Circuito de Getxo  |  Race History

75 Editions (1924 - 2020)

Season Winner 2nd 3rd
1924
Domingo GUTIERREZ
Segundo BARRUETABENA
Miguel SERRANO
1925
Francisco CEPEDA
Remigio LOROÑO
Jacinto SUAREZ
1926
Segundo BARRUETABENA
Francisco CEPEDA
Domingo GUTIERREZ
1927
Dioscoro ALONSO
Domingo GUTIERREZ
Ramon ABAD
1928
Manuel LÓPEZ
Eduardo FERNÁNDEZ
Claudio ZENÓN
1929
Francisco CEPEDA
Jesus GARCIA
Eugenio MADRAZO
1930
Mariano CAÑARDO LACASTA
Cesareo SARDUY
Dioniso FERNANDEZ
1934
José URDANGARIN
Bernardo DE CASTRO
Ramon RUIZ TRILLO
1935
Fédérico EZQUERRA
Antonio ESCURIET SAN PEDRO
Salvador MOLINA
1940
Fédérico EZQUERRA
Jose Felix ESCAURIAZA
Ángel BILBAO
1941
Julián BERRENDERO MARTÍN
Ignacio ORBAICETA
Fermín TRUEBA PÉREZ
1942
Fédérico EZQUERRA
Martin MANCISIDOR
Isidro BEJARANO
1943
Martin MANCISIDOR
Fernando MURCIA
Fédérico EZQUERRA
1944
Julián BERRENDERO MARTÍN
Martin MANCISIDOR
Fermín TRUEBA PÉREZ
1945
Cipriano AGUIRREZÁBAL
Fermín TRUEBA PÉREZ
Miguel LIZARAZU
1946
Cipriano AGUIRREZÁBAL
Julian AGUIRREZÁBAL
Miguel LIZARAZU
1947
Miguel GUAL
Bernardo CAPÓ
Emilio RODRÍGUEZ BARROS
1948
Juan JÁUREGUI
Francisco TORRES
Francisco MICHELENA ARSUAGA
1949
Jesús LOROÑO ARTEGA
Pedro LIZASO
Julian AGUIRREZÁBAL
1950
Jesus MORALES EROSTARBE
Martin MANCISIDOR
Jesús LOROÑO ARTEGA
1951
Oscar ELGUEZABAL PERTICA
Jesus MORALES EROSTARBE
Julian AGUIRREZÁBAL
1952
Oscar ELGUEZABAL PERTICA
Cosme BARRUTIA ITURRIAGOITIA
Jesus MORALES EROSTARBE
1953
Hortensio VIDAURRETA
Oscar ELGUEZABAL PERTICA
Cosme BARRUTIA ITURRIAGOITIA
1954
Antonio BARRUTIA ITURRIAGOITIA
Hortensio VIDAURRETA
Ponciano ARBELAIZ
1955
Cosme BARRUTIA ITURRIAGOITIA
Tomás OÑAEDERRA
Antonio BARRUTIA ITURRIAGOITIA
1956
Antonio FERRAZ NUÑEZ
Felipe ALBERDI
José Antonio AGUIRRE GOMEZ CORTA
1957
Hortensio VIDAURRETA
Juan Jose OTEGUI
Jose Ramon AZCARATE
1958
Fausto IZA
Antoni KARMANY I MESTRES
Julio SAN EMETERIO
1959
Roberto MORALES EROSTARBE
Juan Manuel MENÉNDEZ GÓMEZ
Antonio BARRUTIA ITURRIAGOITIA
1960
Jacinto URRESTARAZU
Josep SEGÚ I SORIANO
Fausto IZA
1961
Antonio BARRUTIA ITURRIAGOITIA
Julio SAN EMETERIO
Juan CAMPILLO
1962
Roberto MORALES EROSTARBE
José PÉREZ FRANCÉS
José Antonio MOMEÑE CAMPO
1963
Manuel MARTÍN PIÑERA
José Antonio MOMEÑE CAMPO
Candelas DOMINGUEZ NAVARRO
1964
Sebastián ELORZA URÍA
Jacinto URRESTARAZU
José Luis BILBAO EREÑOZAGA
1965
Antonio GÓMEZ DEL MORAL
Manuel MARTÍN PIÑERA
Eusebio VÉLEZ DE MENDIZÁBAL
1966
Antonio GÓMEZ DEL MORAL
Carlos ECHEVERRÍA ZUDAIRE
Gregorio SAN MIGUEL ANGULO
1980
Felipe YÁÑEZ
Hector Paul RONDÁN
Imanol MURGA
1981
Marino LEJARRETA
Federico ECHAVE
Ángel CAMARILLO
1982
Juan Carlos ALONSO
José Luis LÓPEZ CERRÓN
Felipe YÁÑEZ
1983
Carlos HERNÁNDEZ BAILO
Faustino CUELI
Jesús BLANCO VILLAR
1984
Jesús GUZMÁN
Alfonso GUTIÉRREZ
Sabino ANGOITIA GAZTELU
1985
Antonio ESPARZA SANZ
Mathieu HERMANS
Federico ECHAVE
1987
Federico ECHAVE
Antonio BALBOA
Alberto LEANIZBARRUTIA
1988
Jose Luis VILLANUEVA
Peter HUYGHE
Melchor MAURI PRAT
1989
John TALEN
Edwin BAFCOP
Casimiro MOREDA GARCÍA TIZÓN
1990
Victor GONZALO GUIRAO
Alfonso GUTIÉRREZ
Jean-Pierre HEYNDERICKX
1991
Adrie VAN DER POEL
Johnny WELTZ
José Salvador SANCHIS TORMO
1992
Mathieu HERMANS
Johan MUSEEUW
Mario MANZONI
1994
Orlando RODRIGUES
Juan Carlos GONZÁLEZ SALVADOR
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
1995
Miika HIETANEN
Manuel FERNANDEZ GINES
Christian HENN
1996
Arsenio GONZALEZ
Serguei SMETANINE
Ángel EDO ALSINA
1997
Jeremy HUNT
Ángel EDO ALSINA
Serguei SMETANINE
1998
Marcel WÜST
Jeremy HUNT
Óscar FREIRE GÓMEZ
1999
Jesper SKIBBY
Michel LAFIS
Francisco MANCEBO
2000
Cesar GARCIA CALVO
Alessandro BERTOLINI
Rafael DÍAZ JUSTO
2001
Alessandro BERTOLINI
Francisco CABELLO LUQUE
Koos MOERENHOUT
2002
Martin ELMIGER
Pavel BRUTT
Jan HRUŠKA
2003
Roberto LOZANO MONTERO
Martin ELMIGER
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
2004
Gert VANDERAERDEN
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
2005
David FERNANDEZ DOMINGO
Ruben LOBATO ELVIRA
David HERRERO LLORENTE
2006
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Carlos TORRENT TARRES
Javier BENITEZ POMARES
2007
Vicente REYNÉS MIMÓ
Takashi MIYAZAWA
José Joaquín ROJAS GIL
2008
Reinier HONIG
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Enrique MATA
2009
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Juan Pablo FORERO CARRENO
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
2010
Francisco José PACHECO TORRES
Andrea PIECHELE
Francisco Manuel ANTON MARIN
2011
Juan José LOBATO DEL VALLE
Stéphane POULHIES
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
2012
Giovanni VISCONTI
Danilo DI LUCA
Enrique SANZ UNZUÉ
2013
Juan José LOBATO DEL VALLE
Armindo FONSECA
Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL
2014
Carlos BARBERO CUESTA
Luca CHIRICO
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
2015
Nacer BOUHANNI
Juan José LOBATO DEL VALLE
Carlos BARBERO CUESTA
2016
Diego ULISSI
Simon YATES
Jose HERRADA LOPEZ
2017
Carlos BARBERO CUESTA
Ángel MADRAZO RUIZ
Jose HERRADA LOPEZ
2018
Alex ARANBURU DEBA
Carlos BARBERO CUESTA
Jon ABERASTURI IZAGA
2019
Jon ABERASTURI IZAGA
Alex ARANBURU DEBA
Lorenzo MANZIN
2020
Damiano CARUSO
Giacomo NIZZOLO
Eduard PRADES REVERTE