2.1

Sibiu Cycling Tour 2017  |  Prologue. Sibiu - Sibiu   

5th edition

2.3 km, 5 July 2017

Rider Team Time
1.
Andrea PALINI
Androni - Sidermec Bottecchia 03'07"
2.
Luca PACIONI
Androni - Sidermec Bottecchia 00'02"
3.
Carlos Eduardo ALZATE ESCOBAR
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 00'04"
4.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice 00'05"
5.
Fabio TOMMASSINI
D'Amico - Utensilnord
6.
Nicklas Overgaard Amdi PEDERSEN
Team Giant - Castelli
7.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
8.
Raffaello BONUSI
Androni - Sidermec Bottecchia 00'06"
9.
Joris BLOKKER
Monkey Town Continental Team
10.
Krisztián LOVASSY
Team Differdange - Losch
11.
Patrik TYBOR
Dukla Banska Bystrica
12.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
13.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Team Illuminate 00'07"
14.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil
15.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
16.
Lachlan NORRIS
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 00'08"
17.
Juraj BELLAN
Dukla Banska Bystrica
18.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid
19.
Simone PONZI
CCC Sprandi Polkowice
20.
Samuel OROS
Dukla Banska Bystrica
21.
Yannick MAYER
0711 - Cycling
22.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini 00'09"
23.
Mel VAN DER VEEKENS
Monkey Town Continental Team
24.
Jakob EGHOLM
Team Giant - Castelli
25.
Konrad TOMASIAK
Team Hurom
26.
Emil Nygaard VINJEBO
Team Giant - Castelli
27.
Lucas Sebastian HAEDO
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
28.
Francesco GAVAZZI
Androni - Sidermec Bottecchia
29.
Bram NOLTEN
30.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
31.
Jonas KOCH
CCC Sprandi Polkowice
32.
Daniel CRISTA
Christina Jewelry - Kuma
33.
Nicolas SAMPARISI
D'Amico - Utensilnord
34.
Colin STÜSSI
Roth - Akros 00'10"
35.
Roland THALMANN
Roth - Akros
36.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid
37.
Andrea BORSO
Adria Mobil 00'11"
38.
Marius PETRACHE
Romania
39.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Androni - Sidermec Bottecchia
40.
Bradley NEAGOS
Team Illuminate
41.
Martin HARING
Dukla Banska Bystrica
42.
Mathias NORSGAARD JØRGENSEN
Team Giant - Castelli 00'12"
43.
Ján Andrej CULLY
Dukla Banska Bystrica
44.
Rick VAN BREDA
Monkey Town Continental Team
45.
Antonio Casimiro PARRINELLO
GM Europa Ovini
46.
Simon PELLAUD
Team Illuminate
47.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
48.
Valentin BAILLIFARD
Roth - Akros
49.
Ivar SLIK
Monkey Town Continental Team
50.
Bartosz WARCHOŁ
Team Hurom 00'13"
51.
Lukas JAUN
Roth - Akros
52.
Gijs MEIJER
Monkey Town Continental Team
53.
Bartłomiej MATYSIAK
Team Hurom
54.
Rasmus BYRIEL IVERSEN
Team Giant - Castelli 00'14"
55.
Tom THILL
Team Differdange - Losch
56.
Griffin EASTER
Team Illuminate
57.
Jelle DONDERS
Team Differdange - Losch
58.
Hugo Angel VELAZQUEZ
Tusnad Cycling Team
59.
Angelo RAFFAELE
D'Amico - Utensilnord
60.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
61.
Vlad Nicolae DOBRE
62.
Jonathan CLARKE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
63.
Aske VORRE LOURING
Team Giant - Castelli 00'16"
64.
Marco TIZZA
GM Europa Ovini
65.
Meron Hagos TESHOME
Bike Aid
66.
Emanuel PIASKOWY
Team Hurom
67.
Gorazd PER
Adria Mobil 00'17"
68.
Francesco CANEPA
GM Europa Ovini
69.
José Daniel VIEJO REDONDO
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
70.
Nathan KING
Team Illuminate
71.
Rubén Gabriel RAMOS
Tusnad Cycling Team
72.
Matteo SPREAFICO
Androni - Sidermec Bottecchia
73.
Facundo LEZICA
74.
Davide PACCHIARDO
GM Europa Ovini 00'18"
75.
Maxim RUSNAC
Team Differdange - Losch
76.
Suleiman Waithuweka KANGANGI
Bike Aid
77.
Ettore CARLINI
D'Amico - Utensilnord
78.
Moritz FUßNEGGER
0711 - Cycling 00'19"
79.
Nicola TOFFALI
0711 - Cycling
80.
Cameron PIPER
Team Illuminate
81.
Wojciech MIGDAŁ
Team Hurom
82.
Jonas NORDKROGGAARD
Christina Jewelry - Kuma
83.
Salim KIPKEMBOI
Bike Aid
84.
Žiga HORVAT
Adria Mobil 00'20"
85.
Matthias REUTIMANN
Roth - Akros
86.
Jan HUGGER
0711 - Cycling
87.
Gabriel REGUERO CORRAL
Team Differdange - Losch 00'21"
88.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
89.
Mathias LINDBERG
Christina Jewelry - Kuma
90.
Wojciech FRANCZAK
Team Hurom
91.
Riccardo CENGHIALTA
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 00'22"
92.
Damian LÜSCHER
Roth - Akros
93.
Christian LINDQUIST
Christina Jewelry - Kuma
94.
Sergio VEGA MERODIO
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 00'23"
95.
Martin VLČÁK
Dukla Banska Bystrica
96.
Marcin BIAŁOBŁOCKI
CCC Sprandi Polkowice
97.
Jonas ENGEL
0711 - Cycling
98.
Emil DIMA
00'24"
99.
Mihail MIHAILOV
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
100.
Andrea RUSCETTA
GM Europa Ovini
101.
Angelo VITIELLO
D'Amico - Utensilnord 00'25"
102.
Leonard BARBU
Romania 00'26"
103.
Leonid KRASNOV
Tusnad Cycling Team
104.
Valentin PLESEA
Romania
105.
Dilmurdjon SIDDIKOV
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 00'29"
106.
Carol Eduard NOVAK
Tusnad Cycling Team 00'30"
107.
Leonardo CANEPA
GM Europa Ovini
108.
Péter LASZLO
Tusnad Cycling Team 00'43"
109.
Federico CANUTI
D'Amico - Utensilnord 01'04"
110.
Cristian RAILEANU
Team Differdange - Losch 01'35"

Stage information

Start, finish: Prologue. Sibiu - Sibiu

Race Type: Prologue

Distance: 2.3 km

Date: 5 July 2017