2.1

Sibiu Cycling Tour 2015  |  Prologue. Sibiu - Sibiu   

3rd edition

2.3 km, 1 July 2015

Rider Team Time
1.
Rafael Mattos ANDRIATO
Southeast 03'21"
2.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini 00'01"
3.
Maroš KOVÁČ
Kemo Dukla Trencin
4.
Patrik TYBOR
Kemo Dukla Trencin 00'03"
5.
Mauro FINETTO
Southeast
6.
Dion BEUKEBOOM
Parkhotel Valkenburg Continental Team 00'04"
7.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
8.
Iuri FILOSI
Nippo - Vini Fantini 00'05"
9.
Davide PLEBANI
Unieuro Wilier
10.
Andrei NECHITA
Tusnad Cycling Team 00'06"
11.
Dennis BAKKER
Parkhotel Valkenburg Continental Team 00'07"
12.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini
13.
Josef ČERNÝ
CCC Sprandi Polkowice
14.
Elia FAVILLI
Southeast
15.
Andrea FEDI
Southeast 00'08"
16.
Matteo ROTONDI
GM Cycling Team
17.
Yannick MAYER
Bike Aid
18.
Simone PONZI
Southeast
19.
Leon BERGER
LKT Team Brandenburg
20.
Jurgen VAN DIEMEN
Parkhotel Valkenburg Continental Team
21.
Fabio CHINELLO
Unieuro Wilier
22.
Lucas Manuel GADAY OROZCO
Unieuro Wilier 00'09"
23.
Jānis DAKTERIS
Team Differdange - Losch
24.
Davide REBELLIN
CCC Sprandi Polkowice
25.
Kristoffer Sommer WORMSEN
Team Ringeriks - Kraft 00'10"
26.
Tim RESKE
LKT Team Brandenburg
27.
Francesco GAVAZZI
Southeast
28.
Evgenii KRIVOSHEEV
Itera - Katusha
29.
Paolo CIAVATTA
D'Amico - Bottecchia
30.
Max WALSLEBEN
Team Stuttgart
31.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
GM Cycling Team
32.
Christian DELLE STELLE
CCC Sprandi Polkowice 00'11"
33.
Samuele CONTI
Southeast 00'12"
34.
Daniel CRISTA
35.
Mattia FRAPPORTI
Unieuro Wilier
36.
Artem TOPCHANYUK
Tusnad Cycling Team
37.
Krisztián LOVASSY
Team Differdange - Losch
38.
Marius PETRACHE
Romania
39.
Giorgio BOCCHIOLA
D'Amico - Bottecchia
40.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Sprandi Polkowice 00'13"
41.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec
42.
Gediminas KAUPAS
Team Differdange - Losch
43.
Tom THILL
Team Differdange - Losch
44.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
45.
Filippo FORTIN
GM Cycling Team
46.
Martin MAHĎAR
Kemo Dukla Trencin
47.
Robert KESSLER
LKT Team Brandenburg
48.
Rick VAN BREDA
Parkhotel Valkenburg Continental Team
49.
Thijs VAN BEUSICHEM
Parkhotel Valkenburg Continental Team 00'14"
50.
Andrea CACCIOTTI
GM Cycling Team
51.
Rino GASPARRINI
Unieuro Wilier
52.
Martin REIMER
LKT Team Brandenburg
53.
Dimitry SAMOKHVALOV
Itera - Katusha
54.
Kai KAUTZ
Team Stuttgart
55.
Piotr BROŻYNA
CCC Sprandi Polkowice 00'15"
56.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini
57.
Patrick LECHNER
Bike Aid
58.
Marco TECCHIO
Unieuro Wilier
59.
Fabio TABORRE
Androni Giocattoli - Sidermec
60.
Marco D'URBANO
GM Cycling Team
61.
Alessio TALIANI
Androni Giocattoli - Sidermec
62.
Tom BOSSIS
Tusnad Cycling Team 00'16"
63.
Serghei ȚVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec
64.
Adriano BROGI
D'Amico - Bottecchia
65.
Audun Brekke FLOTTEN
Team Ringeriks - Kraft
66.
Carl SOBALLA
LKT Team Brandenburg
67.
Øivind LUKKEDAL
Team Ringeriks - Kraft
68.
Giovanni CARBONI
Unieuro Wilier 00'18"
69.
Arnold FIEK
Team Stuttgart
70.
Torstein TRAEEN
Team Ringeriks - Kraft
71.
Sergey NIKOLAEV
Itera - Katusha 00'20"
72.
Daniele CAVASIN
GM Cycling Team 00'21"
73.
Georg LOEF
Team Stuttgart
74.
Frederik WILMANN
Team Ringeriks - Kraft
75.
Matthias SCHNAPKA
Bike Aid 00'22"
76.
Kyle BUCKOSKY
Bike Aid
77.
Manuel STOCKER
Team Differdange - Losch
78.
Franz SCHIEWER
LKT Team Brandenburg
79.
Milan HOLOMEK
Kemo Dukla Trencin
80.
Ionut Adrian SDRAILA
81.
Antonio DI SANTE
GM Cycling Team 00'23"
82.
Sergey BELYKH
Itera - Katusha
83.
Rick AMPLER
Team Differdange - Losch
84.
Andrei VOICU
00'24"
85.
Antonio Casimiro PARRINELLO
D'Amico - Bottecchia 00'25"
86.
Carol Eduard NOVAK
Tusnad Cycling Team
87.
Sergey POMOSHNIKOV
Itera - Katusha
88.
Iltjan NIKA
D'Amico - Bottecchia 00'26"
89.
Julian SCHULZE
Team Stuttgart
90.
Njal Elvind KLEIVEN
Team Ringeriks - Kraft 00'27"
91.
Matvey MAMYKIN
Itera - Katusha
92.
Jonas Marc LEEFMANN
Bike Aid
93.
Sergey ROZIN
Itera - Katusha 00'29"
94.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini
95.
Thomas CAPOCCHI
D'Amico - Bottecchia 00'31"
96.
Roman BRONIŠ
Kemo Dukla Trencin
97.
Ábel KENYERES
Tusnad Cycling Team
98.
Antonio NIBALI
Nippo - Vini Fantini
99.
Leonard BARBU
Romania 00'32"
100.
Szabolcs SEBESTYEN
Tusnad Cycling Team 00'33"
101.
Florian NOWAK
Team Stuttgart 00'35"
102.
Timo SCHÄFER
Bike Aid 00'39"
103.
Oscar GATTO
Androni Giocattoli - Sidermec 00'41"
104.
Lars PRIA
Rietumu - Delfin 01'05"
105.
Tiziano DALL'ANTONIA
Androni Giocattoli - Sidermec 01'07"
106.
Didier Alonso CHAPARRO LOPEZ
Nippo - Vini Fantini 07'16"
107.
Martin DUBEN
Kemo Dukla Trencin

Stage information

Start, finish: Prologue. Sibiu - Sibiu

Race Type: Prologue

Distance: 2.3 km

Date: 1 July 2015