2.1

Sibiu Cycling Tour 2017  |  Stage 2. Sibiu - Bâlea Lac   

5th edition

160 km, 7 July 2017

Rider Team Time
1.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Androni - Sidermec Bottecchia 4h10'28"
2.
Colin STÜSSI
Roth - Akros 01'22"
3.
Jonathan CLARKE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 01'24"
4.
Valentin BAILLIFARD
Roth - Akros 01'25"
5.
Ettore CARLINI
D'Amico - Utensilnord 01'33"
6.
Cristian RAILEANU
Team Differdange - Losch 01'36"
7.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 01'38"
8.
Antonio Casimiro PARRINELLO
GM Europa Ovini
9.
Roland THALMANN
Roth - Akros 01'40"
10.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil 01'42"
11.
Simone PONZI
CCC Sprandi Polkowice
12.
Marco TIZZA
GM Europa Ovini 01'49"
13.
Maxim RUSNAC
Team Differdange - Losch 01'57"
14.
Gabriel REGUERO CORRAL
Team Differdange - Losch 02'27"
15.
Emanuel PIASKOWY
Team Hurom 03'12"
16.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
17.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice 03'43"
18.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid 04'01"
19.
Davide PACCHIARDO
GM Europa Ovini
20.
Suleiman Waithuweka KANGANGI
Bike Aid
21.
Nicola TOFFALI
0711 - Cycling 04'44"
22.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice 04'58"
23.
Federico CANUTI
D'Amico - Utensilnord
24.
Fabio TOMMASSINI
D'Amico - Utensilnord
25.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Team Illuminate 05'30"
26.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil
27.
Andrea RUSCETTA
GM Europa Ovini 06'36"
28.
Lachlan NORRIS
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 06'44"
29.
Salim KIPKEMBOI
Bike Aid
30.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid 06'59"
31.
Francesco GAVAZZI
Androni - Sidermec Bottecchia 07'27"
32.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini 07'37"
33.
Tom THILL
Team Differdange - Losch
34.
Joris BLOKKER
Monkey Town Continental Team 09'39"
35.
Ján Andrej CULLY
Dukla Banska Bystrica 09'43"
36.
Konrad TOMASIAK
Team Hurom 10'16"
37.
Bram NOLTEN
12'04"
38.
Andrea BORSO
Adria Mobil 12'28"
39.
Rubén Gabriel RAMOS
Tusnad Cycling Team 13'00"
40.
Wojciech FRANCZAK
Team Hurom 14'07"
41.
Cameron PIPER
Team Illuminate 15'04"
42.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
43.
Martin HARING
Dukla Banska Bystrica
44.
Matteo SPREAFICO
Androni - Sidermec Bottecchia
45.
Lucas Sebastian HAEDO
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
46.
Jelle DONDERS
Team Differdange - Losch
47.
Jonas KOCH
CCC Sprandi Polkowice 16'06"
48.
Bartosz WARCHOŁ
Team Hurom 16'18"
49.
Emil DIMA
16'21"
50.
Nicolas SAMPARISI
D'Amico - Utensilnord 17'02"
51.
Wojciech MIGDAŁ
Team Hurom 17'04"
52.
Jonas NORDKROGGAARD
Christina Jewelry - Kuma 17'31"
53.
Raffaello BONUSI
Androni - Sidermec Bottecchia 17'33"
54.
Krisztián LOVASSY
Team Differdange - Losch
55.
Andrea PALINI
Androni - Sidermec Bottecchia
56.
Luca PACIONI
Androni - Sidermec Bottecchia
57.
Rick VAN BREDA
Monkey Town Continental Team
58.
Simon PELLAUD
Team Illuminate 18'45"
59.
Francesco CANEPA
GM Europa Ovini
60.
Emil Nygaard VINJEBO
Team Giant - Castelli 19'11"
61.
Sergio VEGA MERODIO
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 20'37"
62.
Bartłomiej MATYSIAK
Team Hurom 21'19"
63.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
64.
Carlos Eduardo ALZATE ESCOBAR
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
65.
Mathias NORSGAARD JØRGENSEN
Team Giant - Castelli
66.
Jan HUGGER
0711 - Cycling
67.
Juraj BELLAN
Dukla Banska Bystrica
68.
Vlad Nicolae DOBRE
69.
Aske VORRE LOURING
Team Giant - Castelli
70.
Marcin BIAŁOBŁOCKI
CCC Sprandi Polkowice
71.
Daniel CRISTA
Christina Jewelry - Kuma 22'20"
72.
Meron Hagos TESHOME
Bike Aid 22'59"
73.
Matthias REUTIMANN
Roth - Akros 23'30"
74.
Dilmurdjon SIDDIKOV
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 24'21"
75.
Patrik TYBOR
Dukla Banska Bystrica 25'22"
76.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 26'18"
77.
Mihail MIHAILOV
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
78.
Lukas JAUN
Roth - Akros 26'56"
79.
Samuel OROS
Dukla Banska Bystrica
80.
Gorazd PER
Adria Mobil 28'01"
81.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
82.
Angelo RAFFAELE
D'Amico - Utensilnord
83.
Damian LÜSCHER
Roth - Akros
84.
Ivar SLIK
Monkey Town Continental Team
85.
Moritz FUßNEGGER
0711 - Cycling 28'05"
86.
Jonas ENGEL
0711 - Cycling 28'52"
87.
Nathan KING
Team Illuminate 31'09"
88.
Gijs MEIJER
Monkey Town Continental Team
89.
Rasmus BYRIEL IVERSEN
Team Giant - Castelli
90.
Griffin EASTER
Team Illuminate
91.
Angelo VITIELLO
D'Amico - Utensilnord
92.
Yannick MAYER
0711 - Cycling
93.
Mel VAN DER VEEKENS
Monkey Town Continental Team
94.
Nicklas Overgaard Amdi PEDERSEN
Team Giant - Castelli
95.
Mathias LINDBERG
Christina Jewelry - Kuma 31'40"
96.
Riccardo CENGHIALTA
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 33'35"
97.
Bradley NEAGOS
Team Illuminate 34'03"
98.
Jakob EGHOLM
Team Giant - Castelli 34'25"
99.
Leonardo CANEPA
GM Europa Ovini 34'37"
100.
José Daniel VIEJO REDONDO
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
101.
Marius PETRACHE
Romania 34'46"
102.
Leonid KRASNOV
Tusnad Cycling Team 42'43"
103.
Péter LASZLO
Tusnad Cycling Team 42'57"
104.
Christian LINDQUIST
Christina Jewelry - Kuma 47'20"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Sibiu - Bâlea Lac

Race Type: Mountain stage

Distance: 160 km

Date: 7 July 2017