Agro - Adler - Brandenburg 26'14"
27.
Arkadiusz WOJTAS
Mróz - Supradyn Witaminy 26'46"
28.
Marco MAGNANI
Alessio 28'35"
29.
Bert DIETZ
Team Nürnberger 29'05"
30.
Stephan SCHRECK
Team Deutsche Telekom 29'10"
31.
Björn GLASNER
Team Cologne 30'23"
32.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom 34'27"
33.
Dainis OZOLS
Mat - Ceresit - CCC 35'15"
34.
Kristjan MUGERLI
Krka - Telekom Slovenije 36'24"
35.
Sören PETERSEN
Team Cologne 37'02"
36.
Kees JEURISSEN
Bankgiroloterij - Batavus - Unigarant 39'09"
37.
Christian WERNER
Individual 39'39"
38.
Petr BENČÍK
Wüstenrot - ZVVZ 44'03"
39.
Jürgen WERNER
Team Nürnberger 44'18"
40.
Roberto LOCHOWSKI
Agro - Adler - Brandenburg 51'09"
41.
Bram SCHMITZ
Farm Frites 54'59"
42.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 56'33"
43.
Michal PRŮŠA
Individual 58'33"
44.
Alessandro BERTOLINI
Alessio 58'54"
45.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom 1h00'20"
46.
Thomas MÜHLBACHER
Team Gerolsteiner 1h07'35"
47.
Artur BABAITCHEV
Team Nürnberger 1h09'07"
48.
Michael SCHLICKAU
Team Cologne 1h14'40"
49.
Miloslav KEJVAL
PSK - Unit Expert 1h15'20"
50.
Stefano CASAGRANDA
Alessio 1h15'48"
51.
Radosław ROMANIK
Mat - Ceresit - CCC 1h22'07"
52.
Guennadi MIKHAILOV
Farm Frites 1h25'11"
53.
Remigijus LUPEIKIS
Mróz - Supradyn Witaminy 1h25'15"
54.
Jan VAN VELZEN
Bankgiroloterij - Batavus - Unigarant 1h28'51"
55.
Kamil VRÁNA
Individual 1h30'58"
56.
Timo SCHOLZ
Individual 1h33'30"
57.
Robert RADOSZ
Atlas - Lukullus - Ambra 1h35'06"
58.
Richard FALTUS
Wüstenrot - ZVVZ 1h37'53"
59.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom 1h38'07"
60.
Lubor TESAŘ
PSK - Unit Expert 1h38'42"
61.
László BODROGI
Mapei - Quick Step 1h41'54"
62.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre - Daikin 1h46'15"
63.
Dirk RONELLENFITSCH
Farm Frites 1h46'22"
64.
Jacek MICKIEWICZ
Mróz - Supradyn Witaminy 1h47'36"
65.
Alberto VINALE
Alessio 1h49'49"
66.
Ján VALACH
Individual 1h50'15"
67.
Stefan KUPFERNAGEL
Team Cologne
68.
Jaroslav BÍLEK
Wüstenrot - ZVVZ 1h53'09"
69.
Ronny LAUKE
Agro - Adler - Brandenburg 1h53'35"
70.
Alan IACUONE
Wüstenrot - ZVVZ 1h55'22"
71.
Michal KALENDA
PSK - Unit Expert 1h58'46"
72.
Moris SAMMASSIMO
Team Colpack 1h58'52"
73.
Lubomír KEJVAL
PSK - Unit Expert 2h06'55"
74.
Andreas BEIKIRCH
Agro - Adler - Brandenburg 2h09'45"
75.
Paul VAN SCHALEN
Bankgiroloterij - Batavus - Unigarant 2h10'08"
76.
Petr HERMAN
PSK - Unit Expert 2h13'10"
77.
Fabio TESTI
Atlas - Lukullus - Ambra 2h13'52"
78.
Massimo STRAZZER
Alessio 2h15'12"
79.
Marek BŁAŻEJ
Legia - Bazyliszek - Siemens - Romar 2h16'34"
80.
Robert FÖRSTER
Individual 2h18'55"
81.
Antonio RIZZI
Mapei - Quick Step 2h21'49"
82.
Jens LEHMANN
Individual 2h25'28"
83.
Sebastian LANG
Individual 2h27'55"
84.
Tomáš BUCHÁČEK
Individual 2h28'17"
85.
Sandi PAPEŽ
Krka - Telekom Slovenije 2h28'59"
86.
Wim OMLOOP
Bankgiroloterij - Batavus - Unigarant 2h31'13"
87.
Michael MOUREČEK
Individual 2h32'08"
88.
Marcin LEWANDOWSKI
Legia - Bazyliszek - Siemens - Romar 2h33'42"
89.
Andre SCHULZE
Individual 2h34'16"
90.
Ruggero TORRACO
Team Colpack 2h36'49"
91.
Krzystof ZASADA
Legia - Bazyliszek - Siemens - Romar 2h38'23"
92.
Simone ZUCCHI
Atlas - Lukullus - Ambra 2h43'44"