2.HC

Tour de Langkawi 2010  |  Stage 2. Kuala Terengganu - Chuka   

12th edition

182.9 km, 2 March 2010

Rider Team Time
1.
Jay Robert THOMSON
Fly V Australia 4h06'54"
2.
Tobias ERLER
Tabriz Petrochemical Cycling Team
3.
David PELL
Drapac Porsche Cycling
4.
Michael MATTHEWS
Team Jayco - Skins 03'03"
5.
Anuar MANAN
Geumsan Ginseng Asia
6.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec
7.
Vidal CELIS ZABALA
Footon - Servetto
8.
Ruslan TLEUBAYEV
9.
Muhamad Adiq Husainie OTHMAN
Drapac Porsche Cycling
10.
Christoff VAN HEERDEN
MTN Energade
11.
Mohamed Zamri SALEH
12.
Taiji NISHITANI
Aisan Racing Team
13.
Hossein Mahdi NATEGHI
Azad University Iran
14.
Alex CANDELARIO
Kelly Benefit Strategies
15.
Amir Mustafa RUSLI
16.
Yeong Uk KIM
Geumsan Ginseng Asia
17.
Akmal AMRUN
18.
Patria RASTRA
Polygon Sweet Nice
19.
Junoh KWON
Geumsan Ginseng Asia
20.
Hossein ASKARI
Tabriz Petrochemical Cycling Team
21.
Johann RABIE
22.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri
23.
Mehdi SOHRABI
Tabriz Petrochemical Cycling Team
24.
Guo HUI
Champion System - Max Success Sports
25.
Ahmad Haidar ANUAWAR
Marco Polo Cycling Team
26.
Neil SHIRLEY
Kelly Benefit Strategies
27.
Herwin WIJAYA
28.
Eugen WACKER
Giant Asia Racing Team
29.
Wiwatchai CHAUKHUN
30.
Nawuti LIPHONGYU
31.
Peter MCDONALD
Drapac Porsche Cycling
32.
Bradley HALL
Marco Polo Cycling Team
33.
Merey KHAKANKMAN
34.
Rafael VALLS FERRI
Footon - Servetto
35.
David MCCANN
Giant Asia Racing Team
36.
Thurakit BOONRATANATHANAKORN
37.
Okart BUA-LOI
38.
Hyo suk GONG
Seoul Cycling
39.
Alex COUTTS
Giant Asia Racing Team
40.
Rasoul BARATI
Giant Asia Racing Team
41.
Dmitriy GRUZDEV
AC Sparta Praha
42.
José RUJANO GUILLÉN
ISD - Neri
43.
Philipp LUDESCHER
Vorarlberg - Corratec
44.
Amir ZARGARI
Azad University Iran
45.
Seok Kyu SUH
Seoul Cycling
46.
Masahiro SHINAGAWA
Aisan Racing Team
47.
Byeong Cheol LEE
Seoul Cycling
48.
Tonton SUSANTO
Azad University Iran
49.
Markus EIBEGGER
Footon - Servetto
50.
Reza PAHLEVY
Polygon Sweet Nice
51.
Edgar NOHALES NIETO
52.
Zachary BELL
Kelly Benefit Strategies
53.
Ian MCLEOD
MTN Energade
54.
Rattapong RUEANMAO
55.
Kritsada CHANGPAD
56.
Richard LANG
Team Jayco - Skins
57.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
58.
Fu XING
Marco Polo Cycling Team
59.
Phuchong SAIUDOMSIN
Geumsan Ginseng Asia
60.
Yilin LIU
Marco Polo Cycling Team
61.
Aaron DONNELLY
Team Jayco - Skins
62.
Alexis RODRIGUEZ HERNANDEZ
63.
Meiyin WANG
Marco Polo Cycling Team
64.
Pengda JIAO
Champion System - Max Success Sports
65.
Ruslan PIDGORNYY
ISD - Neri
66.
Gang XU
Champion System - Max Success Sports
67.
Patrick LANE
Team Jayco - Skins
68.
Matthias BRÄNDLE
Footon - Servetto
69.
Andrey MIZOUROV
Tabriz Petrochemical Cycling Team
71.
Ali AHMAD FALLANIE
72.
Takumi BEPPU
Aisan Racing Team
73.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Tabriz Petrochemical Cycling Team
74.
Christoph SOKOLL
Vorarlberg - Corratec
75.
Takeaki AYABE
Aisan Racing Team
76.
Roman ZHIYENTAYEV
77.
Mohamed Shahrul MAT AMIN
78.
Jacobus VENTER
MTN Energade
79.
Kazuhiro MORI
Aisan Racing Team
80.
Ji Wen LOW
Geumsan Ginseng Asia
81.
Dan BOWMAN
Kelly Benefit Strategies
82.
Johnnie WALKER
Footon - Servetto
83.
Mark O'BRIEN
Letua Cycling Team
84.
Kuan Hua LAI
Giant Asia Racing Team
85.
Rhys POLLOCK
Drapac Porsche Cycling
86.
Hari FITRIANTO
Polygon Sweet Nice
87.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec
88.
Scott ZWIZANSKI
Kelly Benefit Strategies
89.
Stuart SHAW
Drapac Porsche Cycling
90.
Nazar JUMABEKOV
AC Sparta Praha
91.
Pedro MERINO CRIADO
Footon - Servetto
92.
Josef BENETSEDER
Vorarlberg - Corratec
93.
Lachlan NORRIS
Drapac Porsche Cycling
94.
Alexandr SHUSHEMOIN
AC Sparta Praha
95.
Jung Hwan YOUM
Seoul Cycling
96.
Yong Li NG
Letua Cycling Team
97.
Hui ZHANG
Champion System - Max Success Sports
98.
Takeshi IGARASHI
Geumsan Ginseng Asia
99.
Abbas SAEIDI TANHA
Azad University Iran
100.
Raul CASTANO YUSTE
Letua Cycling Team
101.
Kenichi SUZUKI
Aisan Racing Team
102.
Christopher JENNINGS
Elite without contract
103.
Hafiz Rozli MOHD
Letua Cycling Team
104.
Se Yong OH
Seoul Cycling
105.
Pier Paolo DE NEGRI
ISD - Neri 03'24"
106.
Oleksandr KVACHUK
ISD - Neri 03'39"
107.
Sea Keong LOH
Marco Polo Cycling Team 04'19"
108.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri 04'42"
109.
Farshad SALEHIAN
Azad University Iran 05'56"
110.
Dennis POHL
16'27"
111.
Silvere ACKERMANN
Vorarlberg - Corratec 16'28"
112.
Ming Xing XUE
Champion System - Max Success Sports 19'32"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Kuala Terengganu - Chuka

Distance: 182.9 km

Date: 2 March 2010