2.HC

Tour de l'Avenir 2009  |  General Classification    

47th edition

General Classification

5 September 2009 - 13 September 2009

Rider Team Time
1.
Romain SICARD
Orbea 30h33'41"
2.
Tejay VAN GARDEREN
Rabobank 00'01"
3.
Sergej FUCHS
Rabobank 01'16"
4.
Jacobus VENTER
Trek - Marco Polo Cycling Team 01'24"
5.
Michel KREDER
Rabobank
6.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
AC Sparta Praha 01'26"
7.
Peter STETINA
AC Sparta Praha 01'32"
8.
Nicolas SCHNYDER
AC Sparta Praha 01'40"
9.
Andrei KRASILNIKAU
AC Sparta Praha 01'49"
10.
Rafael VALLS FERRI
Burgos Monumental - Castilla y Leon 01'57"
11.
Romain BENEY
02'03"
12.
Tony GALLOPIN
Auber 93 02'04"
13.
Alexandr PRISHPETNYY
AC Sparta Praha 02'23"
14.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Colombia Es Pasion Coldeportes 02'29"
15.
Julien BERARD
Elite without contract 03'01"
16.
Peter KENNAUGH
AC Sparta Praha 03'11"
17.
Arthur VICHOT
AC Sparta Praha 03'31"
18.
Jan TRATNIK
Radenska KD Financial Point 03'32"
19.
Blaž FURDI
Sava 04'07"
20.
Kirk CARLSEN
AC Sparta Praha 04'29"
21.
Rasmus GULDHAMMER POULSEN
Team Capinordic 04'31"
22.
Andrey SOLOMENNIKOV
Katyusha Continental Team 04'44"
23.
Martijn KEIZER
Rabobank
24.
Christopher JUUL JENSEN
Glud & Marstrand Horsens 04'51"
25.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 04'57"
26.
Luke ROWE
Elite without contract 05'03"
27.
Gabor KASA
AC Sparta Praha 05'09"
28.
Yoann BAGOT
Elite without contract 05'15"
29.
Yannick MARTINEZ
AC Sparta Praha 05'22"
30.
Higinio FERNÁNDEZ SUÁREZ
Elite without contract 05'37"
31.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Liberty Seguros 05'39"
32.
Sander MAASING
05'41"
33.
Romain ZINGLE
Veranda's Willems 05'51"
34.
Aurélien DUVAL
Francaise des Jeux 05'53"
35.
Silver AO
AC Sparta Praha 06'40"
36.
Niki ØSTERGAARD
Team Capinordic 07'07"
37.
Troels Rønning VINTHER
Team Capinordic 07'18"
38.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 07'54"
39.
Patrick GRETSCH
Thüringer Energie Team 08'17"
40.
Jonathan FUMEAUX
AC Sparta Praha 08'18"
41.
Jean Lou PAIANI
Elite without contract 08'47"
42.
Chris BARTON
BMC Racing Team 10'41"
43.
Ramon SINKELDAM
Rabobank 10'44"
44.
José Isidro Maciel GONÇALVES
AC Sparta Praha 11'28"
45.
Geoffrey SOUPE
AC Sparta Praha 12'24"
46.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Colombia Es Pasion Coldeportes 12'53"
47.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Colombia Es Pasion Coldeportes 15'06"
48.
Romain LEMARCHAND
Auber 93 17'12"
49.
Pedro MERINO CRIADO
AC Sparta Praha 17'20"
50.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
AC Sparta Praha 17'45"
51.
Erick ROWSELL
AC Sparta Praha 19'54"
52.
Loic DESRIAC
Ag2r La Mondiale 20'04"
53.
Nico KEINATH
Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec 20'29"
54.
Sep VANMARCKE
Topsport Vlaanderen - Mercator 20'54"
55.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank 21'37"
56.
Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN
Colombia Es Pasion Coldeportes 22'11"
57.
Jan GHYSELINCK
AC Sparta Praha 22'27"
58.
Alex HOWES
Garmin - Slipstream 24'09"
59.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Orbea 25'49"
60.
Vojtěch HAČECKÝ
AC Sparta Praha 26'36"
61.
Andrew FENN
AC Sparta Praha 28'45"
62.
Gert JÕEÄÄR
Meridiana - Kalev Chocolate Team 30'53"
63.
Andreas STAUFF
Team Kuota - Indeland 32'13"
64.
Daniel HENGGELER
Nazionale Elettronica New Slot - Hadimec 32'40"
65.
Silver SCHULTZ
34'24"
66.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Elite without contract 35'42"
67.
Martin PUUSEPP
AC Sparta Praha 36'18"
68.
Pit SCHLECHTER
Continental Team Differdange 36'50"
69.
Blaž JARC
Adria Mobil 37'57"
70.
Joël ZANGERLE
AC Sparta Praha 38'00"
71.
Sebastian HANS
Heizomat Mapei 43'44"
72.
Jonathan MCEVOY
AC Sparta Praha 46'30"
73.
Jens KEUKELEIRE
AC Sparta Praha 57'11"
74.
Kris BOECKMANS
Silence - Lotto 05'02"
75.
Jóni Silva BRANDÃO
AC Sparta Praha 47'56"