2.HC

Tour de l'Avenir 2011  |  General Classification    

49th edition

General Classification

4 September 2011 - 11 September 2011

Rider Team Time
1.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 28h20'22"
2.
David BOILY
Team Spidertech Powered by C10 00'17"
3.
Mattia CATTANEO
AC Sparta Praha 00'24"
4.
Vegard Stake LAENGEN
Joker Merida 00'38"
5.
Warren BARGUIL
Bretagne - Schuller 01'29"
6.
Michael RODRIGUEZ GALINDO
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 01'43"
7.
Georg PREIDLER
Tyrol Team 01'46"
8.
Christopher JUUL JENSEN
Glud & Marstrand - LRO 01'48"
9.
Jordi SIMON CASULLERAS
Caja Rural 01'55"
10.
Dimitri LE BOULCH
BigMat - Auber 93 02'00"
11.
Mark CHRISTIAN
AC Sparta Praha 02'08"
12.
Romain BARDET
Elite without contract 02'44"
13.
Jesper HANSEN
Team Energi Fyn 03'02"
14.
Alexey LUTSENKO
AC Sparta Praha 03'36"
15.
Tim WELLENS
Elite without contract 03'37"
16.
Tom DUMOULIN
Rabobank Continental Team 04'09"
17.
Sébastien REICHENBACH
Atlas Personal 04'24"
18.
Patrick KONRAD
Tyrol Team 04'37"
19.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
AC Sparta Praha
20.
Matthias ALLEGAERT
05'23"
21.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 07'51"
22.
Daniil FOMINYKH
AC Sparta Praha 08'58"
23.
Andrei KRASILNIKAU
Chipotle Development Team 10'01"
24.
Raymond KREDER
Chipotle Development Team 10'48"
25.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
AC Sparta Praha 11'48"
26.
Hugo Sebastian SALAZAR CASTANEDA
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 12'01"
27.
Marcel AREGGER
Price Your Bike 12'27"
28.
Sjoerd KOUWENHOVEN
Cyclingteam de Rijke 12'38"
29.
David WÖHRER
Tyrol Team 12'45"
30.
Rudy MOLARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 15'08"
31.
Tim DECLERCQ
AC Sparta Praha 17'55"
32.
Michael VALGREN ANDERSEN
Glud & Marstrand - LRO 19'09"
33.
Patrick LANE
Team Jayco - AIS 23'12"
34.
Miras BEDERBEKOV
AC Sparta Praha 23'46"
35.
Nikias ARNDT
LKT Team Brandenburg 24'21"
36.
Matteo MAMMINI
25'23"
37.
Patrick SCHELLING
Price Your Bike 28'26"
38.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Trek Livestrong U23 28'42"
39.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Caja Rural 30'32"
40.
Antoine LAVIEU
Cofidis, Le Credit en Ligne 31'45"
41.
Jimmy JANSSENS
AC Sparta Praha 32'44"
42.
Erick ROWSELL
AC Sparta Praha 37'06"
43.
Simon YATES
Elite without contract 41'34"
44.
Jan KELLER
Price Your Bike 42'46"
45.
Rohan DENNIS
Rabobank Continental Team 43'29"
46.
Tosh VAN DER SANDE
Omega Pharma - Lotto 43'31"
47.
Rüdiger SELIG
Leopard Trek 44'18"
48.
Marco HALLER
Adria Mobil 46'05"
49.
Lawrence WARBASSE
AC Sparta Praha 47'30"
50.
Moreno HOFLAND
Rabobank Continental Team 47'44"
51.
Etienne TORTELIER
Saur - Sojasun 48'18"
52.
Sebastian LANDER
Team Concordia Forsikring - Himmerland 48'55"
53.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
AC Sparta Praha 50'47"
54.
Scott THWAITES
Endura Racing 51'39"
55.
Luke ROWE
Elite without contract 51'55"
56.
Hugo HOULE
Team Spidertech Powered by C10 52'05"
57.
Julio Alexis CAMACHO BERNAL
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 52'10"
58.
Sven Erik BYSTRØM
Sparebanken Vest - Ridley 52'32"
59.
Bjørn Tore HOEM NILSEN
Plussbank Cervelo 52'35"
60.
Ramon SINKELDAM
Rabobank Continental Team 53'25"
61.
Victor MARTÍN HERNÁNDEZ
Elite without contract 53'39"
62.
Rasmus GULDHAMMER POULSEN
Team Concordia Forsikring - Himmerland 56'33"
63.
Arvin MOAZEMI GOUDARZI
Tabriz Petrochemical Team 1h01'11"
64.
Zico WAEYTENS
Topsport Vlaanderen - Mercator 1h01'22"
65.
Jan HIRT
AC Sparta Praha 1h01'56"
66.
Wouter WIPPERT
Elite without contract 1h04'47"
67.
Jan SOKOL
RC Arbö Gourmetfein Wels 1h05'15"
68.
Roman DRONIN
AC Sparta Praha 1h06'28"
69.
Raphael ADDY
Atlas Personal 1h06'32"
70.
Petr VAKOČ
ASC Dukla Praha 1h07'00"
71.
Lukas SMOLA
AC Sparta Praha 1h07'24"
72.
Haritz ORBE URRUTIA
AC Sparta Praha 1h07'42"
73.
Vegard Robinson BUGGE
Joker Merida 1h08'04"
74.
Ian BOSWELL
Trek Livestrong U23 1h08'58"
75.
Massimo COLEDAN
1h10'21"
76.
Thomas PALMER
Drapac Cycling 1h11'35"
77.
Tomáš DANAČÍK
PSK Whirlpool - Author 1h13'03"
78.
Josef HOŠEK
PSK Whirlpool - Author 1h14'52"
79.
Oliver HOFSTETTER
AC Sparta Praha 1h18'17"
80.
Antoine DUCHESNE
AC Sparta Praha 1h20'40"
81.
Christian DELLE STELLE
Colnago - CSF Inox 1h25'20"
82.
William VALENCIA
Gobernacion de Antioquia - Indeportes Antiquia 1h28'15"
83.
Johan ZIESLER
Sparebanken Vest - Ridley 1h32'48"
84.
Michael HÜMBERT
Seven Stones 2h06'28"