2.HC

Tour of Qinghai Lake 2018  |  Stage 12. Yinchuan - Yinchuan   

3rd edition

107 km

Rider Team Time
1.
Daniel LOPEZ PARADA
Burgos - BH 2h21'17"
2.
Onur BALKAN
Torku Sekerspor
3.
Jacob HENNESSY
Mitchelton - BikeExchange
4.
Dušan RAJOVIĆ
Adria Mobil
5.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
6.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Delko Marseille Provence KTM
7.
Seid LIZDE
Holdsworth Pro Racing
8.
Siarhei PAPOK
Minsk Cycling Club
9.
Brenton JONES
Delko Marseille Provence KTM
10.
Lucas CARSTENSEN
Bike Aid
11.
Nikita SOKOLOV
Vino - Astana Motors
12.
Jan RYBA
AC Sparta Praha
13.
Maarten DE JONGE
Monkey Town Continental Team
14.
Alexey VOLOSHIN
Vino - Astana Motors
15.
Cameron SCOTT
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
16.
Jan STÖHR
AC Sparta Praha
17.
Georgios BOUGLAS
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
18.
Hayato YOSHIDA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
19.
Andre LOOIJ
Monkey Town Continental Team
20.
Tomáš KALOJÍROS
AC Sparta Praha
21.
Ralph Michael MONSALVE PERTSINIDIS
Qinghai Tianyoude Cycling Team
22.
Jacopo MOSCA
Wilier Triestina - Selle Italia
23.
Nikolay SHUMOU
Minsk Cycling Club
24.
Tesfom Issak OKUBAMARIAM
Interpro - Stradalli Cycling
25.
Aaron KEARNEY
Holdsworth Pro Racing
26.
Adrian GONZALEZ VELASCO
Burgos - BH
27.
Alvaro ROBREDO CRESPO
Burgos - BH
28.
Stepan ASTAFYEV
Vino - Astana Motors
29.
Meron Abraham BERHANE
Bike Aid
30.
Hideto NAKANE
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
31.
Luca PACIONI
Wilier Triestina - Selle Italia
32.
Ivan Camilo MATEUS RUEDA
China Continental Team of Gansu Bank
33.
Roman DESHKO
Lviv Cycling Team
34.
Kevin Sebastian SEPULVEDA HERNANDEZ
China Continental Team of Gansu Bank
35.
Arman KAMYSHEV
Vino - Astana Motors
36.
Oleksandr POLIVODA
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
37.
Erik BERGSTRÖM FRISK
Memil - CCN Pro Cycling
38.
Óscar Mauricio PACHÓN MELO
China Continental Team of Gansu Bank
39.
Suleiman Waithuweka KANGANGI
Bike Aid
40.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Manzana Postobon Team
41.
Tomáš SCHÜHLER
AC Sparta Praha
42.
Carlos Alberto TORRES VILLARREAL
China Continental Team of Gansu Bank
43.
Salim KIPKEMBOI
Bike Aid
44.
Pavel STÖHR
AC Sparta Praha
45.
Ben HETHERINGTON
Memil - CCN Pro Cycling
46.
Batuhan ÖZGÜR
Torku Sekerspor
47.
Alexey VERMEULEN
Interpro - Stradalli Cycling
48.
Jacob TIPPER
Memil - CCN Pro Cycling
49.
Alexis GUERIN
Delko Marseille Provence KTM
50.
Masakazu ITO
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
51.
Hernando BOHORQUEZ SANCHEZ
Manzana Postobon Team
52.
Hannes BERGSTRÖM FRISK
Memil - CCN Pro Cycling
53.
Sven VAN LUIJK
Monkey Town Continental Team
54.
Antonio SANTORO
Monkey Town Continental Team
55.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Manzana Postobon Team
56.
Ilya DAVIDENOK
Beijing XDS - Innova Cycling Team
57.
Branislau SAMOILAU
Minsk Cycling Club
58.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
Vino - Astana Motors
59.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Manzana Postobon Team
60.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil
61.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
62.
Luca RAGGIO
Wilier Triestina - Selle Italia
63.
Cristian RAILEANU
Torku Sekerspor
64.
Simone BEVILACQUA
Wilier Triestina - Selle Italia
65.
Yauheni SOBAL
Minsk Cycling Club
66.
Andriy KULYK
Beijing XDS - Innova Cycling Team
67.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
68.
Alexandr OVSYANNIKOV
Vino - Astana Motors
69.
Robert ORR
Memil - CCN Pro Cycling
70.
Jordy BUSKERMOLEN
Monkey Town Continental Team
71.
Timo SCHÄFER
Bike Aid
72.
Sergii MOVCHAN
Lviv Cycling Team
73.
Ilia KOSHEVOY
Wilier Triestina - Selle Italia
74.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid
75.
Florian HUDRY
Interpro - Stradalli Cycling
76.
Pedro Antonio GUTIERREZ DAZA
Qinghai Tianyoude Cycling Team
77.
Nazym BAKIRCI
Torku Sekerspor
78.
Joseph ARERUYA
Delko Marseille Provence KTM
79.
Pierre MONCORGÉ
Memil - CCN Pro Cycling
80.
Daniel BICHLMANN
Bike Aid
81.
Wim KLEIMAN
Monkey Town Continental Team
82.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Selle Italia
83.
James MITRI
Burgos - BH
84.
Sebastian SCHÖNBERGER
Wilier Triestina - Selle Italia
85.
Feng QIAO
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
86.
Artur FEDOSSEYEV
Beijing XDS - Innova Cycling Team
87.
Drew MOREY
Mitchelton - BikeExchange
88.
Stanislau BAZHKOU
Minsk Cycling Club
89.
Juan José AMADOR CASTAÑO
Manzana Postobon Team
90.
Leon MAZZONE
Holdsworth Pro Racing
91.
Fernando ORJUELA GUTIERREZ
Manzana Postobon Team
92.
Conn MCDUNPHY
Holdsworth Pro Racing
93.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Delko Marseille Provence KTM
94.
Matthew DOWNIE
Holdsworth Pro Racing
95.
Zisen LI
Qinghai Tianyoude Cycling Team
96.
Bohdan MUSIIENKO
Lviv Cycling Team
97.
Vasili STROKAU
Minsk Cycling Club
98.
Wenhui BI
Mitchelton - BikeExchange
99.
Bo LI
China Continental Team of Gansu Bank
100.
Eduard VORGANOV
Minsk Cycling Club
101.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Qinghai Tianyoude Cycling Team
102.
Ivan BALYKIN
Torku Sekerspor
103.
Volodymyr FREDYUK
Lviv Cycling Team
104.
Samuel VOLKERS
Memil - CCN Pro Cycling
105.
Feritcam ŞAMLI
Torku Sekerspor
106.
Jonas HJORTH
Interpro - Stradalli Cycling
107.
Kaden GROVES
St. George Continental Cycling Team
108.
Julien TRARIEUX
Delko Marseille Provence KTM 00'19"
109.
Hiroki NISHIMURA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 00'20"
110.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
111.
Mauricio ORTEGA RAMIREZ
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
112.
Jiancai WANG
Qinghai Tianyoude Cycling Team
113.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil
114.
Mel VAN DER VEEKENS
Monkey Town Continental Team 00'30"
115.
Gatis SMUKULIS
Delko Marseille Provence KTM 00'36"
116.
Harrison SWEENY
Mitchelton - BikeExchange
117.
Leigh HOWARD
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
118.
Petr FIALA
AC Sparta Praha 00'48"
119.
Toby ORCHARD
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast 00'50"
120.
Jonathon NOBLE
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
121.
Michal SCHURAN
AC Sparta Praha 00'00"
122.
Kohei UCHIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 01'03"
123.
Michael POTTER
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast 01'15"
124.
Ashley MACKAY
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast 01'33"
125.
Juan Pablo VILLEGAS CARDONA
Manzana Postobon Team 04'10"

Stage information

Start, finish: Stage 12. Yinchuan - Yinchuan

Race Type: Sprint stage

Distance: 107 km