2.HC

Tour de l'Avenir 2016  |  General Classification    

54th edition

General Classification

20 August 2016 - 27 August 2016

Rider Team Time
1.
David GAUDU
FDJ 23h31'51"
2.
Edward RAVASI
Lampre - Merida 00'24"
3.
Adrien COSTA
Axeon Hagens Berman 01'23"
4.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Androni Giocattoli - Sidermec 02'46"
5.
Jai HINDLEY
Attaque Team Gusto 03'09"
6.
Tao GEOGHEGAN HART
Axeon Hagens Berman 04'16"
7.
Michael STORER
7 Eleven - Sava RBP 04'50"
8.
Michal SCHLEGEL
Klein Constantia 05'15"
9.
Harm VANHOUCKE
7 Eleven - Sava RBP 06'39"
10.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Wilier Triestina - Southeast 08'34"
11.
Pavel SIVAKOV
Elite without contract 09'51"
12.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo 10'24"
13.
Matteo FABBRO
7 Eleven - Sava RBP 10'51"
14.
Antwan TOLHOEK
Roompot - Oranje Peloton 13'29"
15.
Markus FREIBERGER
Tirol Cycling Team 16'09"
16.
Léo VINCENT
FDJ 16'11"
17.
Patrick MÜLLER
Elite without contract 17'35"
18.
Neilson POWLESS
Axeon Hagens Berman 19'34"
19.
Nicolay CHERKASOV
7 Eleven - Sava RBP 23'35"
20.
Anders SKAARSETH
Team Joker Byggtorget 25'39"
21.
Nans PETERS
Elite without contract 26'11"
22.
Jan MAAS
Rabobank Development Team 28'06"
23.
Daniel Felipe MARTÍNEZ POVEDA
Wilier Triestina - Southeast 28'27"
24.
Alex ARANBURU DEBA
Euskadi Basque Country - Murias 29'34"
25.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Boyaca Raza de Campeones 30'50"
26.
Nicholas SCHULTZ
Orica - BikeExchange 30'54"
27.
Maximilian SCHACHMANN
Klein Constantia 32'36"
28.
Caio GODOY ORMENESE
Elite without contract 34'05"
29.
John Anderson RODRIGUEZ SALAZAR
EPM Tigo - Une Area Metropolitana 34'18"
30.
Lennard KÄMNA
Stölting Service Group 35'42"
31.
Valentin MADOUAS
Elite without contract 37'38"
32.
Abderrahim ZAHIRI
Elite without contract 39'15"
33.
Aleksandr VLASOV
7 Eleven - Sava RBP 40'39"
34.
Aurélien PARET-PEINTRE
7 Eleven - Sava RBP 41'51"
35.
Thomas VEREECKEN
Belgium 43'06"
36.
Mathias LE TURNIER
Cofidis, Solutions Crédits 43'24"
37.
Jokin ETXABE LETURIA
7 Eleven - Sava RBP 43'49"
38.
Mads Baadsgaard RAHBEK
Team Virtu Pro - Veloconcept 46'30"
39.
Lucas HAMILTON
7 Eleven - Sava RBP 46'43"
40.
Kilian FRANKINY
7 Eleven - Sava RBP 46'56"
41.
Nicholas DLAMINI
Dimension Data for Qhubeka 47'01"
42.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Klein Constantia 49'06"
43.
William BARTA
Axeon Hagens Berman 49'38"
44.
Mohcine EL KOURAJI
Morocco 49'43"
45.
Daniel LEHNER
Team Vorarlberg 49'58"
46.
Niklas EG
Team Virtu Pro - Veloconcept 50'09"
47.
Ole FORFANG
Team Joker Byggtorget 50'42"
48.
Jan TSCHERNOSTER
Rad-Net Rose Team 51'24"
49.
Stefan DE BOD
Dimension Data for Qhubeka 52'18"
50.
Jonas GREGAARD WILSLY
Riwal Platform Cycling Team 55'09"
51.
Michał PALUTA
CCC Sprandi Polkowice 57'04"
52.
Galym AKHMETOV
Astana City 1h01'51"
53.
Cristofer Robin JURADO LOPEZ
Elite without contract 1h01'55"
54.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale 1h01'56"
55.
Logan OWEN
Axeon Hagens Berman 1h02'25"
56.
James KNOX
Team Wiggins 1h02'35"
57.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
7 Eleven - Sava RBP 1h05'06"
58.
Jasper DE LAAT
Elite without contract 1h05'47"
59.
Gian FRIESECKE
7 Eleven - Sava RBP 1h07'33"
60.
Joris NIEUWENHUIS
Rabobank Development Team 1h09'01"
61.
Giovanni CARBONI
Unieuro Wilier 1h09'31"
62.
Remy MERTZ
Color Code - Arden'Beef 1h10'06"
63.
Chokri EL MEHDI
7 Eleven - Sava RBP 1h10'34"
64.
Piotr KONWA
7 Eleven - Sava RBP 1h10'58"
65.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Elite without contract 1h11'14"
66.
Evgeny ZOTOV
7 Eleven - Sava RBP 1h11'52"
67.
Wilmar Andres PAREDES ZAPATA
Manzana Postobon Team 1h11'57"
68.
Martin SCHÄPPI
Elite without contract 1h12'10"
69.
Vladimir TSOY
Astana City 1h13'20"
70.
Ivan CENTRONE
Team Differdange - Losch 1h14'48"
71.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Klein Constantia 1h15'22"
72.
Vincenzo ALBANESE
Elite without contract 1h16'25"
73.
Benjamin DECLERCQ
Elite without contract 1h16'42"
74.
Sergey ROZIN
7 Eleven - Sava RBP 1h17'31"
75.
Patrick HALLER
Rad-Net Rose Team 1h19'22"
76.
Michael Carbel SVENDGAARD
Stölting Service Group 1h19'31"
77.
Jonathan DIBBEN
Team Wiggins 1h21'10"
78.
Marcel NEUHAUSER
Tirol Cycling Team 1h21'21"
79.
Ryan GIBBONS
Dimension Data for Qhubeka 1h23'06"
80.
Rei ONODERA
Utsunomiya - Blitzen 1h23'25"
81.
Pavel CAMRDA
Whirlpool - Author 1h23'36"
82.
Gabriel CULLAIGH
Elite without contract 1h24'15"
83.
Tom WIRTGEN
Leopard Pro Cycling 1h24'37"
84.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil 1h26'07"
85.
Matthias REUTIMANN
7 Eleven - Sava RBP 1h26'20"
86.
Filippo GANNA
7 Eleven - Sava RBP 1h26'25"
87.
Sergey LUCHSHENKO
Astana City 1h26'30"
88.
Lukas SPENGLER
7 Eleven - Sava RBP 1h26'36"
89.
Iván GARCÍA CORTINA
Klein Constantia 1h26'46"
90.
Jan KOVÁŘ
Whirlpool - Author 1h28'34"
91.
Lennard HOFSTEDE
Rabobank Development Team 1h29'15"
92.
Gorazd PER
Adria Mobil 1h29'23"
93.
Juan Antonio LÓPEZ CÓZAR JÁIMEZ
Elite without contract 1h29'32"
94.
Amund Grøndahl JANSEN
Team Joker Byggtorget 1h30'35"
95.
Michael KUKRLE
Whirlpool - Author 1h30'37"
96.
Emil Nygaard VINJEBO
Team Giant Scatto U23 1h31'17"
97.
Lukas SCHLEMMER
WSA - Greenlife 1h33'26"
98.
Mounir MAKHCHOUN
Elite without contract 1h33'54"
99.
David PER
Adria Mobil 1h33'58"
100.
Marek ŠIPOŠ
SKC Tufo Prostejov 1h38'34"
101.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Elite without contract 1h38'55"
102.
Matic GROŠELJ
7 Eleven - Sava RBP 1h39'06"
103.
Sepp KUSS
Rally Cycling 1h40'50"
104.
Andreas WALZEL
Team Felbermayr - Simplon - Wels 1h45'32"
105.
Simone CONSONNI
7 Eleven - Sava RBP 1h54'56"
106.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil 2h00'28"