1.1

G.P. Pino Cerami 2014

48th edition

Saint-Ghislain - Frameries 200 km

12 April 2014

Rider Team Time
1.
Alessandro PETACCHI
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team 4h42'44"
2.
Jonas VAN GENECHTEN
Lotto Belisol
3.
Daniele COLLI
Neri Sottoli
4.
Tom VAN ASBROECK
Topsport Vlaanderen - Baloise
5.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
6.
Antoine DEMOITIE
Wallonie Bruxelles
7.
Danilo NAPOLITANO
Wanty - Groupe Gobert
8.
Joeri STALLAERT
Veranclassic - Doltcini
9.
Rudy BARBIER
Roubaix Lille Metropole
10.
Kristian SBARAGLI
MTN - Qhubeka
11.
Maxime VANTOMME
Roubaix Lille Metropole
12.
Michaël VAN STAEYEN
Topsport Vlaanderen - Baloise
13.
Kenny VAN HUMMEL
Androni Giocattoli - Venezuela
14.
Ivan BALYKIN
Rusvelo
15.
Andrea PASQUALON
Area Zero Pro Team
16.
Jelle MANNAERTS
Veranda's Willems
17.
Jaap DE MAN
Team 3M
18.
Bert-Jan LINDEMAN
Rabobank Development Team
19.
Emiel VERMEULEN
Team 3M
20.
Silvio GIORNI
Area Zero Pro Team
21.
Timothy STEVENS
Team 3M
22.
Robin STENUIT
Wallonie Bruxelles
23.
Ricardo VAN DONGEN
Rabobank Development Team
24.
Artur ERSHOV
Rusvelo
25.
Johnny HOOGERLAND
Androni Giocattoli - Venezuela
26.
Jérôme KERF
Color Code - Biowanze
27.
Gerry DRUYTS
Team 3M
28.
Etienne VAN EMPEL
Rabobank Development Team
29.
Igor BOEV
Rusvelo
30.
Florent DELFOSSE
Color Code - Biowanze
31.
Mark RENSHAW
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
32.
Jeremy BURTON
Veranda's Willems
33.
Olivier PARDINI
Veranda's Willems
34.
Antonio Casimiro PARRINELLO
Androni Giocattoli - Venezuela
35.
Aaron GATE
AN Post - Chain Reaction
36.
Wouter MOL
Veranclassic - Doltcini
37.
Quentin JAUREGUI
Roubaix Lille Metropole
38.
Fabio CHINELLO
Area Zero Pro Team
39.
Loic PESTIAUX
Wallonie Bruxelles
40.
Andrew YDENS
T.Palm - Pôle Continental Wallon
41.
Darijus DŽERVUS
Veranclassic - Doltcini
42.
Timothy DUPONT
Roubaix Lille Metropole
43.
Sam LENNERTZ
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
44.
Arnaud GEROMBOUX
Color Code - Biowanze
45.
Nicola TESTI
Androni Giocattoli - Venezuela
46.
Antoine WARNIER
Color Code - Biowanze
47.
Sam OOMEN
Rabobank Development Team
48.
Rob RUIJGH
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
49.
César BIHEL
Team Differdange - Losch
50.
Sander CORDEEL
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
51.
Remy MERTZ
Color Code - Biowanze
52.
Baptiste PLANCKAERT
Roubaix Lille Metropole
53.
Andrea FEDI
Neri Sottoli
54.
Florent MOTTET
Wallonie Bruxelles
55.
Ludovic ROBEET
Color Code - Biowanze
56.
Joren TOUQUET
Veranda's Willems
57.
Giorgio BRAMBILLA
Veranclassic - Doltcini
58.
Alo JAKIN
BigMat - Auber 93
59.
Ilnur ZAKARIN
Rusvelo
60.
Alexander SEROV
Rusvelo
61.
Sébastien DELFOSSE
Wallonie Bruxelles
62.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Team Differdange - Losch
63.
Serguei KLIMOV
Rusvelo
64.
Michael GOOLAERTS
Veranda's Willems
65.
Alphonse VERMOTE
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
66.
Simone PETILLI
Area Zero Pro Team
67.
Nicolas VEREECKEN
Veranda's Willems
68.
Sebastiano FRASSETTO
Team Differdange - Losch
69.
Shane ARCHBOLD
AN Post - Chain Reaction
70.
Jānis DAKTERIS
Team Differdange - Losch
71.
Frederique ROBERT
Wanty - Groupe Gobert
72.
Charly PETELIN
Area Zero Pro Team
73.
Timo ROOSEN
Rabobank Development Team
74.
Frédéric AMORISON
Wallonie Bruxelles
75.
Jonathan BARATTO
T.Palm - Pôle Continental Wallon
76.
Luboš PELÁNEK
Team Differdange - Losch
77.
Jean Lou PAIANI
Roubaix Lille Metropole
78.
Louis CONVENS
Veranda's Willems
79.
Yannis YSSAAD
BigMat - Auber 93
80.
Romain HUBERT
Color Code - Biowanze
81.
Julien DECHESNE
T.Palm - Pôle Continental Wallon
82.
Kevin DE WEERT
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
83.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
84.
Nicola BOEM
Bardiani CSF
85.
Quentin BERTHOLET
Wallonie Bruxelles
86.
Emiel DOLFSMA
Rabobank Development Team
87.
Dimitri LE BOULCH
BigMat - Auber 93
88.
Kevin CLAEYS
AN Post - Chain Reaction
89.
Sergey FIRSANOV
Rusvelo
90.
Pim LIGTHART
Lotto Belisol
91.
Samuele CONTI
Neri Sottoli
92.
Gorik GARDEYN
Veranclassic - Doltcini
93.
Ludwig DE WINTER
Color Code - Biowanze
94.
Jan GHYSELINCK
Wanty - Groupe Gobert
95.
Christian HELMIG
Team Differdange - Losch
96.
Sean Patrick DOWNEY
AN Post - Chain Reaction
97.
Steven TRONET
BigMat - Auber 93
98.
Thomas DEGAND
Wanty - Groupe Gobert
99.
Maxime RENAULT
BigMat - Auber 93
100.
Martin REIMER
MTN - Qhubeka
101.
Sergey LAGUTIN
Rusvelo
102.
Martin WESEMANN
MTN - Qhubeka
103.
Nick WYNANTS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
104.
Gregory FRANCKAERT
Team 3M
105.
Gianluca MENGARDO
Area Zero Pro Team
106.
Kevin SUAREZ MARTINEZ
Team Differdange - Losch
107.
Stéphane ROSSETTO
BigMat - Auber 93
108.
Linus GERDEMANN
MTN - Qhubeka
109.
Serge DE WORTELAER
Veranclassic - Doltcini
110.
Sascha WEBER
Veranclassic - Doltcini
111.
Romain PILLON
Roubaix Lille Metropole
112.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
113.
Laurent VAN DEN BAK
AN Post - Chain Reaction
114.
Axel GREMELPONT
T.Palm - Pôle Continental Wallon
115.
Michael VINGERLING
Team 3M
116.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - Venezuela
117.
Glenn VANDEMAELE
T.Palm - Pôle Continental Wallon
118.
Frekalsi DEBESAY ABRHA
MTN - Qhubeka
119.
Maxime VEKEMAN
T.Palm - Pôle Continental Wallon
120.
Paolo CIAVATTA
Area Zero Pro Team
121.
Marco CANOLA
Bardiani CSF
122.
Nicolas MERTZ
Veranda's Willems
123.
Mirko TEDESCHI
Neri Sottoli
124.
Jonas RICKAERT
Topsport Vlaanderen - Baloise
125.
Kevin HULSMANS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
126.
Songezo JIM
MTN - Qhubeka
127.
Glenn O'SHEA
AN Post - Chain Reaction
128.
Martin VELITS
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
129.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka
130.
Kieran FREND
AN Post - Chain Reaction
131.
Filippo FORTIN
Bardiani CSF
132.
Martijn TUSVELD
Rabobank Development Team
133.
Gregory HENDERSON
Lotto Belisol
134.
Wout FRANSSEN
AN Post - Chain Reaction
135.
Luigi MILETTA
Neri Sottoli
136.
Julien DUVAL
Roubaix Lille Metropole
137.
Théo VIMPÈRE
BigMat - Auber 93
138.
Andrew FENN
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
139.
Sean DE BIE
Lotto Belisol
140.
Otto VERGAERDE
Topsport Vlaanderen - Baloise
141.
Kenny DE KETELE
Topsport Vlaanderen - Baloise
142.
Tim VANSPEYBROECK
Team 3M
143.
Rick OTTEMA
Veranclassic - Doltcini
144.
Moreno DE PAUW
Topsport Vlaanderen - Baloise
145.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Baloise
146.
Nico SIJMENS
Wanty - Groupe Gobert
147.
Kurt GEYSEN
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
148.
Giorgio CECCHINEL
Neri Sottoli
149.
Gianluca LEONARDI
Area Zero Pro Team
150.
Adam HANSEN
Lotto Belisol
151.
Flavien DASSONVILLE
BigMat - Auber 93
152.
Omar BERTAZZO
Androni Giocattoli - Venezuela
153.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Venezuela
154.
Angelo PAGANI
Bardiani CSF
155.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Groupe Gobert
156.
Jimmy JANSSENS
Team 3M
157.
Petr VAKOČ
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
158.
Julian ALAPHILIPPE
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
159.
Gediminas KAUPAS
Team Differdange - Losch
160.
Bradley POTGIETER
MTN - Qhubeka
161.
Mattia POZZO
Neri Sottoli

Race information

Start, finish: Saint-Ghislain - Frameries

Distance: 200 km

Date: 12 April 2014