Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt 2003  |  General classification    

56th edition

General classification

9 May 2003 - 17 May 2003

Rider Team Time
1.
Steffen WESEMANN
Team Telekom 39h21'43"
2.
Ondřej SOSENKA
CCC - Polsat 49"
3.
Tomáš KONEČNÝ
eD' System - ZVVZ 06'29"
4.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Imax 07'21"
5.
Enrico POITSCHKE
Team Wiesenhof 07'30"
6.
Jens HEPPNER
Team Wiesenhof 07'36"
7.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax
8.
Petr BENČÍK
eD' System - ZVVZ 07'38"
9.
Zbigniew PIĄTEK
Action - Nvidia - Mroz 07'44"
10.
Marco PINOTTI
Lampre 07'46"
11.
Marek GALIŃSKI
CCC - Polsat 07'48"
12.
Eddy SERRI
Mercatone Uno - Scanavino 09'28"
13.
Stephan SCHRECK
Team Telekom 10'46"
14.
Thierry DE GROOTE
Palmans - Collstrop - MrBookmaker.be 11'42"
15.
Sławomir KOHUT
CCC - Polsat 11'56"
16.
Alan IACUONE
Flanders - iTeamNova 12'01"
17.
Bartosz HUZARSKI
Action - Nvidia - Mroz 12'21"
18.
Daniele RIGHI
Lampre 13'28"
19.
Fränk SCHLECK
Team CSC - Imax 14'26"
20.
Oleksandr KLYMENKO
Action - Nvidia - Mroz 15'39"
21.
Kazimierz STAFIEJ
Action - Nvidia - Mroz 16'03"
22.
Lars WACKERNAGEL
Team Wiesenhof 16'26"
23.
Fabio TESTI
Mercatone Uno - Scanavino 17'10"
24.
Steve DE WOLF
Palmans - Collstrop - MrBookmaker.be 17'20"
25.
Danilo HONDO
Team Telekom 17'37"
26.
Dmitri DEMENTIEV
Individual 18'16"
27.
Robert RADOSZ
Servisco - Koop 18'27"
28.
Viktor RAPINSKI
Saturn Cycling Team 18'42"
29.
Ralf GRABSCH
Team Wiesenhof 21'30"
30.
Jarosław ZARĘBSKI
CCC - Polsat 21'47"
31.
Bobby JULICH
Team Telekom 22'46"
32.
Phil ZAJICEK
Saturn Cycling Team
33.
Uwe PESCHEL
Gerolsteiner 22'53"
34.
Alexander AREKEEV
Individual 22'59"
35.
Paul VAN HYFTE
Team CSC - Imax 23'21"
36.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre 23'51"
37.
Arkadiusz WOJTAS
CCC - Polsat 24'02"
38.
Peter WROLICH
Gerolsteiner 24'11"
39.
Timothy JOHNSON
Saturn Cycling Team 24'52"
40.
Joseba ALBIZU LIZASO
Mercatone Uno - Scanavino 24'59"
41.
Dmitri GAYNITDINOV
Miche 25'08"
42.
Massimo CIGANA
Mercatone Uno - Scanavino 26'17"
43.
René HASELBACHER
Gerolsteiner 26'29"
44.
Andrea MOLETTA
Mercatone Uno - Scanavino 27'19"
45.
Jimmy MADSEN
Team CSC - Imax 27'47"
46.
Vladimir GUSEV
Individual 28'43"
47.
Zbigniew SPRUCH
Lampre 30'47"
48.
Kacper SOWIŃSKI
Joko - Velamos
49.
Lennie Lange KRISTENSEN
Team CSC - Imax 31'06"
50.
Łukasz PODOLSKI
CCC - Polsat 31'56"
51.
Mark MCCORMACK
Saturn Cycling Team 33'22"
52.
Ivan SHCHEGOLEV
Individual 33'51"
53.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom 34'17"
54.
Gert VANDERAERDEN
Palmans - Collstrop - MrBookmaker.be 34'42"
55.
Adam WADECKI
Action - Nvidia - Mroz 36'28"
56.
Grzegorz ROSOLIŃSKI
Servisco - Koop 38'56"
57.
Krzystof CIESIELSKI
Servisco - Koop 39'14"
58.
Michal PŘECECHTĚL
eD' System - ZVVZ 40'08"
59.
Francesco BELLOTTI
Mercatone Uno - Scanavino 40'09"
60.
Martin MÜLLER
Team Wiesenhof 43'01"
61.
Eric BAUMANN
Team Wiesenhof 43'06"
62.
William FRISCHKORN
Saturn Cycling Team 43'30"
63.
František TRKAL
eD' System - ZVVZ 43'43"
64.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom 45'22"
65.
Tomáš BUCHÁČEK
Joko - Velamos 46'08"
66.
Karl PAUWELS
Palmans - Collstrop - MrBookmaker.be 46'45"
67.
Davy COMMEYNE
Palmans - Collstrop - MrBookmaker.be 46'56"
68.
Alberto VINALE
Alessio 46'57"
69.
Charles DIONNE
Saturn Cycling Team 47'22"
70.
Marek MACIEJEWSKI
Servisco - Koop 47'47"
71.
Grzegorz WAJS
Servisco - Koop 47'49"
72.
Daniel CZAJKOWSKI
Servisco - Koop 48'28"
73.
Dominique PERRAS
Flanders - iTeamNova 48'43"
74.
Przemysław MIKOŁAJCZYK
Servisco - Koop 51'21"
75.
Krzysztof KRZYWY
Action - Nvidia - Mroz 52'49"
76.
Andrea BROGNARA
Alessio 53'09"
77.
Trent WILSON
Flanders - iTeamNova 54'15"
78.
Enrico DEGANO
Mercatone Uno - Scanavino 55'44"
79.
David KOPP
Team Telekom 56'28"
80.
Marcin LEWANDOWSKI
Action - Nvidia - Mroz 58'31"
81.
Christoph ROODHOOFT
Palmans - Collstrop - MrBookmaker.be 1h01'22"
82.
Stefan SCHUMACHER
Team Telekom 1h01'49"
83.
Roberto LOCHOWSKI
Team Wiesenhof 1h08'36"
84.
Jindřich VÁŇA
eD' System - ZVVZ 1h09'47"
85.
Lubomír KEJVAL
eD' System - ZVVZ 1h10'11"
86.
Artur KRZESZOWIEC
Joko - Velamos 1h12'49"
87.
Christian LADEMANN
eD' System - ZVVZ 1h26'48"