Tour of Antalya 2019  |  Stage 1. Beskonak - Antalya   

2nd edition

140.9 km, 21 February 2019

Rider Team Time
1.
Mathieu VAN DER POEL
Corendon - Circus 3h26'45"
2.
Dušan RAJOVIĆ
Adria Mobil
3.
Bas VAN DER KOOIJ
Monkey Town - A Block CT
4.
Giovanni LONARDI
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
5.
Michele GAZZOLI
Kometa Cycling Team
6.
Nicholas DALLA VALLE
UAE Team Emirates
7.
Gabriel CULLAIGH
Team Wiggins - LeCol
8.
Michał PALUTA
CCC Development Team
9.
Aaron GROSSER
Bike Aid
10.
Alexander KRIEGER
Leopard Pro Cycling
11.
Attila VALTER
CCC Development Team
12.
Robert SCOTT
Team Wiggins - LeCol
13.
Māris BOGDANOVIČS
Interpro Cycling Academy
14.
Lucas CARSTENSEN
Bike Aid
15.
Manuel ZOBRIST
Akros - Thömus
16.
Patryk STOSZ
CCC Development Team
17.
Riccardo MINALI
Israel Cycling Academy
18.
Gorazd PER
Adria Mobil
19.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon - Wels
20.
Siim KISKONEN
Estonia
21.
Matvey NIKITIN
Vino - Astana Motors
22.
Michiel STOCKMAN
Tarteletto - Isorex
23.
Patrick GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team
24.
Artur ERSHOV
25.
Gaetan PONS
Leopard Pro Cycling
26.
Maarten DE JONGE
Monkey Town - A Block CT
27.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
28.
Roy JANS
Corendon - Circus
29.
Abram STOCKMAN
Tarteletto - Isorex
30.
Andi BAJC
Team Felbermayr - Simplon - Wels
31.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus
32.
Daniil MARUKHIN
Astana City
33.
Andrea COLNAGHI
Team Named Rocked
34.
Norman VAHTRA
35.
Floris GERTS
Tarteletto - Isorex
36.
Davide COLNAGHI
Team Named Rocked
37.
Georg ZIMMERMANN
Tirol - KTM Cycling Team
38.
Mel VAN DER VEEKENS
Monkey Town - A Block CT
39.
Kamil MAŁECKI
CCC Development Team
40.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid
41.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon - Wels
42.
Benjamin BRKIC
Team Felbermayr - Simplon - Wels
43.
Alexey VOLOSHIN
Vino - Astana Motors
44.
Otto VERGAERDE
Corendon - Circus
45.
Conor DUNNE
Israel Cycling Academy
46.
Stefano OLDANI
Kometa Cycling Team 00'18"
47.
Vadim PRONSKIY
Astana Pro Team
48.
Ahmet ÖRKEN
Salcano - Sakarya - BB Team
49.
Szymon REKITA
Leopard Pro Cycling
50.
Jan MAAS
Leopard Pro Cycling
51.
Maxim PISKUNOV
Fiberli Antalyaspor
52.
Jack BURKE
Leopard Pro Cycling
53.
Tobias BAYER
Tirol - KTM Cycling Team
54.
Nikita SOKOLOV
Vino - Astana Motors
55.
Stanislau BAZHKOU
Minsk Cycling Club
56.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Kometa Cycling Team
57.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
58.
Timo GÜLLER
Akros - Thömus
59.
Yauheni SOBAL
Minsk Cycling Club
60.
Hayato YOSHIDA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
61.
Batuhan ÖZGÜR
Team Sapura Cycling
62.
Mykyta ZUBENKO
Lviv Cycling Team
63.
Mark DONOVAN
Team Wiggins - LeCol
64.
Rasmus HESTBEK LUND
Denmark
65.
Adriaan JANSSEN
Monkey Town - A Block CT
66.
Stepan ASTAFYEV
Vino - Astana Motors
67.
Juan Pedro LOPEZ PEREZ
Kometa Cycling Team
68.
Antonio SANTORO
Monkey Town - A Block CT
69.
Rubén PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy
70.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
71.
Piotr BROŻYNA
CCC Development Team
72.
Maxime VANTOMME
Tarteletto - Isorex 00'25"
73.
Szymon TRACZ
CCC Development Team 00'26"
74.
Ēriks Toms GAVARS
Amore & Vita - Prodir
75.
Oguzhan TIRYAKI
Salcano - Sakarya - BB Team
76.
Kristers ANSONS
Amore & Vita - Prodir
77.
Andrei STEPANOV
Russia
78.
Michel RIES
Kometa Cycling Team
79.
Izzet Sahin ICEN
Fiberli Antalyaspor
80.
Galym AKHMETOV
Astana City
81.
Onur BALKAN
Salcano - Sakarya - BB Team
82.
Rait ÄRM
Estonia
83.
Alexandr OVSYANNIKOV
Vino - Astana Motors
84.
Hiroki NISHIMURA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
85.
Daniel LEHNER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
86.
Joël SUTER
Akros - Thömus
87.
Matthieu JEANNES
Team Illuminate
88.
Justin WOLF
Bike Aid
89.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid
90.
Pierelis BELLETTA
Team Named Rocked
91.
Omar EL GOUZI
Tirol - KTM Cycling Team
92.
Igor FROLOV
Elite without contract
93.
Vasili STROKAU
Minsk Cycling Club
94.
Vladislav DUYUNOV
Russia
95.
Mikhail FOKIN
Russia
96.
Anton KUZMIN
Astana City
97.
Roman DESHKO
Lviv Cycling Team
98.
Oskar NISU
Estonia
99.
Branislau SAMOILAU
Minsk Cycling Club
100.
Michael O'LOUGHLIN
Team Wiggins - LeCol
101.
Justin PAROZ
Akros - Thömus
102.
Yannis VOISARD
Akros - Thömus
103.
Kemal KÜÇÜKBAY
Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü
104.
Aljaz JARC
Adria Mobil
105.
Kristaps PELCERS
Amore & Vita - Prodir
106.
Corentin NAVARRO
Team Wiggins - LeCol
107.
Julien AMADORI
108.
Sebastian RYTTERSGAARD
Denmark
109.
Ylber SEFA
Tarteletto - Isorex
110.
Yunus Emre YILMAZ
111.
Mads Østergaard KRISTENSEN
Denmark
112.
Kristian Arnth SØRENSEN
Denmark
113.
Sergey LUCHSHENKO
Astana City
114.
Kristjan JOHANSON
Estonia
115.
Volodymyr DZHUS
Lviv Cycling Team
116.
Stijn DEVOLDER
Corendon - Circus
117.
Elias VAN BREUSSEGEM
Tarteletto - Isorex
118.
Markus WILDAUER
Tirol - KTM Cycling Team
119.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy
120.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
121.
Wim KLEIMAN
Monkey Town - A Block CT
122.
Mathieu TROUDE
Club De La Defense
123.
Jonas DÖRING
Akros - Thömus
124.
Sebastian KOLZE CHANGIZI
Denmark 00'38"
125.
Elchin ASADOV
Lviv Cycling Team 00'45"
126.
Kevin MOLINARI
Team Named Rocked
127.
Fethi ACAR
128.
Igor CHZHAN
Vino - Astana Motors
129.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
130.
Cebrail SEKER
00'54"
131.
Niklas Spilcker JACOBSEN
Denmark
132.
Soner AKBAS
Fiberli Antalyaspor
133.
Ivan MIRRI
Team Named Rocked 00'57"
134.
Ahmed Amine GALDOUNE
Elite without contract
135.
Halil DILEK
136.
Suleyman URCU
Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü
137.
Pascal BOUSQUET
138.
Bohdan MUSIIENKO
Lviv Cycling Team
139.
James FOUCHE
Mitchelton - Scott
140.
Tim WOLLENBERG
Team Felbermayr - Simplon - Wels
141.
Jérémy BARRET
Club De La Defense
142.
Daniil CHUMACHENKO
Russia
143.
Artem OVECHKIN
Terengganu Inc - TSG Cycling Team
144.
Canday ÜZGÜN
Fiberli Antalyaspor
145.
Dinmukhammed ULYSBAYEV
Astana City
146.
Jérémy MOREL
Club De La Defense
147.
Mahmud MAMMADOV
Lviv Cycling Team 01'13"
148.
Abdulkadir KELLECI
Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü
149.
Raman RAMANAU
Minsk Cycling Club
150.
Vasili BYALIAUSKI
Minsk Cycling Club
151.
Konrad GEßNER
Leopard Pro Cycling
152.
Kristo PRANGEL
Estonia
153.
Ahmet AKDİLEK
Salcano - Sakarya - BB Team 01'18"
154.
Muhammed ATALAY
Salcano - Sakarya - BB Team
155.
Enes Talha AY
Salcano - Sakarya - BB Team
156.
Muhammed UGUZ
Torku Sekerspor
157.
Ahmet ORENCIK
158.
Daniel BICHLMANN
Bike Aid
159.
Juan CAMACHO DEL FRESNO
Kometa Cycling Team 01'37"
160.
Maarten VAN TRIJP
Corendon - Circus 01'52"
161.
Deins KAŅEPĒJS
Amore & Vita - Prodir 00'26"
162.
Siarhei PAPOK
Minsk Cycling Club

Stage information

Start, finish: Stage 1. Beskonak - Antalya

Distance: 140.9 km

Date: 21 February 2019