2.HC

Tour de l'Avenir 2015  |  General Classification    

53rd edition

General Classification

22 August 2015 - 29 August 2015

Rider Team Time
1.
Marc SOLER GIMÈNEZ
Movistar Team 24h58'14"
2.
Jack HAIG
Elite without contract 01'09"
3.
Matvey MAMYKIN
Itera - Katusha 02'50"
4.
Sam OOMEN
Rabobank Development Team 03'18"
5.
Simone PETILLI
Unieuro Wilier 03'23"
6.
Giulio CICCONE
AC Sparta Praha 03'56"
7.
Sindre Skjøstad LUNKE
Team Joker 05'12"
8.
Laurens DE PLUS
Elite without contract 06'12"
9.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky 06'56"
10.
Guillaume MARTIN
AC Sparta Praha 07'25"
11.
Gregor MÜHLBERGER
Team Felbermayr - Simplon - Wels 09'29"
12.
Aleksey RYBALKIN
Lokosphinx 10'56"
13.
Daniel Felipe MARTÍNEZ POVEDA
Colombia 11'22"
14.
Anatoliy BUDYAK
ISD Continental Team 12'58"
15.
Domen NOVAK
Adria Mobil 17'53"
16.
Rúben GUERREIRO
Axeon Cycling Team 19'19"
17.
Ildar ARSLANOV
Rusvelo 20'41"
18.
Anders SKAARSETH
Team Joker 20'49"
19.
Johannes WEBER
Team Stuttgart 20'53"
20.
Odd Christian EIKING
Team Joker 22'47"
21.
Maximilian SCHACHMANN
AWT Greenway 25'46"
22.
Caio GODOY ORMENESE
Bretagne - Seche Environnement 27'34"
23.
Patrick OLESEN
Leopard Development Team 28'59"
24.
Lennard KÄMNA
Team Stölting 29'11"
25.
Artem NYCH
Rusvelo 30'58"
26.
Rui CARVALHO
Portugal 36'33"
27.
Koen BOUWMAN
Team Lotto NL - Jumbo 37'11"
28.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Southeast 39'03"
29.
Sebastian SCHÖNBERGER
Tirol Cycling Team 41'52"
30.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Coloquick 43'17"
31.
Patryk STOSZ
CCC Sprandi Polkowice 45'01"
32.
Anass AIT EL ABDIA
Elite without contract 45'10"
33.
Nicolay CHERKASOV
AC Sparta Praha 45'21"
34.
Martijn TUSVELD
Rabobank Development Team 45'32"
35.
Aldemar REYES ORTEGA
AC Sparta Praha 48'08"
36.
Benjamin DECLERCQ
Elite without contract 50'36"
37.
Julen AMEZQUETA MORENO
Southeast 50'43"
38.
Alex PETERS
SEG Racing 51'24"
39.
German Enrique CHAVEZ TORRES
AC Sparta Praha 52'40"
40.
Nuno Miguel Alves Matos BICO
Radio Popular - Boavista 56'10"
41.
João Pedro Lourenço RODRIGUES
Team Tavira 56'43"
42.
Benjamin BRKIC
Tirol Cycling Team 57'26"
43.
William BARTA
Axeon Cycling Team 58'30"
44.
Daniel LEHNER
Team Vorarlberg 1h00'13"
45.
Patrick MÜLLER
Elite without contract 1h00'50"
46.
Dries VAN GESTEL
Lotto - Soudal 1h02'39"
47.
Imanol ESTEVEZ SALAS
Murias Taldea 1h03'24"
48.
Mark PADUN
Elite without contract 1h03'29"
49.
Théry SCHIR
AC Sparta Praha 1h04'14"
50.
Jonas GREGAARD WILSLY
Team Trefor - Blue Water 1h06'05"
51.
Nicholas SCHULTZ
Elite without contract 1h06'35"
52.
Jakub KACZMAREK
CCC Sprandi Polkowice 1h08'10"
53.
Dennis PAULUS
Amplatz - BMC 1h08'44"
54.
Josten VAIDEM
Estonia 1h11'30"
55.
Jonas KOCH
Rad-Net Rose Team 1h13'20"
56.
Arakdiusz OWSIAN
ActiveJet Team 1h14'33"
57.
Nathan VAN HOOYDONCK
Elite without contract 1h15'16"
58.
Gian FRIESECKE
AC Sparta Praha 1h15'40"
59.
Luis Gabriel Silva GOMES
AC Sparta Praha 1h15'44"
60.
Aimé DE GENDT
AC Sparta Praha 1h17'12"
61.
Fabian LIENHARD
AC Sparta Praha 1h19'50"
62.
Eneko LIZARRALDE DELGADO
Murias Taldea 1h19'52"
63.
Jan DIETEREN
Leopard Development Team 1h20'03"
64.
Rok KOROŠEC
Radenska Ljubljana 1h20'23"
65.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
AC Sparta Praha 1h22'53"
66.
Colin JOYCE
AC Sparta Praha 1h22'58"
67.
Simone CONSONNI
AC Sparta Praha 1h24'09"
68.
Fridtjof Rasin RØINAAS
Team Sparebanken Sor 1h25'55"
69.
Oliviero TROIA
AC Sparta Praha 1h27'18"
70.
Gabriel CULLAIGH
Elite without contract 1h27'51"
71.
Gašper KATRAŠNIK
AC Sparta Praha 1h28'52"
72.
Daniel HOELGAARD
Team Joker 1h29'06"
73.
Marko PAVLIČ
Radenska Ljubljana 1h29'58"
74.
Tobias KNAUP
Team Kuota - Lotto 1h31'32"
75.
David PER
Adria Mobil 1h31'51"
76.
Cesar Alexandre Feiteira MARTINGIL
Elite without contract 1h36'38"
77.
Patryk ZLOTOWICZ
Poland 1h48'34"