2.1

Sibiu Cycling Tour 2017  |  Stage 3. Sibiu - Păltiniș   

5th edition

211.5 km, 8 July 2017

Rider Team Time
1.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Androni - Sidermec Bottecchia 5h41'26"
2.
Colin STÜSSI
Roth - Akros 00'11"
3.
Cristian RAILEANU
Team Differdange - Losch 00'21"
4.
Marco TIZZA
GM Europa Ovini 00'25"
5.
Valentin BAILLIFARD
Roth - Akros 00'29"
6.
Jonathan CLARKE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 00'34"
7.
Federico CANUTI
D'Amico - Utensilnord 00'45"
8.
Gabriel REGUERO CORRAL
Team Differdange - Losch 01'51"
9.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid 02'00"
10.
Simone PONZI
CCC Sprandi Polkowice
11.
Maxim RUSNAC
Team Differdange - Losch
12.
Antonio Casimiro PARRINELLO
GM Europa Ovini 02'04"
13.
Ettore CARLINI
D'Amico - Utensilnord 02'07"
14.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid 02'16"
15.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil 02'20"
16.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 02'26"
17.
Davide PACCHIARDO
GM Europa Ovini 02'40"
18.
Emanuel PIASKOWY
Team Hurom 03'17"
19.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice 03'43"
20.
Simon PELLAUD
Team Illuminate 04'03"
21.
Roland THALMANN
Roth - Akros
22.
Nicola TOFFALI
0711 - Cycling 04'46"
23.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Team Illuminate
24.
Lachlan NORRIS
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
25.
Bram NOLTEN
26.
Rubén Gabriel RAMOS
Tusnad Cycling Team 06'08"
27.
Joris BLOKKER
Monkey Town Continental Team 08'03"
28.
Suleiman Waithuweka KANGANGI
Bike Aid
29.
Leonardo CANEPA
GM Europa Ovini
30.
Andrea RUSCETTA
GM Europa Ovini
31.
Rasmus BYRIEL IVERSEN
Team Giant - Castelli 08'52"
32.
Fabio TOMMASSINI
D'Amico - Utensilnord 09'12"
33.
Salim KIPKEMBOI
Bike Aid 10'18"
34.
Tom THILL
Team Differdange - Losch 11'02"
35.
Ján Andrej CULLY
Dukla Banska Bystrica 11'05"
36.
Jan HUGGER
0711 - Cycling
37.
Francesco GAVAZZI
Androni - Sidermec Bottecchia 11'17"
38.
Dilmurdjon SIDDIKOV
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 14'53"
39.
Nicolas SAMPARISI
D'Amico - Utensilnord 15'04"
40.
Wojciech FRANCZAK
Team Hurom
41.
Daniel CRISTA
Christina Jewelry - Kuma
42.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
43.
Emil Nygaard VINJEBO
Team Giant - Castelli
44.
Meron Hagos TESHOME
Bike Aid
45.
Aske VORRE LOURING
Team Giant - Castelli
46.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice 15'08"
47.
Cameron PIPER
Team Illuminate 15'43"
48.
Lucas Sebastian HAEDO
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 15'56"
49.
Krisztián LOVASSY
Team Differdange - Losch 16'15"
50.
Griffin EASTER
Team Illuminate
51.
Jelle DONDERS
Team Differdange - Losch
52.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil 19'05"
53.
Jonas ENGEL
0711 - Cycling 21'00"
54.
Moritz FUßNEGGER
0711 - Cycling
55.
Nicklas Overgaard Amdi PEDERSEN
Team Giant - Castelli
56.
Matthias REUTIMANN
Roth - Akros
57.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
58.
Carlos Eduardo ALZATE ESCOBAR
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
59.
Mel VAN DER VEEKENS
Monkey Town Continental Team 21'35"
60.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
61.
Bartosz WARCHOŁ
Team Hurom
62.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
63.
Sergio VEGA MERODIO
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
64.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
65.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
66.
Gorazd PER
Adria Mobil
67.
Rick VAN BREDA
Monkey Town Continental Team
68.
Bartłomiej MATYSIAK
Team Hurom 21'55"
69.
Konrad TOMASIAK
Team Hurom
70.
Wojciech MIGDAŁ
Team Hurom 22'03"
71.
Raffaello BONUSI
Androni - Sidermec Bottecchia
72.
Damian LÜSCHER
Roth - Akros
73.
Matteo SPREAFICO
Androni - Sidermec Bottecchia
74.
Luca PACIONI
Androni - Sidermec Bottecchia
75.
Andrea PALINI
Androni - Sidermec Bottecchia
76.
Marcin BIAŁOBŁOCKI
CCC Sprandi Polkowice
77.
Angelo RAFFAELE
D'Amico - Utensilnord 22'56"
78.
Francesco CANEPA
GM Europa Ovini 26'05"
79.
Mihail MIHAILOV
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 26'12"
80.
Patrik TYBOR
Dukla Banska Bystrica
81.
Samuel OROS
Dukla Banska Bystrica
82.
Ivar SLIK
Monkey Town Continental Team 27'41"
83.
Gijs MEIJER
Monkey Town Continental Team
84.
Andrea BORSO
Adria Mobil 28'51"
85.
Bradley NEAGOS
Team Illuminate 33'55"
86.
Jonas NORDKROGGAARD
Christina Jewelry - Kuma
87.
Martin HARING
Dukla Banska Bystrica
88.
Yannick MAYER
0711 - Cycling
89.
Jakob EGHOLM
Team Giant - Castelli 34'00"
90.
Christian LINDQUIST
Christina Jewelry - Kuma
91.
Angelo VITIELLO
D'Amico - Utensilnord 34'02"
92.
Riccardo CENGHIALTA
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 34'04"
93.
Mathias LINDBERG
Christina Jewelry - Kuma 34'17"
94.
Emil DIMA
52'14"
95.
Vlad Nicolae DOBRE

Stage information

Start, finish: Stage 3. Sibiu - Păltiniș

Race Type: Mountain stage

Distance: 211.5 km

Date: 8 July 2017