2.1

Sibiu Cycling Tour 2017  |  Stage 1. Sibiu - Sibiu   

5th edition

211.8 km, 6 July 2017

Rider Team Time
1.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Team Illuminate 5h01'57"
2.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini 00'43"
3.
Simone PONZI
CCC Sprandi Polkowice
4.
Fabio TOMMASSINI
D'Amico - Utensilnord
5.
Nicklas Overgaard Amdi PEDERSEN
Team Giant - Castelli
6.
Andrea PALINI
Androni - Sidermec Bottecchia
7.
Antonio Casimiro PARRINELLO
GM Europa Ovini
8.
Meron Hagos TESHOME
Bike Aid
9.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
10.
Nicola TOFFALI
0711 - Cycling
11.
José Daniel VIEJO REDONDO
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
12.
Angelo RAFFAELE
D'Amico - Utensilnord
13.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
14.
Lucas Sebastian HAEDO
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
15.
Carlos Eduardo ALZATE ESCOBAR
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
16.
Gijs MEIJER
Monkey Town Continental Team
17.
Joris BLOKKER
Monkey Town Continental Team
18.
Mel VAN DER VEEKENS
Monkey Town Continental Team
19.
Lukas JAUN
Roth - Akros
20.
Aske VORRE LOURING
Team Giant - Castelli
21.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil
22.
Bartłomiej MATYSIAK
Team Hurom
23.
Andrea BORSO
Adria Mobil
24.
Colin STÜSSI
Roth - Akros
25.
Krisztián LOVASSY
Team Differdange - Losch
26.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid
27.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
28.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
29.
Konrad TOMASIAK
Team Hurom
30.
Facundo LEZICA
31.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
32.
Roland THALMANN
Roth - Akros
33.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
34.
Simon PELLAUD
Team Illuminate
35.
Marius PETRACHE
Romania
36.
Valentin BAILLIFARD
Roth - Akros
37.
Suleiman Waithuweka KANGANGI
Bike Aid
38.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
39.
Salim KIPKEMBOI
Bike Aid
40.
Damian LÜSCHER
Roth - Akros
41.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Androni - Sidermec Bottecchia
42.
Emanuel PIASKOWY
Team Hurom
43.
Griffin EASTER
Team Illuminate
44.
Juraj BELLAN
Dukla Banska Bystrica
45.
Cristian RAILEANU
Team Differdange - Losch
46.
Federico CANUTI
D'Amico - Utensilnord
47.
Daniel CRISTA
Christina Jewelry - Kuma
48.
Maxim RUSNAC
Team Differdange - Losch
49.
Emil Nygaard VINJEBO
Team Giant - Castelli
50.
Gabriel REGUERO CORRAL
Team Differdange - Losch
51.
Ivar SLIK
Monkey Town Continental Team
52.
Jan HUGGER
0711 - Cycling
53.
Cameron PIPER
Team Illuminate
54.
Vlad Nicolae DOBRE
55.
Ján Andrej CULLY
Dukla Banska Bystrica
56.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
57.
Rubén Gabriel RAMOS
Tusnad Cycling Team
58.
Gorazd PER
Adria Mobil
59.
Marco TIZZA
GM Europa Ovini
60.
Wojciech MIGDAŁ
Team Hurom
61.
Francesco GAVAZZI
Androni - Sidermec Bottecchia
62.
Matthias REUTIMANN
Roth - Akros
63.
Jonathan CLARKE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
64.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
65.
Wojciech FRANCZAK
Team Hurom
66.
Jonas NORDKROGGAARD
Christina Jewelry - Kuma
67.
Martin HARING
Dukla Banska Bystrica
68.
Nicolas SAMPARISI
D'Amico - Utensilnord
69.
Luca PACIONI
Androni - Sidermec Bottecchia
70.
Lachlan NORRIS
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
71.
Yannick MAYER
0711 - Cycling
72.
Ettore CARLINI
D'Amico - Utensilnord
73.
Davide PACCHIARDO
GM Europa Ovini
74.
Leonardo CANEPA
GM Europa Ovini
75.
Mathias NORSGAARD JØRGENSEN
Team Giant - Castelli 00'54"
76.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid
77.
Andrea RUSCETTA
GM Europa Ovini
78.
Patrik TYBOR
Dukla Banska Bystrica
79.
Jonas KOCH
CCC Sprandi Polkowice
80.
Tom THILL
Team Differdange - Losch
81.
Jakob EGHOLM
Team Giant - Castelli
82.
Sergio VEGA MERODIO
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
83.
Francesco CANEPA
GM Europa Ovini
84.
Rasmus BYRIEL IVERSEN
Team Giant - Castelli
85.
Christian LINDQUIST
Christina Jewelry - Kuma
86.
Bradley NEAGOS
Team Illuminate
87.
Emil DIMA
88.
Jonas ENGEL
0711 - Cycling
89.
Mathias LINDBERG
Christina Jewelry - Kuma 00'59"
90.
Mihail MIHAILOV
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 01'03"
91.
Dilmurdjon SIDDIKOV
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
92.
Samuel OROS
Dukla Banska Bystrica
93.
Rick VAN BREDA
Monkey Town Continental Team 01'44"
94.
Jelle DONDERS
Team Differdange - Losch 02'19"
95.
Marcin BIAŁOBŁOCKI
CCC Sprandi Polkowice 02'22"
96.
Bartosz WARCHOŁ
Team Hurom 02'39"
97.
Hugo Angel VELAZQUEZ
Tusnad Cycling Team 02'45"
98.
Bram NOLTEN
02'47"
99.
Matteo SPREAFICO
Androni - Sidermec Bottecchia 05'22"
100.
Riccardo CENGHIALTA
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
101.
Raffaello BONUSI
Androni - Sidermec Bottecchia
102.
Moritz FUßNEGGER
0711 - Cycling
103.
Leonid KRASNOV
Tusnad Cycling Team 18'12"
104.
Péter LASZLO
Tusnad Cycling Team
105.
Angelo VITIELLO
D'Amico - Utensilnord
106.
Nathan KING
Team Illuminate 20'50"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Sibiu - Sibiu

Distance: 211.8 km

Date: 6 July 2017