2.1

Sibiu Cycling Tour 2014  |  Stage 3b. Sibiu - Sibiu   

2nd edition

158.7 km, 20 July 2014

Rider Team Time
1.
Marco ZANOTTI
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 4h01'58"
2.
Christian DELLE STELLE
Team Idea
3.
Antonio Casimiro PARRINELLO
Androni Giocattoli - Venezuela
4.
Maciej PATERSKI
CCC Polsat Polkowice
5.
Olivier PARDINI
Veranda's Willems
6.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
7.
Andi BAJC
Amplatz - BMC
8.
Andrei NECHITA
MG Kvis - Wilier
9.
Nicola TESTI
Androni Giocattoli - Venezuela
10.
Stefan SCHÄFER
LKT Team Brandenburg
11.
Georgios BOUGLAS
SP Tableware
12.
Jānis DAKTERIS
Team Differdange - Losch
13.
Apostolos BOUGLAS
SP Tableware
14.
Oleksandr PREVAR
Kolss Cycling Team
15.
Oleksandr SHEYDYK
ISD Continental Team
16.
Oleg BERDOS
Tusnad Cycling Team
17.
Adrian Ezequiel RICHEZE ARAQUISTAIN
18.
Michael OLSSON
Team Ringeriks - Kraft
19.
César BIHEL
Team Differdange - Losch
20.
Jake TANNER
Christina Watches - Kuma
21.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Venezuela
22.
Davide REBELLIN
CCC Polsat Polkowice
23.
Sebastian DECKERT
LKT Team Brandenburg
24.
Kota YOKOYAMA
Shimano Racing Team
25.
Alessio TALIANI
Androni Giocattoli - Venezuela
26.
Emiel WASTYN
Veranda's Willems
27.
Matteo BUSATO
MG Kvis - Wilier
28.
Péter KUSZTOR
Amplatz - BMC
29.
Primož ROGLIČ
Adria Mobil
30.
Vladimir Yezid LOPEZ GIL
Tusnad Cycling Team
31.
Jasper OCKELOEN
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team
32.
Balázs RÓZSA
Utensilnord
33.
Ioannis TAMOURIDIS
SP Tableware
34.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice
35.
Corrado LAMPA
Team Differdange - Losch
36.
Yusuke HATANAKA
Shimano Racing Team
37.
Elias Angell SPIKSETH
Froy - Bianchi 00'15"
38.
Kristjan FAJT
Adria Mobil
39.
Anatoliy BUDYAK
ISD Continental Team
40.
Alexandr BRAICO
Tusnad Cycling Team
41.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - Venezuela
42.
Oleksandr SURUTKOVYCH
Synergy Baku Cycling Project
43.
Marc GARBY
Christina Watches - Kuma
44.
Georgios KARATZIOS
SP Tableware
45.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice
46.
Gert Jan BOSMAN
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team
47.
Kristian FORBORD
Froy - Bianchi
48.
Stefan SCHUMACHER
Christina Watches - Kuma
49.
Vitaliy POPKOV
ISD Continental Team
50.
Rubén MENÉNDEZ VELASCO
Team Differdange - Losch
51.
Frederik WILMANN
Team Ringeriks - Kraft
52.
Gennaro MADDALUNO
Utensilnord
53.
Andrii BRATASHCHUK
Kolss Cycling Team 00'21"
54.
Sebastiano FRASSETTO
Team Differdange - Losch 00'24"
55.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Polsat Polkowice
56.
Øivind LUKKEDAL
Team Ringeriks - Kraft
57.
Julian SCHULZE
LKT Team Brandenburg
58.
Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS
SP Tableware
59.
Connor MCCONVEY
Synergy Baku Cycling Project 00'27"
60.
Zoltan SIPOS
61.
Lukas STOIBER
Amplatz - BMC 00'30"
62.
Klemen ŠTIMULAK
Adria Mobil
63.
Domen NOVAK
Adria Mobil
64.
Max Emil Boholm KORNER
Team Ringeriks - Kraft
65.
Sigurd NESSET
Froy - Bianchi
66.
Carl SOBALLA
LKT Team Brandenburg
67.
Adrian NITU
Romania B
68.
Rino GASPARRINI
MG Kvis - Wilier
69.
Hayato YOSHIDA
Shimano Racing Team 00'37"
70.
Henrik Steen HAUGEN
Team Ringeriks - Kraft
71.
Samir JABRAYILOV
Synergy Baku Cycling Project 00'40"
72.
Sebastian Jose TOLOSA
Buenos Aires Provincia
73.
Kevin SUAREZ MARTINEZ
Team Differdange - Losch
74.
Bram NOLTEN
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 00'44"
75.
Joris BLOKKER
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team
76.
Andreas UMHALLER
Amplatz - BMC 00'00"
77.
Zoltan LENGYEL
Utensilnord 00'54"
78.
Louis CONVENS
Veranda's Willems
79.
Rick VAN BREDA
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 00'57"
80.
Remco BROERS
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 00'00"
81.
Petter THEODORSEN
Team Ringeriks - Kraft 00'59"
82.
Tobias KNAUP
LKT Team Brandenburg 01'04"
83.
Gaetan BILLE
Veranda's Willems 01'08"
84.
Jose Manuel GUTIÉRREZ REVUELTA
Tusnad Cycling Team 01'12"
85.
Oleksiy KASYANOV
Kolss Cycling Team 01'16"
86.
Yuriy AGARKOV
ISD Continental Team
87.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Christina Watches - Kuma 01'23"
88.
Volodymyr DZHUS
ISD Continental Team 01'25"
89.
Jimmi SØRENSEN
Christina Watches - Kuma
90.
Juan Ignacio CURUCHET
MG Kvis - Wilier
91.
Alessandro MAZZI
Utensilnord
92.
Mattia FRAPPORTI
MG Kvis - Wilier
93.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice 01'31"
94.
Juan Dario MERLOS
Argentina 00'00"
95.
Daniel CRISTA
01'43"
96.
Carlo BRUGNOTTO
MG Kvis - Wilier 01'57"
97.
Branislau SAMOILAU
CCC Polsat Polkowice 00'00"
98.
Shotaro IRIBE
Shimano Racing Team 02'08"
99.
Franz SCHIEWER
LKT Team Brandenburg 00'00"
100.
Matej MUGERLI
Adria Mobil
101.
Zsolt DÉR
Utensilnord
102.
Ryoma NONAKA
Shimano Racing Team 02'40"
103.
Jan SOKOL
Synergy Baku Cycling Project 00'00"
104.
Gediminas KAUPAS
Team Differdange - Losch
105.
Jon Sæverås BREIVOLD
Froy - Bianchi
106.
Trond Håkon TRONDSEN
Froy - Bianchi
107.
Oleksandr GOLOVASH
Kolss Cycling Team 07'29"
108.
Diego ROSA
Androni Giocattoli - Venezuela 08'00"
109.
Kristoffer Sommer WORMSEN
Team Ringeriks - Kraft 08'23"
110.
Darren LOW
Shimano Racing Team
111.
Ismail ILIASOV
Synergy Baku Cycling Project 08'39"
112.
Jonas KOCH
LKT Team Brandenburg 10'44"
113.
Sebastian FORKE
Christina Watches - Kuma
114.
Keisuke KIMURA
Shimano Racing Team 14'49"
115.
Mauro AGOSTINI
Buenos Aires Provincia 21'17"
116.
Laureano ROSAS
Elite without contract
117.
Agshin ISMAYILOV
Synergy Baku Cycling Project
118.
Emiliano José CONTRERAS TIVANI
119.
Szabolcs SEBESTYEN
Tusnad Cycling Team
120.
Nicolae TINTEA
Romania B

Stage information

Start, finish: Stage 3b. Sibiu - Sibiu

Distance: 158.7 km

Date: 20 July 2014