2.HC

Tour de Langkawi 2018  |  Stage 1. Kangar - Kulim   

20th edition

147.9 km, 18 March 2018

Rider Team Time
1.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF 3h29'04"
2.
Joon yong SEO
KSPO - Bianchi Asia Procycling
3.
Mekseb Abraha DEBESAY
Team Dimension Data
4.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec
5.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
6.
Luca PACIONI
Wilier Triestina - Selle Italia
7.
Kaden GROVES
St. George Continental Cycling Team
8.
Scott SUNDERLAND
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
9.
Alan BANASZEK
CCC Sprandi Polkowice
10.
Abdul GANI
KFC Cycling Team
11.
Zhiwen CHEN
Giant Cycling Team
12.
Matteo MALUCELLI
Androni Giocattoli - Sidermec
13.
Muhammad Harrif SALEH
Terengganu Cycling Team
14.
Anuar MANAN
Forca - Amskins Racing
15.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
16.
Charles Bradley HUFF
Rally Cycling
17.
Andris VOSEKALNS
Hengxiang Cycling Team
18.
Mohamed Shahrul MAT AMIN
Terengganu Cycling Team
19.
Sarawut SIRIRONNACHAI
Thailand Continental Cycling Team
20.
Dominic PEREZ
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
21.
Sam CROME
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
22.
Muhammad Shaiful Adlan MUHAMMAD SHUKRI
23.
Mahrus ALI
KFC Cycling Team
24.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia
25.
Aiman CAHYADI
Team Sapura Cycling
26.
Muhammad Ameer AHMAD KAMAL
27.
Phuchong SAIUDOMSIN
Thailand Continental Cycling Team
28.
Scott DAVIES
Team Dimension Data
29.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec
30.
Luca CHIRICO
Androni Giocattoli - Sidermec
31.
Arjay PERALTA
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
32.
Alvaro DUARTE SANDOVAL
Forca - Amskins Racing
33.
Nicholas DLAMINI
Team Dimension Data
34.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice
35.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
36.
Mohd Elmi JUMARI
Malaysia
37.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data
38.
Artem OVECHKIN
Terengganu Cycling Team
39.
Dylan SUNDERLAND
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
40.
Anthony GIACOPPO
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
41.
Danny PATE
Rally Cycling
42.
Giuseppe FONZI
Wilier Triestina - Selle Italia
43.
Suk Ho KANG
KSPO - Bianchi Asia Procycling
44.
Michal SCHLEGEL
CCC Sprandi Polkowice
46.
Luca WACKERMANN
Bardiani CSF
47.
Artyom ZAKHAROV
Astana Pro Team
48.
Thomas LEBAS
Kinan Cycling Team
49.
Callum SCOTSON
Mitchelton - BikeExchange
50.
Rustom Cabanilla LIM
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
51.
Sung Baek PARK
KSPO - Bianchi Asia Procycling
52.
Salvador GUARDIOLA TORA
Kinan Cycling Team
53.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team
54.
Selamat JUANGGA
KFC Cycling Team
55.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
56.
Dae yeon KIM
KSPO - Bianchi Asia Procycling
57.
Genki YAMAMOTO
Kinan Cycling Team
58.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana Postobon Team
59.
Matteo DAL CIN
Rally Cycling
60.
Harrison SWEENY
Mitchelton - BikeExchange
61.
Simone VELASCO
Wilier Triestina - Selle Italia
62.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Kinan Cycling Team
63.
Peerapol CHAWCHIANGKUANG
Thailand Continental Cycling Team
64.
Luca RAGGIO
Wilier Triestina - Selle Italia
65.
Nur Aiman Muhammad ZARIFF
Team Sapura Cycling
66.
Mohamad Firdaus AWANG
Malaysia
67.
Muhamad Zawawi AZMAN
Team Sapura Cycling
68.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec
69.
Benjamin DYBALL
St. George Continental Cycling Team
70.
Johann VAN ZYL
Team Dimension Data
71.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team
72.
Morgan SMITH
St. George Continental Cycling Team
73.
Mohammad Saufi MAT SENAN
Forca - Amskins Racing
74.
Guangtong MA
Hengxiang Cycling Team
75.
Kenji NAKANISHI
Kinan Cycling Team
76.
Brendon DAVIDS
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
77.
Metkel EYOB
Terengganu Cycling Team
78.
Massimo ROSA
Wilier Triestina - Selle Italia
79.
Bernardo Albeiro SUAZA ARANGO
Manzana Postobon Team
80.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Manzana Postobon Team
81.
Nik Mohamad Azwan ZULKIFLE
Forca - Amskins Racing
82.
Simone STERBINI
Bardiani CSF
83.
John Kronborg EBSEN
Forca - Amskins Racing
84.
Meng YAN
Hengxiang Cycling Team
85.
Jiankun LIU
Mitchelton - BikeExchange
86.
Wilmar Jair PÉREZ MUÑOZ
Team Sapura Cycling
87.
Bo WANG
Hengxiang Cycling Team
88.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data
89.
Muhammad ABDURROHMAN
KFC Cycling Team
90.
Drew MOREY
Mitchelton - BikeExchange
91.
Mohamed Zamri SALEH
Terengganu Cycling Team
92.
Zheng ZHANG
Hengxiang Cycling Team
93.
Agung Ali SAHBANA
KFC Cycling Team
94.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF
95.
Alex Ariya PHOUNSAVATH DESTRIBOIS
Thailand Continental Cycling Team
96.
Joseph COOPER
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
97.
Fernando ORJUELA GUTIERREZ
Manzana Postobon Team
98.
Kyle MURPHY
Rally Cycling
99.
Soon young KWON
KSPO - Bianchi Asia Procycling
100.
Piotr BROŻYNA
CCC Sprandi Polkowice
101.
Amir Mustafa RUSLI
Forca - Amskins Racing
102.
Marcelo FELIPE
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
103.
Muhammad Ameer AHMAD KAMAL
104.
Zhihui JIANG
Mitchelton - BikeExchange
105.
Daniel Ven CARINO
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
106.
Azlina Najmi ZULKEFLI
Malaysia
107.
Mathew ZENOVICH
St. George Continental Cycling Team
108.
Seung Woo CHOI
KSPO - Bianchi Asia Procycling
109.
Jianpeng LIU
Hengxiang Cycling Team
110.
Jay DUTTON
St. George Continental Cycling Team
111.
Hang SHI
Giant Cycling Team
112.
Victor NIÑO CORREDOR
Team Sapura Cycling
113.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF
114.
Sea Keong LOH
Thailand Continental Cycling Team
115.
Ryan CAVANAGH
St. George Continental Cycling Team
116.
Bonijoe Ramos MARTIN
7 Eleven - Cliqq Roadbike Philippines
117.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
118.
Thurakit BOONRATANATHANAKORN
Thailand Continental Cycling Team
119.
Marko KUMP
CCC Sprandi Polkowice
120.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
121.
Haiwang LIU
Giant Cycling Team 00'45"
122.
Jiabao LI
Giant Cycling Team 00'54"
123.
Manduo LIU
Giant Cycling Team 00'00"
124.
Jacob HENNESSY
Mitchelton - BikeExchange
125.
Eric YOUNG
Rally Cycling
126.
Dylan PAGE
Team Sapura Cycling
127.
Yikui NIU
Mitchelton - BikeExchange
128.
Jordan Arley PARRA ARIAS
Manzana Postobon Team
129.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
Manzana Postobon Team
130.
Adam DE VOS
Rally Cycling

Stage information

Start, finish: Stage 1. Kangar - Kulim

Race Type: Sprint stage

Distance: 147.9 km

Date: 18 March 2018