2.1

Sibiu Cycling Tour 2015  |  General Classification    

3rd edition

General Classification

1 July 2015 - 5 July 2015

Rider Team Time
1.
Mauro FINETTO
Southeast 17h14'38"
2.
Davide REBELLIN
CCC Sprandi Polkowice 00'12"
3.
Serghei ȚVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec 00'19"
4.
Antonio Casimiro PARRINELLO
D'Amico - Bottecchia 00'26"
5.
Alessio TALIANI
Androni Giocattoli - Sidermec 00'33"
6.
Paolo CIAVATTA
D'Amico - Bottecchia 01'09"
7.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice 01'21"
8.
Sergey POMOSHNIKOV
Itera - Katusha 01'23"
9.
Samuele CONTI
Southeast 02'03"
10.
Sergey NIKOLAEV
Itera - Katusha 02'19"
11.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini 02'36"
12.
Giovanni CARBONI
Unieuro Wilier 02'50"
13.
Simone PONZI
Southeast 03'06"
14.
Patrik TYBOR
Kemo Dukla Trencin 03'25"
15.
Tom THILL
Team Differdange - Losch 04'11"
16.
Øivind LUKKEDAL
Team Ringeriks - Kraft 05'43"
17.
Njal Elvind KLEIVEN
Team Ringeriks - Kraft 07'12"
18.
Julian SCHULZE
Team Stuttgart 07'57"
19.
Artem TOPCHANYUK
Tusnad Cycling Team 08'24"
20.
Elia FAVILLI
Southeast 09'14"
21.
Sergey BELYKH
Itera - Katusha 09'31"
22.
Martin MAHĎAR
Kemo Dukla Trencin 10'25"
23.
Frederik WILMANN
Team Ringeriks - Kraft 10'28"
24.
Fabio TABORRE
Androni Giocattoli - Sidermec 11'07"
25.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Sprandi Polkowice 12'16"
26.
Matvey MAMYKIN
Itera - Katusha 12'57"
27.
Adriano BROGI
D'Amico - Bottecchia 13'31"
28.
Andrea CACCIOTTI
GM Cycling Team 15'10"
29.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini 15'21"
30.
Antonio DI SANTE
GM Cycling Team 15'29"
31.
Evgenii KRIVOSHEEV
Itera - Katusha 17'30"
32.
Sergey ROZIN
Itera - Katusha 17'56"
33.
Dimitry SAMOKHVALOV
Itera - Katusha 18'15"
34.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini 19'07"
35.
Marco D'URBANO
GM Cycling Team 21'12"
36.
Antonio NIBALI
Nippo - Vini Fantini 21'49"
37.
Jānis DAKTERIS
Team Differdange - Losch 23'00"
38.
Carl SOBALLA
LKT Team Brandenburg 23'07"
39.
Rick AMPLER
Team Differdange - Losch 23'26"
40.
Thijs VAN BEUSICHEM
Parkhotel Valkenburg Continental Team 24'03"
41.
Dion BEUKEBOOM
Parkhotel Valkenburg Continental Team 24'59"
42.
Didier Alonso CHAPARRO LOPEZ
Nippo - Vini Fantini 25'58"
43.
Florian NOWAK
Team Stuttgart 28'56"
44.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini 32'48"
45.
Marco TECCHIO
Unieuro Wilier 33'11"
46.
Daniel CRISTA
34'37"
47.
Maroš KOVÁČ
Kemo Dukla Trencin 36'38"
48.
Mattia FRAPPORTI
Unieuro Wilier 37'50"
49.
Andrea FEDI
Southeast 39'26"
50.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
GM Cycling Team 41'18"
51.
Filippo FORTIN
GM Cycling Team 41'22"
52.
Leon BERGER
LKT Team Brandenburg 41'31"
53.
Matteo ROTONDI
GM Cycling Team 41'53"
54.
Andrei NECHITA
Tusnad Cycling Team 42'32"
55.
Oscar GATTO
Androni Giocattoli - Sidermec 42'36"
56.
Georg LOEF
Team Stuttgart 42'49"
57.
Francesco GAVAZZI
Southeast 43'17"
58.
Josef ČERNÝ
CCC Sprandi Polkowice 43'49"
59.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice 44'06"
60.
Szabolcs SEBESTYEN
Tusnad Cycling Team 45'35"
61.
Rafael Mattos ANDRIATO
Southeast 45'58"
62.
Davide PLEBANI
Unieuro Wilier 45'59"
63.
Torstein TRAEEN
Team Ringeriks - Kraft 46'46"
64.
Fabio CHINELLO
Unieuro Wilier 49'02"
65.
Giorgio BOCCHIOLA
D'Amico - Bottecchia 52'12"
66.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec 52'37"
67.
Tiziano DALL'ANTONIA
Androni Giocattoli - Sidermec 52'54"
68.
Daniele CAVASIN
GM Cycling Team 53'03"
69.
Jurgen VAN DIEMEN
Parkhotel Valkenburg Continental Team 54'01"
70.
Yannick MAYER
Bike Aid 54'33"
71.
Tom BOSSIS
Tusnad Cycling Team 56'16"
72.
Roman BRONIŠ
Kemo Dukla Trencin 57'12"
73.
Patrick LECHNER
Bike Aid 58'21"
74.
Dennis BAKKER
Parkhotel Valkenburg Continental Team 58'36"
75.
Kristoffer Sommer WORMSEN
Team Ringeriks - Kraft 58'38"
76.
Christian DELLE STELLE
CCC Sprandi Polkowice
77.
Iuri FILOSI
Nippo - Vini Fantini 1h01'10"
78.
Kyle BUCKOSKY
Bike Aid 1h01'20"
79.
Rino GASPARRINI
Unieuro Wilier 1h01'22"
80.
Rick VAN BREDA
Parkhotel Valkenburg Continental Team 1h01'54"
81.
Robert KESSLER
LKT Team Brandenburg 1h04'25"
82.
Martin REIMER
LKT Team Brandenburg 1h06'35"
83.
Iltjan NIKA
D'Amico - Bottecchia 1h07'27"
84.
Franz SCHIEWER
LKT Team Brandenburg 1h07'33"
85.
Thomas CAPOCCHI
D'Amico - Bottecchia 1h07'58"
86.
Kai KAUTZ
Team Stuttgart 1h09'58"
87.
Matthias SCHNAPKA
Bike Aid 1h11'10"
88.
Max WALSLEBEN
Team Stuttgart 1h12'04"
89.
Ionut Adrian SDRAILA
1h13'19"
90.
Marius PETRACHE
Romania 1h13'55"
91.
Arnold FIEK
Team Stuttgart 1h15'39"
92.
Lucas Manuel GADAY OROZCO
Unieuro Wilier 1h22'21"
93.
Manuel STOCKER
Team Differdange - Losch 1h22'51"
94.
Krisztián LOVASSY
Team Differdange - Losch 1h23'02"
95.
Jonas Marc LEEFMANN
Bike Aid 1h24'28"
96.
Gediminas KAUPAS
Team Differdange - Losch 1h29'37"