2.1

Sibiu Cycling Tour 2013  |  General Classification    

1st edition

General Classification

11 July 2013 - 14 July 2013

Rider Team Time
1.
Davide REBELLIN
CCC Polsat Polkowice 12h25'23"
2.
Matija KVASINA
Team Gourmetfein Simplon 00'58"
3.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Christina Watches - Onfone 01'21"
4.
Péter KUSZTOR
Utensilnord Ora24.eu 01'45"
5.
Victor DE LA PARTE
SP Tableware 01'46"
6.
Lukas PÖSTLBERGER
Team Gourmetfein Simplon 01'52"
7.
Stefan SCHUMACHER
Christina Watches - Onfone 01'57"
8.
Niels VANDYCK
Veranda's Willems 02'08"
9.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Polsat Polkowice 02'42"
10.
Anatoliy PAKTHUSOV
ISD Continental Team 03'09"
11.
Matteo DI SERAFINO
Androni Giocattoli - Venezuela
12.
Sergiy LAGKUTI
Kolss Cycling Team 03'27"
13.
Markus EIBEGGER
Team Gourmetfein Simplon 03'40"
14.
Denys KOSTYUK
Kolss Cycling Team 04'03"
15.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice 04'37"
16.
Oleksandr SHEYDYK
ISD Continental Team 05'25"
17.
César BIHEL
Team Differdange - Losch 05'41"
18.
Sebastian DECKERT
LKT Team Brandenburg 07'06"
19.
Paavo PAAJANEN
Team Differdange - Losch 07'13"
20.
Matej JURČO
Dukla Trencin Trek 07'18"
21.
Jean Albert CARNEVALI
Veranda's Willems 07'24"
22.
Vitaliy POPKOV
ISD Continental Team 08'01"
23.
Adrian NITU
Romania 08'12"
24.
Alexandr BRAICO
Tusnad Cycling Team 08'49"
25.
Sergio CARRASCO GARCIA
Tusnad Cycling Team 09'20"
26.
Dmytro KRIVTSOV
ISD Continental Team 10'03"
27.
Dennis PAULUS
Team Gourmetfein Simplon 10'13"
28.
Milos BORISAVLJEVIC
10'49"
29.
Oleg BERDOS
Tusnad Cycling Team 10'53"
30.
Matthias PLARRE
LKT Team Brandenburg 10'58"
31.
Sebastian SCHÖNBERGER
Team Gourmetfein Simplon 12'03"
32.
Andriy KHRIPTA
Kolss Cycling Team 12'49"
33.
Peter VAN DIJK
SP Tableware 13'35"
34.
Oleksandr KVACHUK
Kolss Cycling Team 15'07"
35.
Esad HASANOVIĆ
15'29"
36.
Zsolt DÉR
Utensilnord Ora24.eu 15'43"
37.
Sergio FERRARI
Veranda's Willems 15'46"
38.
Ábel KENYERES
Utensilnord Ora24.eu 15'48"
39.
Daniele ALDEGHERI
Christina Watches - Onfone 15'56"
40.
Bartosz ZAJAC
TC Chrobry Lasocki Glogow 16'28"
41.
Salvador GUARDIOLA TORA
Team Differdange - Losch 16'32"
42.
Francisco José PACHECO TORRES
Christina Watches - Onfone 18'20"
43.
Adam KOŽUŠNÍK
18'42"
44.
Nicolai TANOVITCHII
Tusnad Cycling Team 19'05"
45.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice 20'12"
46.
Floris SMEYERS
Veranda's Willems 20'52"
47.
Antonio Casimiro PARRINELLO
Androni Giocattoli - Venezuela 21'12"
48.
Sigurd NESSET
Froy - Bianchi
49.
Oleksandr PREVAR
Kolss Cycling Team 21'45"
50.
Nicolae TINTEA
Romania 22'23"
51.
Frederik WILMANN
Christina Watches - Onfone 22'41"
52.
Maroš KOVÁČ
Dukla Trencin Trek 22'51"
53.
Petr HUDECEK
Czech Republic 23'06"
54.
Matej MARIN
Team Gourmetfein Simplon 23'17"
55.
Tobias KNAUP
LKT Team Brandenburg 24'00"
56.
Stefan STEFANOVIC
25'02"
57.
Andriy VASYLYUK
Kolss Cycling Team 25'28"
58.
Roman BRONIŠ
Dukla Trencin Trek 25'29"
59.
Olivier PARDINI
Veranda's Willems 26'17"
60.
Jovan ZEKAVICA
28'18"
61.
Martin MAHĎAR
Dukla Trencin Trek 28'21"
62.
Christian HELMIG
Team Differdange - Losch 28'51"
63.
Carl SOBALLA
LKT Team Brandenburg 30'26"
64.
Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS
SP Tableware 30'29"
65.
Carol Eduard NOVAK
Tusnad Cycling Team 31'24"
66.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice 31'57"
67.
Rida CADOR
Utensilnord Ora24.eu 32'04"
68.
Elias Angell SPIKSETH
Froy - Bianchi 32'37"
69.
Tord Andre SUNDHAGEN
Froy - Bianchi 32'50"
70.
Maksym VASILYEV
ISD Continental Team 33'58"
71.
Periklis ILIAS
SP Tableware 34'03"
72.
Peter PALOTAI
Utensilnord Ora24.eu 34'12"
73.
Yuriy AGARKOV
ISD Continental Team 34'17"
74.
Valentin PLESEA
Romania 35'48"
75.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice 36'02"
76.
Omar BERTAZZO
Androni Giocattoli - Venezuela 36'40"
77.
Adam MAJOREK
TC Chrobry Lasocki Glogow 37'37"
78.
Patrik TYBOR
Dukla Trencin Trek 38'15"
79.
Johannes HERRMANN
LKT Team Brandenburg 38'21"
80.
Milan ZALESKY
Czech Republic 38'32"
81.
Martin PEDERSEN
Christina Watches - Onfone 38'39"
82.
Eivind EKELI
Froy - Bianchi 39'11"
83.
Krisztián LOVASSY
Utensilnord Ora24.eu 39'16"
84.
Jimmi SØRENSEN
Christina Watches - Onfone 39'18"
85.
Giairo ERMETI
Androni Giocattoli - Venezuela 39'22"
86.
Ondrej MICEK
Czech Republic 39'46"
87.
Alessandro MALAGUTI
Androni Giocattoli - Venezuela 39'50"
88.
Adrian KUREK
CCC Polsat Polkowice 40'32"
89.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
SP Tableware 40'34"
90.
Tamas CSICSAKY
40'53"
91.
Jānis DAKTERIS
Team Differdange - Losch 40'59"
92.
Matej VYŠŇA
Dukla Trencin Trek 41'07"
93.
Vasileios SIMANTIRAKIS
SP Tableware 41'54"
94.
Sergiu CIOBAN
Tusnad Cycling Team
95.
Volodymyr ZAGORODNY
Kolss Cycling Team 42'03"
96.
Jeremy BURTON
Veranda's Willems 43'22"
97.
Georgios KARATZIOS
SP Tableware 44'32"
98.
Ivan STEVIĆ
Tusnad Cycling Team 44'33"
99.
Damian FORNALSKI
TC Chrobry Lasocki Glogow 46'46"
100.
Gediminas KAUPAS
Team Differdange - Losch
101.
Daniel CRISTA
48'17"
102.
Gabor KASA
48'58"
103.
Bogdan COMAN
Romania 49'12"
104.
Marko DANILOVIC
51'14"
105.
Mattia GAVAZZI
Androni Giocattoli - Venezuela 54'03"
106.
Jakub PYTKA
TC Chrobry Lasocki Glogow 54'42"
107.
Juriy VASYLIV
LKT Team Brandenburg 54'54"
108.
Michael KUKRLE
Elite without contract 56'07"
109.
Norbert KRAKOWIAK
TC Chrobry Lasocki Glogow 57'08"
110.
Ionut Adrian SDRAILA
1h00'35"
111.
Miroslav MAREK
Czech Republic 1h01'31"
112.
Piotr SKRZESZEWSKI
TC Chrobry Lasocki Glogow 1h02'38"
113.
Konrad ZATORSKI
TC Chrobry Lasocki Glogow 1h04'43"