Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt 2002  |  General classification    

55th edition

General classification

10 May 2002 - 18 May 2002

Rider Team Time
1.
Ondřej SOSENKA
CCC - Polsat 35h14'56"
2.
Aitor GARMENDIA
Team Coast 05'16"
3.
Piotr CHMIELEWSKI
Mróz - Supradyn Witaminy 05'39"
4.
Thomas LIESE
Team Nürnberger
5.
Zbigniew PIĄTEK
Mróz - Supradyn Witaminy 05'41"
6.
David PLAZA ROMERO
Team Coast 06'02"
7.
Stefan SCHUMACHER
Team Telekom 06'35"
8.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC - Tiscali 06'44"
9.
Uwe PESCHEL
Gerolsteiner 07'00"
10.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Tiscali 07'05"
11.
Bekim CHRISTENSEN
Team Coast 07'13"
12.
Sašo SVIBEN
Team Nürnberger 07'17"
13.
Marcel DUIJN
Rabobank 07'18"
14.
Robert BARTKO
Team Telekom 07'20"
15.
Paul VAN HYFTE
Team CSC - Tiscali 07'31"
16.
Radosław ROMANIK
CCC - Polsat 07'42"
17.
Robert RADOSZ
Servisco - Koop 08'10"
18.
Petr BENČÍK
Wüstenrot - ZVVZ 08'13"
19.
Christian WERNER
Team Nürnberger 08'26"
20.
Rudolf WENTZEL
Vlaanderen - T-Interim 08'35"
21.
Ryan COX
Team Cologne 09'18"
22.
Matthé PRONK
Rabobank 10'00"
23.
Jurgen VAN DE WALLE
Vlaanderen - T-Interim 10'43"
24.
Enrico POITSCHKE
Team Wiesenhof 10'51"
25.
Timo SCHOLZ
Team Wiesenhof 11'30"
26.
Jan FALTÝNEK
Joko - Velamos 11'44"
27.
Ondřej FADRNY
De Nardi - Pasta Montegrappa 12'04"
28.
Martin PRÁZDNOVSKÝ
De Nardi - Pasta Montegrappa 13'13"
29.
Cezary ZAMANA
CCC - Polsat 13'50"
30.
Giuseppe DI GRANDE
Index - Alexia Alluminio 16'17"
31.
Seweryn Zenon KOHUT
De Nardi - Pasta Montegrappa 20'04"
32.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner 27'34"
33.
Artur KRASIŃSKI
Mikomax - Browar Staropolski 28'39"
34.
Jan KUYCKX
Vlaanderen - T-Interim 31'25"
35.
Jehudi SCHOONACKER
Vlaanderen - T-Interim 31'56"
36.
Krzystof CIESIELSKI
Servisco - Koop 32'55"
37.
Tomasz KIENDYŚ
Mikomax - Browar Staropolski 33'09"
38.
Igor KRANJEC
De Nardi - Pasta Montegrappa 34'04"
39.
Nick GATES
Team Wiesenhof 35'05"
40.
Gert VANDERAERDEN
Palmans - Collstrop 36'36"
41.
David KUPKA
Individual 36'48"
42.
Bert ROESEMS
Palmans - Collstrop 36'58"
43.
Dirk REICHL
Team Telekom 38'37"
44.
Andrus AUG
De Nardi - Pasta Montegrappa 39'35"
45.
Eric DE CLERCQ
Palmans - Collstrop 41'40"
46.
Damiano GIANNINI
Index - Alexia Alluminio 42'22"
47.
Frederik PENNE
Palmans - Collstrop 42'45"
48.
Marek MACIEJEWSKI
Servisco - Koop 44'01"
49.
Gian Matteo FAGNINI
Team Telekom 45'32"
50.
Ronald MUTSAARS
Rabobank 46'17"
51.
Maroš KOVÁČ
De Nardi - Pasta Montegrappa 48'46"
52.
Martin LACIAK
Wüstenrot - ZVVZ
53.
Coen BOERMAN
Rabobank 49'08"
54.
Remigijus LUPEIKIS
Mróz - Supradyn Witaminy 50'51"
55.
Michal PŘECECHTĚL
Wüstenrot - ZVVZ 50'56"
56.
Andris REISS
Index - Alexia Alluminio 51'43"
57.
Tomasz LEŚNIAK
Ambra - Obuwie - SNC Odziez 54'19"
58.
Stijn DEVOLDER
Vlaanderen - T-Interim 55'28"
59.
Daniel BECKE
Team Coast 56'16"
60.
Raimondas VILČINSKAS
Mróz - Supradyn Witaminy 57'38"
61.
Christian LADEMANN
Wüstenrot - ZVVZ 58'06"
62.
Robert KOJ
Mikomax - Browar Staropolski 58'58"
63.
Roy SENTJENS
Rabobank 59'48"
64.
František TRKAL
Wüstenrot - ZVVZ 59'52"
65.
Grzegorz WAJS
Ambra - Obuwie - SNC Odziez 1h04'26"
66.
Lubor TESAŘ
Team Nürnberger 1h04'33"
67.
Gianluca VALOTI
Index - Alexia Alluminio 1h05'02"
68.
Jacek MICKIEWICZ
CCC - Polsat 1h05'54"
69.
Thorsten RUND
Team Coast 1h05'58"
70.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC - Tiscali 1h06'34"
71.
Michael GIEBELMANN
Team Wiesenhof 1h06'56"
72.
Bobbie TRAKSEL
Rabobank 1h07'40"
73.
Lubomír KEJVAL
Wüstenrot - ZVVZ 1h07'46"
74.
Radek BLAHUT
Joko - Velamos 1h08'41"
75.
Werner RIEBENBAUER
Team Nürnberger 1h08'56"
76.
Krzysztof JEŻOWSKI
Mikomax - Browar Staropolski 1h10'53"
77.
Dariusz SKOCZYLAS
CCC - Polsat 1h12'51"
78.
Lukáš PAVLECH
Individual 1h13'53"
79.
Simone CADAMURO
De Nardi - Pasta Montegrappa 1h14'37"
80.
Marcin LEWANDOWSKI
Mikomax - Browar Staropolski 1h16'04"
81.
Andre SCHULZE
Team Wiesenhof 1h16'22"
82.
Jens LEHMANN
Team Nürnberger 1h17'46"
83.
Bogdan BONDARIEW
Mróz - Supradyn Witaminy 1h18'03"
84.
Marcin SAPA
Ambra - Obuwie - SNC Odziez 1h19'17"
85.
Daniel CZAJKOWSKI
Servisco - Koop 1h19'57"
86.
Dariusz WOJCIECHOWSKI
Ambra - Obuwie - SNC Odziez 1h23'06"
87.
Kamil VRÁNA
PSK - Remerx 1h23'10"
88.
Fabiano FERRARI
Index - Alexia Alluminio 1h24'22"
89.
Vojtěch MUCHKA
Joko - Velamos 1h24'53"
90.
Marek KAMIŃSKI
Servisco - Koop 1h25'27"
91.
Petr SESTAK
Individual 1h25'59"
92.
Daniel MAJEWSKI
Servisco - Koop 1h26'20"
93.
Uwe HARDTER
Gerolsteiner 1h27'33"
94.
Tomáš BUCHÁČEK
Joko - Velamos 1h28'36"
95.
Michal KALENDA
Ambra - Obuwie - SNC Odziez 1h32'08"
96.
Sławomir CHRZANOWSKI
Ambra - Obuwie - SNC Odziez 1h32'55"
97.
Tomas HANAUER
Joko - Velamos 1h36'39"