1.1

Circuito de Getxo 2011

66th edition

Getxo - Getxo 170 km

31 July 2011

Rider Team Time
1.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Andalucia Caja Granada 3h47'21"
2.
Stéphane POULHIES
Saur - Sojasun 00'01"
3.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team
4.
Antonio SANTORO
Androni Giocattoli - C.I.P.I 00'03"
5.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Caja Rural
6.
Juan Pablo FORERO CARREÑO
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia
7.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
8.
Jérôme BAUGNIES
Topsport Vlaanderen - Mercator
9.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
10.
Ricardo GARCIA AMBROA
Orbea Continental
11.
Fabio FELLINE
Geox - TMC
12.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Movistar Team
13.
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Euskaltel - Euskadi
14.
Christophe LABORIE
Saur - Sojasun
15.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team
16.
Manuel ORTEGA OCAÑA
Andalucia Caja Granada
17.
Pascual ORENGO LOPEZ
Burgos 2016 - Castilla y Leon
18.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
19.
Luca SOLARI
Androni Giocattoli - C.I.P.I
20.
Noel MARTIN INFANTE
Orbea Continental
21.
Eduard VORGANOV
Katusha Team
22.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia
23.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
24.
David DE LA FUENTE RASILLA
Geox - TMC
25.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
26.
Pieter SERRY
Topsport Vlaanderen - Mercator
27.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 00'16"
28.
Lluís Guillermo MAS BONET
Burgos 2016 - Castilla y Leon
29.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Burgos 2016 - Castilla y Leon
30.
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia
31.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Geox - TMC
32.
Sander ARMEE
Topsport Vlaanderen - Mercator
33.
Christopher JENNINGS
Burgos 2016 - Castilla y Leon 00'21"
34.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia Caja Granada
35.
Ruben REIG CONEJERO
Caja Rural
36.
Dalivier OSPINA NAVARRO
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia
37.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Movistar Team
38.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Katusha Team 00'26"
39.
Luca BARLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I 00'28"
40.
David GUTIÉRREZ GUTIÉRREZ
Geox - TMC
41.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team 00'30"
42.
Geert STEURS
Topsport Vlaanderen - Mercator 00'36"
43.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
44.
Alexander RYABKIN
Caja Rural 00'42"
45.
Benat URAIN EPELDE
Orbea Continental
46.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Caja Granada
47.
Juan José COBO ACEBO
Geox - TMC 00'51"
48.
David LÓPEZ GARCÍA
Movistar Team
49.
Carlos Andres MARTINEZ MONTERO
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia
50.
Francisco Manuel ANTON MARIN
Burgos 2016 - Castilla y Leon
51.
Aritz BAGÜÉS KALPARSORO
Orbea Continental 00'54"
52.
Alex Norberto CANO ARDILA
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia
53.
Xabier ZABALO IMAZ
Orbea Continental
54.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
55.
Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia
56.
Paul POUX
Saur - Sojasun
57.
Aritz ETXEBARRIA
Orbea Continental
58.
Adrian SAEZ
Orbea Continental
59.
Ángel VICIOSO ARCOS
Androni Giocattoli - C.I.P.I
60.
Sergio CARRASCO GARCIA
Andalucia Caja Granada 01'00"
61.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team 01'02"
62.
Romain MATHEOU
Saur - Sojasun
63.
Rony MARTIAS
Saur - Sojasun
64.
Dominique CORNU
Topsport Vlaanderen - Mercator 01'18"
65.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia Caja Granada 01'29"
66.
Pablo LECHUGA RODRIGUEZ
Andalucia Caja Granada
67.
Francisco Javier IRIARTE GARRO
Movistar Team
68.
Jon ABERASTURI IZAGA
Orbea Continental
69.
Higinio FERNÁNDEZ SUÁREZ
Caja Rural 01'33"
70.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
71.
Cyril BESSY
Saur - Sojasun 01'37"
72.
Jarl SALOMEIN
Topsport Vlaanderen - Mercator 01'48"
73.
Giairo ERMETI
Androni Giocattoli - C.I.P.I
74.
Joan HORRACH RIPPOLL
Katusha Team
75.
David BELDA GARCÍA
Burgos 2016 - Castilla y Leon
76.
Vladimir KARPETS
Katusha Team
77.
Jose Luis CANO LOSA
Andalucia Caja Granada 01'57"
78.
Aitor GALDÓS ALONSO
Caja Rural 02'11"
79.
Kenny DE KETELE
Topsport Vlaanderen - Mercator 02'30"
80.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Caja Rural 02'43"
81.
Ruben MARTÍNEZ HERNÁNDEZ
Caja Rural 03'12"
82.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 03'59"
83.
Oscar GRAU
Burgos 2016 - Castilla y Leon 06'54"
84.
Oleg CHUZHDA
Caja Rural
85.
Jean Lou PAIANI
Saur - Sojasun 07'02"

Race information

Start, finish: Getxo - Getxo

Distance: 170 km

Date: 31 July 2011