2.1

Volta a Portugal 2010  |  General Classification    

16th edition

General Classification

4 August 2010 - 15 August 2010

Rider Team Time
1.
David BLANCO RODRIGUEZ
Palmeiras Resort - Prio 40h23'01"
2.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Barbot - Siper 00'37"
3.
Sergio PARDILLA BELLÓN
CarmioOro NGC 01'49"
4.
Patrik SINKEWITZ
ISD - Neri 01'56"
5.
Hernâni BRÔCO
LA Rota dos Moveis 02'06"
6.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Barbot - Siper 02'29"
7.
Hugo SABIDO
LA Rota dos Moveis 03'54"
8.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
Palmeiras Resort - Prio 04'41"
9.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Palmeiras Resort - Prio 04'44"
10.
Vítor Hugo Rocha RODRIGUES
Caja Rural 04'52"
11.
Virgilio MARTINS DOS SANTOS
LA Rota dos Moveis 04'55"
12.
Daniel Eduardo Moreira SILVA
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano 05'11"
13.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano 05'19"
14.
Sergio Miguel Vieira RIBEIRO
Barbot - Siper 05'29"
15.
Ruslan PIDGORNYY
ISD - Neri 05'32"
16.
João BENTA
Madeinox - Boavista 05'39"
17.
Alfredo BALLONI
Lampre - Farnese Vini 06'10"
18.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Madeinox - Boavista 06'19"
19.
Nelson Nuno SEQUEIRO VITORINO
Palmeiras Resort - Prio 06'21"
20.
Edgar Miguel Lemos PINTO
LA Rota dos Moveis 06'36"
21.
Ruben REIG CONEJERO
Caja Rural 07'07"
22.
Gustavo RODRIGUEZ IGLESIAS
Xacobeo Galicia 07'08"
23.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank 08'25"
24.
Yannick TALABARDON
Saur - Sojasun 08'51"
25.
Aketza PEÑA IZA
Caja Rural 08'58"
26.
Daniel PETROV
Hemus 1896 - Vivelo 10'02"
27.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Farnese Vini 11'12"
28.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
Elite without contract 12'24"
29.
Andrey KASHECHKIN
Lampre - Farnese Vini 13'11"
30.
Jarosław DĄBROWSKI
Amore & Vita - Conad 13'41"
31.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano 13'45"
32.
Sergio Ferreira SOUSA
Madeinox - Boavista 15'35"
33.
Jóni Silva BRANDÃO
AC Sparta Praha 16'54"
34.
Cândido BARBOSA
Palmeiras Resort - Prio 17'32"
35.
Hugo Matos SANCHO
Elite without contract 17'35"
36.
César FONTE
Barbot - Siper 18'59"
37.
Guillemo LANA BAQUEDANO
Caja Rural 19'26"
38.
Jose HERRADA LOPEZ
Caja Rural 21'11"
39.
Oleg CHUZHDA
Caja Rural 23'20"
40.
Helder LEAL
Elite without contract 25'16"
41.
Vladislav BORISOV
Amore & Vita - Conad 27'53"
42.
Luis Fernando Matias PINHEIRO
Madeinox - Boavista 28'12"
43.
Andrea TONTI
CarmioOro NGC 28'28"
44.
David Silva LIVRAMENTO
Palmeiras Resort - Prio 28'36"
45.
Bruno PIRES
Barbot - Siper 28'38"
46.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural 29'37"
47.
César Antunes QUITERIO
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano 30'40"
48.
Bruno Antonio Ferreira PINTO
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano 31'32"
49.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Xacobeo Galicia 31'36"
50.
Denys KOSTYUK
ISD - Neri 32'48"
51.
Matteo RABOTTINI
Lampre - Farnese Vini 32'50"
52.
Vasco PEREIRA
Elite without contract 32'59"
53.
Celio Cristiano Alves SOUSA
Madeinox - Boavista 34'35"
54.
Joaquim Alberto CAMPOS SAMPAIO
Madeinox - Boavista 37'17"
55.
Ángel VICIOSO ARCOS
Andalucia - Cajasur 38'01"
56.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia - Cajasur 38'07"
57.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia 38'47"
58.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom 38'48"
59.
Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL
Caja Rural 40'26"
60.
Remco BROERS
Rabobank 41'16"
61.
Miguel Angel CANDIL DELGADO
LA Rota dos Moveis 41'59"
62.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur
63.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri 43'01"
64.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
Palmeiras Resort - Prio 43'27"
65.
Emanuele SELLA
CarmioOro NGC 43'44"
66.
Bernardo COLEX TEPOZ
Amore & Vita - Conad 44'25"
67.
José João Pimenta da Costa MENDES
LA Rota dos Moveis 44'44"
68.
Laurent LEFÈVRE
BBox Bouygues Telecom 45'26"
69.
Éric BERTHOU
CarmioOro NGC 46'35"
70.
Enrico MAGAZZINI
Lampre - Farnese Vini 46'54"
71.
Antonio Filipe Oliveira AMORIM
Barbot - Siper 47'33"
72.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano 49'06"
73.
Vitaliy KONDRUT
ISD - Neri 49'28"
74.
Simone PONZI
Lampre - Farnese Vini 50'28"
75.
Perrig QUÉMÉNEUR
BBox Bouygues Telecom 53'58"
76.
Pedro Miguel MIRANDA SOEIRO
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano 54'16"
77.
Marco COELHO
AC Sparta Praha 54'31"
78.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur 54'59"
79.
Marcio Fernando Santos BARBOSA
LA Rota dos Moveis 56'32"
80.
Laurent BEURET
CarmioOro NGC 57'52"
81.
Ramon SINKELDAM
Rabobank 59'27"
82.
Carlo SCOGNAMIGLIO
ISD - Neri 1h02'05"
83.
Volodymyr BILEKA
Amore & Vita - Conad 1h02'47"
84.
Jesús DEL NERO MONTES
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano 1h03'53"
85.
Francesco TIZZA
CarmioOro NGC 1h04'57"
86.
Daniele RATTO
CarmioOro NGC 1h06'08"
87.
Alberto FERNANDEZ SAINZ
Xacobeo Galicia 1h06'13"
88.
Jose Luis CANO LOSA
Andalucia - Cajasur 1h08'53"
89.
Helder OLIVEIRA
Barbot - Siper 1h09'27"
90.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia - Cajasur 1h10'37"
91.
Alberto MORRAS FERNANDEZ
Madeinox - Boavista 1h11'21"
92.
Oleksandr KVACHUK
ISD - Neri 1h12'12"
93.
Julien SIMON
Saur - Sojasun 1h12'29"
94.
Pablo LECHUGA RODRIGUEZ
Andalucia - Cajasur 1h18'50"
95.
Dmytro KRIVTSOV
ISD - Neri 1h20'59"
96.
Jean Marc MARINO
Saur - Sojasun 1h21'50"
97.
Boy VAN POPPEL
Rabobank 1h22'29"
98.
Diego Alejandro TAMAYO MARTINEZ
CarmioOro NGC 1h23'07"
99.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Andalucia - Cajasur 1h23'42"
100.
Martijn KEIZER
Rabobank 1h24'25"
101.
Carlos BALTAZAR
Barbot - Siper 1h24'28"
102.
Rodrigo GARCIA RENA
Xacobeo Galicia 1h24'38"
103.
Daniele RIGHI
Lampre - Farnese Vini 1h26'52"
104.
Fábio PALMA
Elite without contract 1h27'05"
105.
Samuel José Rodrigues CALDEIRA
Palmeiras Resort - Prio 1h27'26"
106.
Bruno Matos SANCHO
LA Rota dos Moveis 1h27'49"
107.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom 1h28'22"
108.
Celestino Duarte Dias PINHO
Centro Ciclismo de Loulé - Louletano 1h31'08"
109.
Jetse BOL
Rabobank 1h32'55"
110.
Marco Alexandre Ferreira CUNHA
Madeinox - Boavista 1h32'56"
111.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Caja Rural 1h34'42"
112.
Jimmy ENGOULVENT
Saur - Sojasun 1h35'06"
113.
Edgar ANSELMO
Elite without contract 1h35'17"
114.
Rony MARTIAS
Saur - Sojasun 1h35'31"
115.
Francisco José PACHECO TORRES
Xacobeo Galicia 1h38'02"
116.
Jose Antonio DE SEGOVIA BOTELLA
Xacobeo Galicia 1h38'42"
117.
Yohann GÈNE
BBox Bouygues Telecom 1h38'58"
118.
Joaquin ORTEGA GASON
Barbot - Siper 1h39'17"
119.
Yuri METLUSHENKO
Amore & Vita - Conad 1h45'52"
120.
Jimmy CASPER
Saur - Sojasun 1h46'32"
121.
Luis Filipe Albino SILVA
Palmeiras Resort - Prio 2h00'31"
122.
Coen VERMELTFOORT
Rabobank 2h01'19"