2.1

Sibiu Cycling Tour 2014  |  General Classification    

2nd edition

General Classification

17 July 2014 - 20 July 2014

Rider Team Time
1.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil 12h58'26"
2.
Davide REBELLIN
CCC Polsat Polkowice 01'01"
3.
Primož ROGLIČ
Adria Mobil 01'07"
4.
Branislau SAMOILAU
CCC Polsat Polkowice 02'09"
5.
Matteo BUSATO
MG Kvis - Wilier 02'12"
6.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Venezuela 02'17"
7.
Alessio TALIANI
Androni Giocattoli - Venezuela 02'37"
8.
Michael OLSSON
Team Ringeriks - Kraft 02'39"
9.
Jasper OCKELOEN
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 02'58"
10.
Marc GARBY
Christina Watches - Kuma 03'00"
11.
Frederik WILMANN
Team Ringeriks - Kraft 03'06"
12.
Antonio Casimiro PARRINELLO
Androni Giocattoli - Venezuela 03'53"
13.
Corrado LAMPA
Team Differdange - Losch 04'38"
14.
Matej MUGERLI
Adria Mobil 04'48"
15.
César BIHEL
Team Differdange - Losch 05'29"
16.
Oleg BERDOS
Tusnad Cycling Team 05'36"
17.
Domen NOVAK
Adria Mobil 05'57"
18.
Vladimir Yezid LOPEZ GIL
Tusnad Cycling Team 06'22"
19.
Olivier PARDINI
Veranda's Willems 06'46"
20.
Øivind LUKKEDAL
Team Ringeriks - Kraft 06'48"
21.
Andrii BRATASHCHUK
Kolss Cycling Team 06'54"
22.
Péter KUSZTOR
Amplatz - BMC 10'05"
23.
Sebastian DECKERT
LKT Team Brandenburg 10'27"
24.
Andrei NECHITA
MG Kvis - Wilier 10'45"
25.
Alexandr BRAICO
Tusnad Cycling Team 11'55"
26.
Remco BROERS
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 12'49"
27.
Kristjan FAJT
Adria Mobil 12'52"
28.
Anatoliy BUDYAK
ISD Continental Team 13'23"
29.
Jānis DAKTERIS
Team Differdange - Losch 14'30"
30.
Jon Sæverås BREIVOLD
Froy - Bianchi 14'49"
31.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice 15'11"
32.
Adrian NITU
Romania B 15'43"
33.
Andreas UMHALLER
Amplatz - BMC 18'48"
34.
Gert Jan BOSMAN
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 19'10"
35.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Polsat Polkowice 20'34"
36.
Shotaro IRIBE
Shimano Racing Team 22'14"
37.
Stefan SCHUMACHER
Christina Watches - Kuma 22'52"
38.
Gennaro MADDALUNO
Utensilnord 23'07"
39.
Rubén MENÉNDEZ VELASCO
Team Differdange - Losch 23'23"
40.
Oleksandr SURUTKOVYCH
Synergy Baku Cycling Project 23'36"
41.
Andi BAJC
Amplatz - BMC 24'01"
42.
Klemen ŠTIMULAK
Adria Mobil 24'03"
43.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - Venezuela 24'11"
44.
Samir JABRAYILOV
Synergy Baku Cycling Project 24'35"
45.
Kristian FORBORD
Froy - Bianchi 26'02"
46.
Oleksandr SHEYDYK
ISD Continental Team 27'52"
47.
Gaetan BILLE
Veranda's Willems 28'17"
48.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice 28'31"
49.
Jake TANNER
Christina Watches - Kuma 28'35"
50.
Georgios BOUGLAS
SP Tableware 30'41"
51.
Jonas KOCH
LKT Team Brandenburg 30'48"
52.
Max Emil Boholm KORNER
Team Ringeriks - Kraft 30'52"
53.
Stefan SCHÄFER
LKT Team Brandenburg 30'57"
54.
Volodymyr DZHUS
ISD Continental Team 31'18"
55.
Diego ROSA
Androni Giocattoli - Venezuela 31'47"
56.
Sigurd NESSET
Froy - Bianchi 32'09"
57.
Oleksiy KASYANOV
Kolss Cycling Team 32'23"
58.
Jose Manuel GUTIÉRREZ REVUELTA
Tusnad Cycling Team 33'10"
59.
Tobias KNAUP
LKT Team Brandenburg 34'23"
60.
Balázs RÓZSA
Utensilnord 34'31"
61.
Yusuke HATANAKA
Shimano Racing Team 34'40"
62.
Trond Håkon TRONDSEN
Froy - Bianchi 35'36"
63.
Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS
SP Tableware 35'43"
64.
Zsolt DÉR
Utensilnord 36'23"
65.
Elias Angell SPIKSETH
Froy - Bianchi 36'38"
66.
Zoltan SIPOS
36'46"
67.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice 37'11"
68.
Oleksandr GOLOVASH
Kolss Cycling Team 37'13"
69.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Christina Watches - Kuma 37'33"
70.
Lukas STOIBER
Amplatz - BMC 38'26"
71.
Oleksandr PREVAR
Kolss Cycling Team 38'37"
72.
Kristoffer Sommer WORMSEN
Team Ringeriks - Kraft 38'59"
73.
Apostolos BOUGLAS
SP Tableware 39'45"
74.
Ioannis TAMOURIDIS
SP Tableware 39'46"
75.
Louis CONVENS
Veranda's Willems 39'47"
76.
Georgios KARATZIOS
SP Tableware 40'08"
77.
Emiel WASTYN
Veranda's Willems 40'57"
78.
Maciej PATERSKI
CCC Polsat Polkowice 41'27"
79.
Ryoma NONAKA
Shimano Racing Team 42'55"
80.
Jimmi SØRENSEN
Christina Watches - Kuma 45'08"
81.
Jan SOKOL
Synergy Baku Cycling Project 45'21"
82.
Julian SCHULZE
LKT Team Brandenburg 46'45"
83.
Sebastian Jose TOLOSA
Buenos Aires Provincia 47'56"
84.
Vitaliy POPKOV
ISD Continental Team 48'05"
85.
Kota YOKOYAMA
Shimano Racing Team 48'58"
86.
Petter THEODORSEN
Team Ringeriks - Kraft 49'25"
87.
Sebastiano FRASSETTO
Team Differdange - Losch 49'28"
88.
Marco ZANOTTI
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 50'17"
89.
Hayato YOSHIDA
Shimano Racing Team 50'42"
90.
Carl SOBALLA
LKT Team Brandenburg 50'51"
91.
Yuriy AGARKOV
ISD Continental Team 51'51"
92.
Zoltan LENGYEL
Utensilnord 52'03"
93.
Joris BLOKKER
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 53'09"
94.
Ismail ILIASOV
Synergy Baku Cycling Project 54'35"
95.
Gediminas KAUPAS
Team Differdange - Losch 55'51"
96.
Rino GASPARRINI
MG Kvis - Wilier 56'53"
97.
Mattia FRAPPORTI
MG Kvis - Wilier 57'45"
98.
Juan Dario MERLOS
Argentina 58'45"
99.
Kevin SUAREZ MARTINEZ
Team Differdange - Losch 59'28"
100.
Bram NOLTEN
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 59'41"
101.
Rick VAN BREDA
Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 1h00'03"
102.
Alessandro MAZZI
Utensilnord 1h01'18"
103.
Christian DELLE STELLE
Team Idea 1h02'33"
104.
Daniel CRISTA
1h03'00"
105.
Sebastian FORKE
Christina Watches - Kuma 1h03'23"
106.
Juan Ignacio CURUCHET
MG Kvis - Wilier 1h04'05"
107.
Adrian Ezequiel RICHEZE ARAQUISTAIN
1h05'23"
108.
Franz SCHIEWER
LKT Team Brandenburg 1h07'08"
109.
Connor MCCONVEY
Synergy Baku Cycling Project 1h07'31"
110.
Mauro AGOSTINI
Buenos Aires Provincia 1h07'56"
111.
Nicola TESTI
Androni Giocattoli - Venezuela 1h08'34"
112.
Keisuke KIMURA
Shimano Racing Team 1h09'51"
113.
Henrik Steen HAUGEN
Team Ringeriks - Kraft 1h14'05"
114.
Carlo BRUGNOTTO
MG Kvis - Wilier 1h20'12"
115.
Laureano ROSAS
Elite without contract 1h21'15"
116.
Darren LOW
Shimano Racing Team 1h22'20"
117.
Szabolcs SEBESTYEN
Tusnad Cycling Team 1h23'58"
118.
Nicolae TINTEA
Romania B 1h36'42"
119.
Emiliano José CONTRERAS TIVANI
1h38'46"
120.
Agshin ISMAYILOV
Synergy Baku Cycling Project 1h54'44"