1.1

Circuito de Getxo 2007

62nd edition

Getxo - Getxo 183.5 km

31 July 2007

Rider Team Time
1.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Caisse d'Epargne 4h10'59"
2.
Takashi MIYAZAWA
Nippo Corporation - Meitan Hompo Co.Ltd - Asada
3.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
4.
Xabat OCHOTORENA ARRARAS
Orbea - Oreka S.D.A.
5.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Grupo Nicolas Mateos
6.
Alexander KHATUNTSEV
Unibet.com
7.
Enrique MATA
Viña Magna - Cropu
8.
David HERRERO LLORENTE
Karpin Galicia
9.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Relax - Gam
10.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
11.
Sergio HERRERO DOMINGUEZ
Extremadura - Spiuk
12.
Ignacio SARABIA DIAZ
Extremadura - Spiuk
13.
Yukiya ARASHIRO
Nippo Corporation - Meitan Hompo Co.Ltd - Asada
14.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
15.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Andalucia - Cajasur
16.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir
17.
Michael LANGE
Team Slipstream
18.
Ivan GILMARTIN HERNANGOMEZ
Viña Magna - Cropu
19.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia - Cajasur
20.
Manuel ORTEGA OCAÑA
Andalucia - Cajasur
21.
Martin MATA CABELLO
Viña Magna - Cropu
22.
Luis FERNANDEZ OLIVEIRA
Karpin Galicia
23.
Arkaitz DURÁN AROCA
Saunier Duval - Prodir
24.
Claudio Jose CASAS GALLEGO
Andalucia - Cajasur
25.
Thomas PETERSON
Team Slipstream
26.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Euskaltel - Euskadi
27.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur
28.
Egoitz MURGOITIO
Grupo Nicolas Mateos
29.
Jonathan Patrick MCCARTY
Team Slipstream 00'07"
30.
Israel PEREZ RODRIGUEZ
Extremadura - Spiuk
31.
Juan Francisco MOURON DOLDAN
Karpin Galicia
32.
Kazuo INOUE
Nippo Corporation - Meitan Hompo Co.Ltd - Asada
33.
Josu MONDELO DIAZ
Extremadura - Spiuk
34.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
35.
Antonio OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur
36.
Ángel VICIOSO ARCOS
Relax - Gam
37.
William FRISCHKORN
Team Slipstream
38.
Andoni ARANAGA AZKUNE
Euskaltel - Euskadi
39.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia - Cajasur
40.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne 00'15"
41.
Gustav Erik LARSSON
Unibet.com 00'24"
42.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne 00'30"
43.
Rubén PLAZA MOLINA
Caisse d'Epargne 00'31"
44.
Danny PATE
Team Slipstream 00'46"
45.
Sergio ESCOBAR ROURE
Grupo Nicolas Mateos 01'01"
46.
Bruno Antero LIMA
Viña Magna - Cropu
47.
Dailos Manuel DIAZ ARMAS
Fuerteventura - Canarias
48.
Yasuharu NAKAJIMA
Nippo Corporation - Meitan Hompo Co.Ltd - Asada
49.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Caisse d'Epargne
50.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Orbea - Oreka S.D.A.
51.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Karpin Galicia
52.
Javier ECHARRI MARIN
Grupo Nicolas Mateos
53.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
54.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur
55.
Gaizka LASA LARRAYA
Karpin Galicia
56.
Julen ZUBERO
Orbea - Oreka S.D.A.
57.
David MARTIN VELASCO
Orbea - Oreka S.D.A.
58.
Juan Carlos CARINENA LUQUE
Andalucia - Cajasur
59.
Iker MEZO ASKARGORTA
Orbea - Oreka S.D.A.
60.
Joseba ZUMETA ETXABE
Orbea - Oreka S.D.A.
61.
Blake CALDWELL
Team Slipstream
62.
Carlos TORRENT TARRES
Viña Magna - Cropu
63.
Serafin MARTINEZ
Karpin Galicia
64.
Denis KUDASHEV
Relax - Gam
65.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Relax - Gam
66.
Raul GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Relax - Gam
67.
Victor Manuel GOMES COLINAS
Viña Magna - Cropu
68.
Jorge GARCIA MARIN
Relax - Gam
69.
Javier MORENO BAZÁN
Extremadura - Spiuk
70.
Shinichi FUKUSHIMA
Nippo Corporation - Meitan Hompo Co.Ltd - Asada
71.
Javier CHERRO MOLINA
Fuerteventura - Canarias
72.
Kazuya OKAZAKI
Nippo Corporation - Meitan Hompo Co.Ltd - Asada
73.
Florent BRARD
Caisse d'Epargne
74.
Eloy TERUEL ROVIRA
Grupo Nicolas Mateos 01'09"
75.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir
76.
José Adrián BONILLA
Fuerteventura - Canarias 04'29"
77.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
Saunier Duval - Prodir 05'13"
78.
Francois PARISIEN
Team Slipstream
79.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Orbea - Oreka S.D.A.
80.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Orbea - Oreka S.D.A.
81.
Sergey KOLESNIKOV
Unibet.com
82.
Antonio COSME FRAILE
Viña Magna - Cropu
83.
Pedro ROMERO OCAMPO
Extremadura - Spiuk
84.
Asier FERNANDEZ MATEOS
Orbea - Oreka S.D.A.
85.
Eduard VORGANOV
Karpin Galicia
86.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi
87.
Lander APERRIBAY
Euskaltel - Euskadi
88.
Jason DONALD
Team Slipstream
89.
Lucas EUSER
Team Slipstream
90.
Pedro ROMERO OCAMPO
Extremadura - Spiuk
91.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Viña Magna - Cropu
92.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
93.
Iban IRIONDO URANGA
Euskaltel - Euskadi
94.
Koji FUKUSHIMA
Nippo Corporation - Meitan Hompo Co.Ltd - Asada
95.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
96.
Gorka AMURIZA GUMUCIO
Grupo Nicolas Mateos
97.
Sebastien PORTAL
Caisse d'Epargne
98.
Vicente BALLESTER MARTINEZ
Fuerteventura - Canarias 06'26"
99.
Iker LEONET IZA
Fuerteventura - Canarias
100.
Antonio PIEDRA PEREZ
Fuerteventura - Canarias
101.
Eladio SANCHEZ PRADO
Fuerteventura - Canarias
102.
Yoshiyuki SHIMIZU
Nippo Corporation - Meitan Hompo Co.Ltd - Asada
103.
Igor ROMERO ETXEBARRIA
Orbea - Oreka S.D.A. 08'16"
104.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
105.
Pablo DE PEDRO GARCIA
Grupo Nicolas Mateos
106.
Juan Jose ABRIL MERINO
Viña Magna - Cropu
107.
Angel RODRIGUEZ GARCIA
Extremadura - Spiuk 08'19"
108.
Jose Antonio BANOS BALLESTER
Grupo Nicolas Mateos
109.
Miguel OCHOA GONZALEZ
Grupo Nicolas Mateos

Race information

Start, finish: Getxo - Getxo

Distance: 183.5 km

Date: 31 July 2007