Circuito de Getxo 2002

57th edition

Getxo - Getxo 185 km

31 July 2002

Rider Team Time
1.
Martin ELMIGER
Phonak 4h09'22"
2.
Pavel BRUTT
Itera
3.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
4.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Coast
5.
Edouard GRITSOUN
Itera 00'15"
6.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com 00'18"
7.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca 01'07"
8.
Pablo FERNANDEZ PEREZ
Relax - Fuenlabrada
9.
Radosław ROMANIK
CCC - Polsat
10.
Angel CASTRESANA DEL VAL
O.N.C.E. - Eroski
11.
Jarosław ZARĘBSKI
CCC - Polsat
12.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria
13.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak
14.
Gorka BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
15.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
16.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
17.
César SOLAUN
Euskaltel - Euskadi 01'13"
18.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
19.
Giampaolo CARUSO
O.N.C.E. - Eroski 07'55"
20.
Vladimir AUTKA
Itera
21.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
O.N.C.E. - Eroski
22.
Łukasz PODOLSKI
CCC - Polsat
23.
Lukas ZUMSTEG
Phonak
24.
Denis BERTOLINI
Phonak
25.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
iBanesto.com
26.
Jeremy HUNT
BigMat - Auber 93
27.
Jonathan GONZALEZ RIOS
O.N.C.E. - Eroski
28.
Jordi RIERA
Kelme - Costa Blanca
29.
David HERRERO LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
30.
Sergio PÉREZ GÓMEZ
Relax - Fuenlabrada
31.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Phonak
32.
Roberto LOZANO MONTERO
Kelme - Costa Blanca
33.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
34.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com
35.
Alexandre USOV
Phonak
36.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93
37.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
38.
Rubén PLAZA MOLINA
iBanesto.com
39.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
40.
Felix GARCIA CASAS
BigMat - Auber 93
41.
Iván Ramiro PARRA PINTO
O.N.C.E. - Eroski
42.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast
43.
Aitor GARMENDIA
Team Coast
44.
René ANDRLE
O.N.C.E. - Eroski
45.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
46.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
47.
Dariusz SKOCZYLAS
CCC - Polsat
48.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
49.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca
50.
Josu SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi
51.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca
52.
Alexei MARKOV
Itera
53.
Serguei KLIMOV
Itera
54.
Kanstantsin SIUTSOU
Itera
55.
Denis SMYSLOV
Itera
56.
Yannick TALABARDON
BigMat - Auber 93
57.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
58.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
59.
David LATASA
iBanesto.com
60.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria
61.
Alexander SEROV
Itera 08'02"
62.
Vladimir KARPETS
Itera
63.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
64.
Jorge CAPITÁN PEREGRINA
Relax - Fuenlabrada
65.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93
66.
Isaac GÁLVEZ LÓPEZ
Kelme - Costa Blanca
67.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
68.
Sergio VILLAMIL GONZÁLEZ
Relax - Fuenlabrada
69.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada

Race information

Start, finish: Getxo - Getxo

Distance: 185 km

Date: 31 July 2002