2.HC

Tour de l'Avenir 2010  |  General Classification    

48th edition

General Classification

5 September 2010 - 12 September 2010

Rider Team Time
1.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion 26h49'21"
2.
Andrew TALANSKY
Garmin - Transitions 01'44"
3.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion 01'55"
4.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank 02'05"
5.
Mikel LANDA MEANA
Orbea 03'17"
6.
Romain BARDET
Elite without contract 03'59"
7.
Thomas BONNIN
Ag2r La Mondiale 04'05"
8.
Michael MATTHEWS
Team Jayco - Skins 04'10"
9.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion 04'14"
10.
Wilco KELDERMAN
Rabobank
11.
David ROSCH
Atlas Personal 04'43"
12.
Gregory OBANDO BRENES
Burgos 2016 - Castilla y Leon 04'49"
13.
Dmitrii IGNATIEV
Itera - Katusha 04'52"
14.
Yannick EIJSSEN
AC Sparta Praha 05'36"
15.
Higinio FERNÁNDEZ SUÁREZ
Caja Rural 06'01"
16.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Xacobeo Galicia 07'25"
17.
Marek ČANECKÝ
AC Sparta Praha 07'58"
18.
Chris BUTLER
BMC Racing Team 11'59"
19.
Blaž FURDI
Sava 12'36"
20.
Sébastien REICHENBACH
Atlas Personal 12'45"
21.
Pieter SERRY
Jong Vlaanderen - Bauknecht 12'59"
22.
Sylwester JANISZEWSKI
CCC Polsat Polkowice 13'37"
23.
Paweł POLJAŃSKI
AC Sparta Praha 14'22"
24.
Andrei KRASILNIKAU
AC Sparta Praha 15'16"
25.
Jesús HERRADA LÓPEZ
AC Sparta Praha 15'41"
26.
Vladislav GORBUNOV
AC Sparta Praha 20'33"
27.
John DEGENKOLB
Thüringer Energie Team 23'05"
28.
Nikita NOVIKOV
Itera - Katusha 23'28"
29.
Andi BAJC
Zheroquadro Radenska 23'38"
30.
Romain HARDY
Bretagne - Schuller 25'04"
31.
Thomas DAMUSEAU
Skil - Shimano 25'58"
32.
Yoann BARBAS
AC Sparta Praha 26'11"
33.
Anthony DELAPLACE
Saur - Sojasun 34'21"
34.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Orbea 39'10"
35.
Benjamin KING
Trek Livestrong U23 41'06"
36.
Jean Lou PAIANI
Elite without contract 41'19"
37.
Guilherme LOURENÇO
AC Sparta Praha 41'46"
38.
Arkimedes ARGUELYES RODRIGES
Itera - Katusha 42'25"
39.
David HESSELBARTH
Heizomat 42'36"
40.
Silvan DILLIER
AC Sparta Praha 42'57"
41.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Elite without contract 43'41"
42.
Jonathan FUMEAUX
AC Sparta Praha 43'48"
43.
Luke ROWE
Elite without contract 45'28"
44.
Jan TRATNIK
Zheroquadro Radenska 46'11"
45.
Joël ZANGERLE
AC Sparta Praha 49'26"
46.
Abdraimzhan ISHANOV
AC Sparta Praha 49'31"
47.
Martijn KEIZER
Rabobank 51'55"
48.
Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN
Cafe de Colombia - Colombia es Pasion 58'22"
49.
Benjamin KING
Trek Livestrong U23 59'09"
50.
Tom DUMOULIN
AC Sparta Praha 1h01'21"
51.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice 1h03'18"
52.
Arnaud COURTEILLE
AC Sparta Praha 1h03'26"
53.
Sebastian LANDER
Team Concordia Forsikring - Himmerland 1h03'55"
54.
Maximilian MAY
Thüringer Energie Team 1h05'30"
55.
Alexey TSATEVITCH
AC Sparta Praha 1h07'26"
56.
Blaž JARC
Adria Mobil 1h08'04"
57.
Hugo Sebastian SALAZAR CASTANEDA
Elite without contract 1h11'56"
58.
Mathias LISSON
Team Designa Kokken - Blue Water 1h14'10"
59.
Arman KAMYSHEV
AC Sparta Praha 1h15'02"
60.
Julien VERMOTE
Elite without contract 1h18'17"
61.
Kanstantsin KLIMIANKOU
AC Sparta Praha 1h18'55"
62.
Luka MEZGEC
Zheroquadro Radenska 1h19'17"
63.
Joseph LEWIS
Drapac Porsche Cycling 1h20'41"
64.
Michael WEICHT
LKT Team Brandenburg 1h21'53"
65.
Martin GRÜNDER
AC Sparta Praha 1h23'04"
66.
Kamil ZIELIŃSKI
CCC Polsat Polkowice 1h24'07"
67.
Loic DESRIAC
AC Sparta Praha 1h24'26"
68.
Erick ROWSELL
AC Sparta Praha 1h28'30"
69.
Siarhei NOVIKAU
1h29'38"
70.
Michał KWIATKOWSKI
Caja Rural 1h30'34"
71.
Mads Meyer LILHOLM
Team Energi Fyn 1h31'12"
72.
Stanislau BAZHKOU
AC Sparta Praha 1h31'14"
73.
Jérôme COUSIN
BBox Bouygues Telecom 1h31'20"
74.
Bert-Jan LINDEMAN
Cyclingteam Jo Piels 1h33'24"
75.
Gaetan BILLE
AC Sparta Praha 1h33'56"
76.
Nicolas CAPDEPUY
FDJ 1h36'03"
77.
Ricky Enø JØRGENSEN
Glud & Marstrand - LRO Radgivning 1h36'16"
78.
Malcolm RUDOLPH
Team Jayco - Skins 1h36'32"
79.
Michael BÄR
Atlas Personal 1h38'16"
80.
Alexander KHOLODOV
Itera - Katusha 1h39'08"
81.
Tom THILL
Continental Team Differdange 1h42'38"
82.
Pit SCHLECHTER
Continental Team Differdange 1h42'58"
83.
Jelle WALLAYS
Topsport Vlaanderen - Mercator 1h46'24"
84.
Arthur VAN OVERBERGHE
AC Sparta Praha 1h46'42"
85.
Mark CHRISTIAN
AC Sparta Praha 1h47'06"
86.
Daniel HENGGELER
Price - Custom Bikes 1h47'14"
87.
Ian BOSWELL
Bissell 1h48'07"
88.
Marcel AREGGER
Price - Custom Bikes 1h48'55"
89.
Andrew FENN
AC Sparta Praha 1h51'14"
90.
Alex HOWES
Elite without contract 2h06'06"
91.
Taylor PHINNEY
Team RadioShack 2h11'47"
92.
Tim KENNAUGH
AC Sparta Praha 2h14'23"