2.HC

Tour de l'Avenir 2012  |  Stage 4. Seyssel - Valloire   

50th edition

155 km, 30 August 2012

Rider Team Time
1.
Warren BARGUIL
Team Argos - Shimano 4h11'52"
2.
Gennady TATARINOV
AC Sparta Praha 00'02"
3.
Juan Ernesto CHAMORRO CHITAN
AC Sparta Praha
4.
Daan OLIVIER
Rabobank Cycling Team
5.
Sergei CHERNETSKI
Itera - Katusha
6.
Mattia CATTANEO
Lampre - ISD
7.
Jay MCCARTHY
Team Jayco - AIS 00'21"
8.
Sergey POMOSHNIKOV
Itera - Katusha
9.
Pierre Paolo PENASA
Italy 00'24"
10.
Antoine LAVIEU
AC Sparta Praha
11.
Gianfranco ZILIOLI
AC Sparta Praha
12.
Lawrence WARBASSE
BMC Racing Team
13.
Théo VIMPÈRE
Elite without contract
14.
Jesper HANSEN
Glud & Marstrand - LRO
15.
Patrick KONRAD
Team Vorarlberg 00'28"
16.
Ever Alexander RIVERA GUERRERO
AC Sparta Praha 00'32"
17.
Ian BOSWELL
Team Argos - Shimano
18.
Tobias LUDVIGSSON
Team Argos - Shimano 00'40"
19.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
AC Sparta Praha 00'56"
20.
Tim WELLENS
Lotto - Belisol Team
21.
David WÖHRER
Tirol Cycling Team 01'38"
22.
Jan POLANC
Radenska
23.
Alexey LUTSENKO
Continental Team Astana 01'41"
24.
Magnus CORT NIELSEN
Team Concordia Forsikring - Himmerland 02'22"
25.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Elite without contract 02'23"
26.
Eduardo SEPULVEDA
FDJ - Big Mat
27.
Daniil FOMINYKH
Continental Team Astana 02'51"
28.
Vladislav GORBUNOV
Continental Team Astana 02'53"
29.
Silvan DILLIER
AC Sparta Praha 02'54"
30.
Floris SMEYERS
Elite without contract 03'07"
31.
Arman KAMYSHEV
Continental Team Astana 03'21"
32.
Paul LANG
WSA - Viperbike 03'27"
33.
Fredrik Strand GALTA
Team Oster Hus - Ridley 03'35"
34.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Burgos BH - Castilla y Leon
35.
Sjoerd KOUWENHOVEN
Cyclingteam de Rijke - Shanks 03'56"
36.
Nikias ARNDT
LKT Team Brandenburg 04'25"
37.
Mario VOGT
Team Specialized Concept Store
38.
Michel KOCH
LKT Team Brandenburg 04'29"
39.
Fernando ORJUELA GUTIERREZ
Elite without contract 04'37"
40.
Hugo Sebastian SALAZAR CASTANEDA
Elite without contract
41.
Jasha SÜTTERLIN
Thüringer Energie Team 04'39"
42.
Igor FROLOV
Itera - Katusha 04'55"
43.
Adam PHELAN
Drapac Cycling 05'32"
44.
Florian GAUGL
Team Vorarlberg
45.
Erwan TEGUEL
France 05'39"
46.
Victor MARTÍN HERNÁNDEZ
Elite without contract 05'41"
47.
Mats ANDERSSON
Argon 18 - Unaas Cycling
48.
Jānis DAKTERIS
T.Palm - Pôle Continental Wallon
49.
Davide VILLELLA
AC Sparta Praha 06'03"
50.
Håvard Jorbekk BLIKRA
Team Oster Hus - Ridley 06'15"
51.
Bob SCHOONBROODT
Cyclingteam de Rijke - Shanks 06'49"
52.
Lukas PÖSTLBERGER
RC Arbö Wels Gourmetfein
53.
Alexis GUERIN
AC Sparta Praha 07'16"
54.
Angelo TULIK
Team Europcar
55.
Niels VANDYCK
Bofrost - Steria
56.
Marcel AREGGER
Atlas Personal - Jakroo
57.
Luka PIBERNIK
Radenska
58.
Kim MAGNUSSON
AC Sparta Praha
59.
Jaka BOSTNER
Radenska
60.
Bob JUNGELS
Leopard - Trek Continental Team
61.
Jakob STEIGMILLER
Thüringer Energie Team
62.
Nikita STALNOV
AC Sparta Praha
63.
Abdraimzhan ISHANOV
Continental Team Astana
64.
Cesar Nicolas PAREDES AVELLANEDA
Elite without contract
65.
Nathan BROWN
Bontrager Livestrong Team
66.
Tesfom Issak OKUBAMARIAM
Elite without contract 07'40"
67.
Dominik FUCHS
Switzerland 08'09"
68.
Piter CAMPERO VILLAROEL
AC Sparta Praha
69.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Team Tre - For 09'51"
70.
Ruben ZEPUNTKE
Rabobank Continental Team 10'07"
71.
Moreno HOFLAND
Rabobank Continental Team
72.
Sven Erik BYSTRØM
Team Oster Hus - Ridley
73.
Danny VAN POPPEL
Rabobank Continental Team 10'11"
74.
Vegard BREEN
Joker Merida
75.
August JENSEN
AC Sparta Praha
76.
Dylan TEUNS
Bofrost - Steria
77.
Philip LINDAU
Team Cykelcity.se
78.
Kirill YATSEVICH
AC Sparta Praha
79.
Jasper STUYVEN
Bontrager Livestrong Team 10'23"
80.
Patrick LANE
Team Jayco - AIS
81.
Nathan WILSON
AC Sparta Praha 10'29"
82.
James DE JESUS JARAMILLO
Colombia 11'42"
83.
Alexander KAMP
Christina Watches - Onfone 13'27"
84.
Toms SKUJIŅŠ
La Pomme Marseille 13'54"
85.
Tim MIKELJ
Sava
86.
Klemen ŠTIMULAK
Radenska
87.
Jan TRATNIK
Radenska
88.
Alex KIRSCH
Leopard - Trek Continental Team
89.
Tom THILL
Team Differdange - Magic-Sportfood.de 14'03"
90.
Andžs FLAKSIS
Chipotle - First Solar Development Team 14'05"
91.
Samuel SPOKES
AC Sparta Praha 14'32"
92.
Nick AITKEN
Team Jayco - AIS
93.
Filip EIDSHEIM
Team Oster Hus - Ridley
94.
Andrea FEDI
AC Sparta Praha
95.
Enrico BARBIN
Colnago - CSF Inox
96.
Michael FREIBERG
Team Jayco - AIS
97.
Andris SMIRNOVS
Rietumu - Delfin
98.
Evan HUFFMAN
AC Sparta Praha
99.
Thomas SPRENGERS
Lotto - Belisol Team 17'18"
100.
Adrien CHENAUX
AC Sparta Praha
101.
Jesús EZQUERRA MUELA
Leopard - Trek Continental Team
102.
Raphael ADDY
Atlas Personal - Jakroo
103.
Jan SOKOL
RC Arbö Wels Gourmetfein
104.
Patrick CLAUSEN
Glud & Marstrand - LRO 18'08"
105.
Wouter WIPPERT
Lotto - Belisol Team 18'13"
106.
Ibai SALAS ZORROZUA
Elite without contract 18'32"
107.
Peter ERDIN
Atlas Personal - Jakroo 19'35"
108.
Haritz ORBE URRUTIA
Orbea Continental 19'53"
109.
Sarawut SIRIRONNACHAI
AC Sparta Praha 21'00"
110.
Meron AMANUEL MENGSTAB
AC Sparta Praha 21'36"
111.
Pit SCHLECHTER
Leopard - Trek Continental Team 22'11"
112.
Mekseb Abraha DEBESAY
AC Sparta Praha 22'49"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Seyssel - Valloire

Race Type: Mountain stage

Distance: 155 km

Date: 30 August 2012